kobieta podczas aromaterapii
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4109 razy

Czym jest i na co pomaga aromaterapia? Jak wygląda sesja aromaterapii?

Aromaterapia jest jedną z metod medycyny alternatywnej. Opiera się na pozytywnym wpływie wonnych substancji pochodzenia roślinnego. Do terapii stosowane są olejki eteryczne – m.in. lawendowy, różany, eukaliptusowy, cytrynowy, z drzewa sandałowego. Zobacz, na czym polega aromaterapia i jakie są jej efekty.

Spis treści


  1. Czym jest aromaterapia?
  2. Naturalne olejki do aromaterapii
  3. Jak przebiega aromaterapia?
  4. Czy aromaterapia jest bezpieczna?

Aromaterapia była znana i stosowana już w starożytności. Zalecał ją Hipokrates, który jest uznawany za ojca medycyny. Zaobserwował, że palenie aromatycznych ziół chroni przed rozwojem chorób zakaźnych. Olejki eteryczne były ponadto stosowane do namaszczania ciała, a także w obrzędach religijnych. Wiedza na temat aromaterapii rozpowszechniła się w latach 30. XX wieku, gdy przeprowadzono pierwsze badania nad składem i właściwościami olejków.

Kup w aptece: Olejki

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to inaczej leczenie zapachami. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest to metoda zaliczana do medycyny konwencjonalnej. Nie ma też wystarczających badań, które potwierdzają, że może ona skutecznie leczyć choroby. Udało się natomiast potwierdzić, że jest pomocna w łagodzeniu niektórych dolegliwości.

W aromaterapii substancjami leczniczymi są naturalne olejki eteryczne. Obecne w nich związki chemiczne dostają się do organizmu drogą oddechową. Gdy dotrą do układu oddechowego, przenikają przez błony śluzowe, a następnie wraz z krwią są transportowane do tkanek i narządów wewnętrznych.

W czasie aromaterapii odpowiednie bodźce przedostają się z opuszki węchowej do układu limbicznego w mózgu. Jest to część układu nerwowego, która odpowiada za emocje. Tym samym substancje stosowane w aromaterapii mogą pobudzać, wyciszać, uspokajać, relaksować. Jeżeli aromaterapia przyjmuje formę masażu, składniki aktywne przedostają się do organizmu również przez skórę.

Naturalne olejki do aromaterapii

Do aromaterapii stosuje się naturalne olejki eteryczne, pozyskiwane z roślin suszonych lub świeżych. Olejki są gromadzone w liściach, w kwiatach, a nawet w korzeniach i pozyskiwane na drodze destylacji parą wodną, ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi lub wytłaczania. Każdy olejek do aromaterapii ma inne działanie na organizm człowieka.

Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane olejki do aromaterapii.

Olejek lawendowy

Wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Działa uspokajająco, nasennie i przeciwdepresyjnie. Można stosować go na bezsenność i ból głowy, w chwilach stresu czy zdenerwowania.

Sprawdź także: Lawenda – prozdrowotna moc i właściwości. Zastosowanie lawendy

Olejek z melisy

Melisa ma działanie uspokajające i rozluźniające. Przypisywane są jej też właściwości antyoksydacyjne. Aromaterapia olejkiem z melisy może być stosowana w celach relaksujących, w momentach zdenerwowania i stresu oraz na bezsenność.

Olejek różany

Ma działanie harmonizujące i uspokajające. Może być stosowany przy obniżonym nastroju i bolesnych menstruacjach. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie olejki różane mają takie właściwości – a jedynie pochodzący z róży Rosa damascena.

Olejek z drzewa sandałowego

Ma działanie przeciwzapalne i wykrztuśne, dlatego może sprawdzić się w infekcjach górnych dróg oddechowych. Ponadto działa na psychikę i emocje – łagodzi napięcie nerwowe, uspokaja, poprawia nastrój.

Powiązane produkty

Jak przebiega aromaterapia?

Aromaterapia może przebiegać na różne sposoby.

Kominek do aromaterapii

To specjalne naczynie, do którego wlewa się rozcieńczony w wodzie olejek eteryczny. Pod nim umieszcza się świeczkę. Płomień podgrzewa mieszaninę, dzięki czemu zaczyna ona parować i wysycać powietrze.

Masaż z zastosowaniem olejków do aromaterapii

Aromaterapia może przyjąć formę masażu. Ma on charakter ogólny lub ogranicza się do jednego obszaru ciała. Olejki eteryczne są rozcieńczane olejem roślinnym, a następnie aplikowane na skórę.

Sprawdź także: Zalety stosowania olejku do masażu. Poznaj jego rodzaje – antycellulitowy, eteryczny

Inhalacje

Aromaterapia to również inhalacje. Odbywa się z użyciem inhalatora, ponieważ strumień pary wodnej musi być skierowany bezpośrednio na drogi oddechowe. Można też wkropić olejek eteryczny do parującej wody i wdychać opary.

Przeczytaj również: Z czego można i jak wykonać inhalacje na katar u dzieci?

Czy aromaterapia jest bezpieczna?

Aromaterapia jest uznawana za bezpieczną metodę. Nie jest jednak wolna od skutków ubocznych. Szczególnie dotyczą one osób narażonych: kobiet w ciąży, alergików, astmatyków, chorych na nadciśnienie oraz małych dzieci. Dlatego przed zastosowaniem aromaterapii należy skonsultować się z lekarzem. Działania niepożądane mogą wynikać też z niskiej jakości olejków eterycznych (powinny one zawierać wyłącznie naturalne składniki) lub ich nieprawidłowego przechowywania (stosowanie po upływie daty przydatności, ekspozycja olejku na światło słoneczne).

Najczęstszymi skutkami ubocznymi aromaterapii są reakcje skórne. Należą do nich: podrażnienie, objawy alergiczne lub nadwrażliwość na promieniowanie UV. Najbardziej drażniące są olejki cytrusowe, cynamonowy, goździkowy.

Sprawdź ofertę: Olejki dla kobiet w ciąży

Bibliografia

  1. A.J. Farrar, F.C. Farrar, Clinical Aromatherapy, „Nursing Clinics of North America” 2020, nr 55, s. 489–504 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7520654/ (dostęp 20.01.2022).

  2. J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 6, s. 525–531.

  3. Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, „Family Medicine & Primary Care Review” 2014, t. 16, nr 4, s. 387–391.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij