suszarka prostownica i szczotka do włosów
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 356 razy

Termoochrona włosów – jak chronić włosy przed wysoką temperaturą?

Termoochrona włosów to zarówno aplikacja preparatów, które tworzą na powierzchni włosa ochronną warstwę, jak i prawidłowe suszenie oraz stylizacja włosów, tak aby ograniczyć ich negatywne skutki.

Spis treści:


  1. Czym jest termoochrona włosów? Dlaczego termoochrona jest ważna dla kondycji włosów?
  2. Jaka termoochrona do włosów? Rodzaje substancji termoochronnych.
  3. Termoochrona włosów przed prostowaniem i suszeniem
  4. Jak działają produkty termoochronne do włosów?
  5. Kosmetyki do ochrony włosów przed wysoką temperaturą – jak ich używać?
  6. Jak jeszcze chronić włosy podczas stylizacji?

Czym jest termoochrona włosów? Dlaczego termoochrona jest ważna dla kondycji włosów?

Termoochrona włosów jest szczególnie ważna, jeśli często stylizujesz włosy wysoką temperaturą — codziennie prostujesz, używasz lokówki lub suszysz gorącym nawiewem. Wysoka temperatura powoduje nagłe oddawanie wilgoci. Zmianie ulega struktura włosa i jednocześnie uszkodzona zostaje jego powierzchnia. W efekcie włosy stają się słabe, szorstkie w dotyku i łamliwe. Przesuszone włosy zdecydowanie bardziej narażone są na kolejne zniszczenia, w dodatku tracą sprężystość i promienny blask, a ich końcówki zaczynają się rozdwajać.

Jaka termoochrona do włosów? Rodzaje substancji termoochronnych.

Składniki te to przede wszystkim kopolimery i polimery (silikony). Dzięki nim na kosmykach tworzy się film, który zabezpiecza włosy przed wysoką temperaturą. Inną popularną substancją o właściwościach okluzyjnych jest cukier – ksyloza – który pod wpływem temperatury rozpuszcza się i otacza włos warstwą ochronną. Dobrze sprawdzą się także wszelkiego rodzaju tłuszcze np. te pochodzące z olejów roślinnych. Oleje o właściwościach termoochronnych to: marula, awokado, z nasion bawełny czy babassu.

Najlepiej po aplikacji oleju nałożyć silikon, jako zabezpieczenie dwuetapowe.

W składzie należy jednak unikać alkoholu (Alcohol, Alcohol Denat., Isopropyl Alcohol), który jest często dodawany w celu przyspieszenia odparowania wilgoci z włosów przed stylizacją, co niestety może przynieść niekorzystne efekty dla włosów.

Powiązane produkty

Termoochrona włosów przed prostowaniem i suszeniem

Suszenie włosów to krok, którego nie należy pomijać. Wilgotna skóra głowy to idealne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania np. łupieżu. Suszenie w odpowiedni sposób nie jest skomplikowane, a znacznie może poprawić kondycję i wygląd włosów.

Podczas suszenia temperatura powietrza nie powinna być wyższa niż 60-70°C. Ustawiając temperaturę, najlepiej sprawdzić na dłoni, czy pod strumieniem powietrza jesteśmy w stanie wytrzymać dłuższą chwilę. Istotną zasadą jest ograniczenie czasu suszenia włosów do minimum, ale zamiast zwiększając temperaturę to stosując większy nawiew.

Dodatkowo po każdym zastosowaniu ciepłego nawiewu, na koniec, należy zastosować chłodne powietrze, aby zamknąć łuski włosowe.

Najważniejszą zasadą dalszej stylizacji włosów przy użyciu prostownicy lub lokówki, jest korzystanie z tych urządzeń na całkowicie suchych włosach. W innym przypadku dojdzie do ich uszkodzenia, a produkty termoochronne w tej sytuacji nie pomogą. Podczas prostowania należy maksymalnie skrócić czas zabiegu oraz unikać zatrzymywania prostownicy w jednym miejscu. Im bardziej kruche i cienkie są włosy, tym temperatura prostownicy powinna być niższa, w przypadku już zniszczonych włosów lepiej unikać ich prostowania.

Jak działają produkty termoochronne do włosów?

Produkt termoochronny tworzy na powierzchni włosa powłokę, która zapobiega nagłej utracie wody, a w efekcie ich przesuszeniu. Nawilżone pasma nie puszą się, nie elektryzują, nie kruszą podczas tarcia o poduszkę i ubrania. Substancje filmotwórcze sprawiają także, że włosy są gładsze, dzięki czemu łatwiej przesuwać po nich urządzenie do stylizacji. Jednak żaden kosmetyk nie chroni włosów w 100%, dlatego unikanie narażenia włosów na wysoką temperaturę to najlepszy sposób, by uniknąć uszkodzeń.

Sposoby na ochronę przed wysoką temperaturą, której źródłem są urządzenia do stylizacji, sprawdzą się także jako ochrona przed słońcem, które ma podobne działanie, polegające na osłabieniu mostków dwusiarczkowych we włosach.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego włosy wypadają i jak temu zaradzić

Kosmetyki do ochrony włosów przed wysoką temperaturą – jak ich używać?

Kosmetyki do ochrony włosów przed wysoką temperaturą najlepiej aplikować na wilgotne (nie mokre) włosy. Aby równomiernie rozprowadzić kosmetyk można użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, który nie będzie powodował szarpania włosów. Jeśli wybierzesz produkt w sprayu, spryskaj nim włosy z odległości ok. 30 cm. Jeśli krem lub mleczko – rozetrzyj na dłoniach, a następnie wmasuj we włosy. Do włosów kręconych najlepiej sprawdzi się termoochronna pianka. Ważne by nie przesadzać z ilością nakładanych produktów – mogą one nadmiernie obciążyć włosy.

Po aplikacji produktów termoochronnych należy dokładnie wysuszyć włosy suszarką, a do stylizacji na ciepło przy pomocy prostownicy i lokówki przejść dopiero na zupełnie suchych włosach. Użycie tych sprzętów na nawet lekko wilgotnych pasmach może spowodować trudne do naprawienia zniszczenia w strukturze włosów.

Spray termoochronny do włosów

Spray jest idealnym wyborem dla osób, które mają włosy bardzo cienkie i nie chcą ich dodatkowo obciążać. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na skład produktu, ponieważ bazą dla większości mgiełek termoochronnych jest alkohol.

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o włosy. Czy ich słaba kondycja może być objawem choroby?

Serum, olejek, krem lub mleczko termoochronne do włosów

Produkty te są szczególnie polecane do włosów zniszczonych, ponieważ zapobiegają nadmiernemu puszeniu i dalszemu łamaniu się kosmyków.

Jak jeszcze chronić włosy podczas stylizacji?

Podczas stylizacji niezwykle istotne jest używanie wysokiej jakości urządzeń. O wysokiej jakości urządzenia do stylizacji świadczy jego niezawodność, rozgrzewanie się za każdym razem w takim samym tempie i do tej samej temperatury, jakość wykonania powierzchni stykającej się z włosami oraz dodatkowe funkcje działające na korzyść włosów np. jonizacja, czyli emitowanie jonów ujemnych, dzięki którym łuski włosów domykają się. Dzięki temu włosy mniej się niszczą, a także mniej się puszą i elektryzują. Jakość wykonania powierzchni stykającej się z włosami jest niezwykle ważna. Wszelkie nierówności i wady konstrukcyjne mogą mechanicznie uszkodzić włosy.

Bibliografia

  1. A. Niedziałek, Robię włosing, Warszawa 2021
  2. C.Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Warszawa 2022, s.152-176

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij