Kobieta trzyma rękę na majtkach z plamą krwi. Zbliżenie na nogi.
Zdrowie i uroda Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16844 razy

Plamienie implantacyjne – czym jest i kiedy występuje?

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży obserwuje u siebie niewielkie plamienie – często na tym etapie nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży i mylą je z krwawieniem miesiączkowym. Z czego wynika ten objaw? Kiedy występuje? Czym różni się od „zwykłej” miesiączki?  

Spis treści:


  1. Czym jest plamienie implantacyjne?
  2. Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?
  3. Jak wygląda plamienie implantacyjne?
  4. Jakie są objawy towarzyszące plamieniu implantacyjnemu?
  5. Plamienie implantacyjne – kiedy wykonać test ciążowy?
  6. Czy plamienie implantacyjne a okres – jak odróżnić?

Czym jest plamienie implantacyjne? 

Plamienie implantacyjne jest jednym z wczesnych objawów ciąży – często jest ono jednym z pierwszych symptomów sugerujących ciążę, które zauważa przyszła mama. Występuje ono w przypadku 25-30% ciąż – jest więc stosunkowo częste. Pamiętajmy, że jest to zjawisko całkowicie fizjologiczne i nie jest ono niebezpieczne ani dla przyszłej matki, ani dla zarodka. Nie wymaga ono również żadnego leczenia – mija całkowicie po kilku godzinach lub dniach.  

Kup w aptece: Testy ciążowe i diagnostyczne

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne? 

Plamienie implantacyjne pojawia się w okresie, w którym – na co wskazuje jego nazwa – dochodzi do implantacji. Oznacza to, że zarodek zagnieżdża się w macicy. Proces ten może spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych w obrębie ściany macicy, co jest przyczyną wystąpienia niewielkiego krwawienia – to właśnie ono jest określane mianem plamienia implantacyjnego. Nie jest ono niczym dziwnym, ponieważ w tym okresie błona śluzowa macicy – zwana endometrium – jest mocno ukrwiona i rozpulchniona, co ułatwia uszkodzenie naczyń krwionośnych i wystąpienie plamienia. 

Często jest ono mylone z krwawieniem miesiączkowym, ponieważ zauważalne jest w okresie, w którym powinna pojawić się kolejna miesiączka lub w czasie tygodnia przed jej szacowanym wystąpieniem. Plamienie implantacyjne zwykle pojawia się pomiędzy 10. a 14. dniem po owulacji, a miesiączka 14. dnia po owulacji – właśnie z tego powodu kobiety często mają problem z odróżnieniem ich od siebie. 

Przeczytaj: Jak rozpoznać dni płodne?

Powiązane produkty

Jak wygląda plamienie implantacyjne? 

Krwawienie implantacyjne zazwyczaj ma kolor jasnoróżowy, jednak może mieć także ciemnobrązową bądź rdzawą barwę – kolor ten zwykle różni się od tego, jaki ma krwawienie miesiączkowe (odcienie czerwonego). Krwawienie implantacyjne, w odróżnieniu od miesiączki, nie powinno zawierać też żadnych skrzepów krwi. Jego intensywność zwykle jest bardzo niewielka – często jest zauważalne przez kobietę tylko podczas wycierania okolic intymnych; nie jest wystarczające, aby spowodować przesiąknięcie podpaski – z tego powodu nie używa się nawet określenia „krwawienie” – wszak intensywność jest na tyle mała, że bardziej poprawne jest określenie plamienia implantacyjnego.  

Kup w aptece: Kwas foliowy 

Jakie są objawy towarzyszące plamieniu implantacyjnemu? 

W większości przypadków, plamienie implantacyjne nie jest jedynym objawem, jaki może odczuwać kobieta. Często towarzyszą mu objawy dodatkowe, które czasami są bardzo dyskretne, a niekiedy wcale nie występują. Należą do nich: 

  • delikatne skurcze brzucha (zwykle mniej intensywne niż te występujące podczas miesiączki),  

  • wahania nastroju,  

  • bóle głowy,  

  • nudności – w szczególności o poranku,  

  • tkliwość piersi,  

  • zmęczenie, 

  • ból w dolnej części pleców.  

Plamienie implantacyjne – kiedy wykonać test ciążowy? 

Jeśli plamienie implantacyjne wystąpiło około 10-14 dni po zapłodnieniu, test ciążowy można wykonać od razu – może wskazać już pozytywny wynik.  Jeśli jednak plamienie u danej kobiety pojawiło się wcześniej, warto poczekać kilka dni – tak, aby wykonany test był wiarygodny. Najlepiej jest wykonać test w dniu, w którym kobieta spodziewa się pojawienia się miesiączki.  

Czy plamienie implantacyjne a okres – jak odróżnić? 

Jak już zasygnalizowano, plamienie implantacyjne występuje mniej więcej w tym samym czasie, w którym powinna pojawić się miesiączka, wiele kobiet myli je ze sobą. Plamienie implantacyjne zwykle jest mniej intensywne od miesiączki oraz trwa krócej – zwykle od około kilku godzin do około 3 dni. Dodatkowo, w odróżnieniu plamienia implantacyjnego od miesiączki mogą być pomocne objawy dodatkowe, które zostały wymienione we wcześniejszej części artykułu. Kolor plamienia, pojawiającego się podczas implantacji, również jest inny od miesiączkowego – zwykle ma kolor jasnoróżowy bądź rdzawy, podczas gdy krwawienie menstruacyjne ma kolor czerwony bądź bordowy.  

Jeśli zatem w czasie 10-14 dni po odbyciu stosunku zauważymy niewielkie, jasnoróżowe plamienie – najprawdopodobniej jest ono plamieniem implantacyjnym. Nie powinno ono wzbudzać niepokoju, ponieważ nie stwarza zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla rozwijającego się w jej łonie płodu. Należy jednak zachować czujność, ponieważ przedłużające się krwawienie może sugerować ciążę ektopową (pozamaciczną) lub wskazywać na poronienie. Z tego względu, jeśli towarzyszące objawy przedłużają się powyżej 3 dni, należy zgłosić się do swojego lekarza.  

Bibliografia

What is implantation bleeding?, American Pregnancy, dostępny online: https://americanpregnancy.org/pregnancy-symptoms/what-is-implantation-bleeding. 

Żmudzka E., Plamienia z dróg rodnych w ciąży w: "Leki i ciąża : bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej:, Wydawnictwo Farmaceutyczne 2020


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij