Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy, konsekwencje
Mama i dziecko Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 19172 razy

Ciąża biochemiczna – przyczyny, objawy, konsekwencje

Zgodnie ze statystykami ciąży biochemicznej doświadcza w czasie swojego życia około 70% kobiet, jednak wiele z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Ciąża biochemiczna objawia się poronieniem niedługo po zagnieżdżeniu zarodka.

Spis treści


  1. Ciąża biochemiczna – przyczyny
  2. Ciąża biochemiczna – objawy
  3. Ciąża biochemiczna – konsekwencje

Ciąża biochemiczna jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla par starających się o dziecko. W takiej sytuacji kobieta znacznie dokładniej obserwuje objawy w swoim ciele, a także częściej wykonuje testy ciążowe. Przedstawiamy najważniejsze przyczyny, objawy i konsekwencje ciąży biochemicznej.

Ciąża biochemiczna – przyczyny

Ciążą biochemiczną nazywane jest poronienie, które występuje przed 6. tygodniem ciąży. Warto zaznaczyć, że obecność tak wczesnej ciąży stwierdza się jedynie poprzez wykonanie testu z krwi (beta HCG) lub domowego testu ciążowego. Gdy dochodzi do opóźnienia miesiączki o jeden lub dwa dni, kobiety, które regularnie współżyją, starając się o potomstwo, mogą zdecydować się na przeprowadzenie testu ciążowego. Niestety, mimo że test okazuje się pozytywny, to po kilku dniach lub tygodniach może dochodzić do samoistnego poronienia. Wiele kobiet, które nie robią takiego badania regularnie, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że były w ciąży.

Do najważniejszych przyczyn występowania ciąży biochemicznej kwalifikuje się:

  • wady rozwojowe zarodka,

  • zbyt duży wysiłek fizyczny,

  • nieodpowiedni styl życia kobiety,

  • nałogi,

  • nieprawidłową budowę dróg rodnych.

Innymi powodami ciąży biochemicznej mogą być nieprawidłowy poziom progesteronu oraz infekcja w układzie moczowym.

Sprawdź ofertę: Zdrowie intymne

Ciąża biochemiczna – objawy

Ciąża biochemiczna nie daje konkretnych objawów, ale kobiety wyczulone na zmiany w swoim organizmie mogą odczuwać jej pewne symptomy. Przede wszystkim w przypadku ciąży biochemicznej miesiączka jest opóźniona, jednak w momencie poronienia rozpoczyna się krwawienie przypominające okres. Właśnie dlatego kobiety, które nie zwróciły uwagi na opóźnienie miesiączki i nie wykonały testu ciążowego, mogą po prostu uznać, że dostały okresu po czasie. Dodatkowo w momencie poronienia biochemicznego może dojść do pojawienia się mocnego bólu w dolnej części brzucha. To właśnie ten symptom skłania niektóre kobiety do wizyty u ginekologa. Lekarz ten zleca wówczas badanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej z krwi, aby sprawdzić, czy poziom hormonu spada. Jeżeli ilość hormonu znacznie spada, oznacza to, że macica oczyściła się samoistnie. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach poziom beta HCG nie spada, a nawet rośnie, co niekiedy wskazuje na ciążę pozamaciczną.

Przeczytaj również: Objawy ciąży – poznaj dolegliwości, jakie jej towarzyszą?

Powiązane produkty

Ciąża biochemiczna – konsekwencje

Ciąża biochemiczna sama w sobie nie wiąże się z poważnymi powikłaniami, ponieważ już w kolejnych cyklach kobieta jest w stanie zajść w ciążę. Znacznie trudniejsza jest sytuacja, gdy dochodzi do ciąży pozamacicznej. Wtedy konieczne jest zakończenie takiego stanu. Lekarz może wówczas podać środek farmakologiczny lub zdecydować się na leczenie chirurgiczne. To drugie rozwiązanie może wiązać się z koniecznością usunięcia jajowodu. Należy zaznaczyć, że sama ciąża biochemiczna nie wymaga specjalnych zabiegów, doustnych środków farmakologicznych ani też pobytu w szpitalu.

Ciąża biochemiczna stanowi bardzo trudne doświadczenie dla kobiet starających się o dziecko. Po kilku lub kilkunastu nieudanych cyklach, gdy wreszcie pojawiają się upragnione dwie kreski na teście ciążowym, zdarza się, że zamiast przyrostu hormonu dochodzi do jego spadku, a więc poronienia. Silne przeżycia warto omówić ze specjalistą, na przykład psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą. Wielokrotne nieudane próby zajścia w ciążę mogą również przekonać partnerów do rozpoczęcia leczenia w klinice niepłodności oraz wykonania całej gamy badań.

Należy dodać, że u niektórych pań ciąża biochemiczna pojawia się kilkukrotnie w niedługim czasie i może wskazywać na konieczność leczenia. W takiej sytuacji duże znaczenie ma wyleczenie wszelkich infekcji, dbanie o zdrowy styl życia, a także wykonanie kilku badań ginekologicznych. Pozwala to na wyeliminowanie czynników, które prowadzą do ciąży biochemicznej. Dodatkowo, aby uniknąć rozczarowania w każdym cyklu starań o dziecko, lepiej poczekać z testem ciążowym i wykonać go najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki lub nawet kilka dni później. W ten sposób można zmniejszyć stres i późniejsze rozczarowanie.

Bibliografia

  1. C. Grygoruk i in., Wpływ stanu czynnościowego jajników na wyniki kliniczne leczenia niepłodności, „Nowa Pediatria” 2013, nr 2.

  2. A. Słabuszewska-Jóźwiak i in., Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, nr 8.

  3. A. Wdowiak, Problemy psychologiczne w niepłodności, w: Psychologia w położnictwie i ginekologii, red. M. Makara-Studzińska, G. Iwanowicz-Palus, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij