Jak sobie poradzić z katarem?
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3750 razy

Jak sobie poradzić z katarem?

Katar jest najczęstszą przypadłością w okresie przeziębieniowym. Powodują go zwykle wirusy, w czasie gdy osoba ma obniżoną odporność. Na katar mogą zachorować osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorośli.

Spis treści


  1. Skąd się bierze katar? Jakie są jego przyczyny?
  2. Jakie są rodzaje kataru?
  3. Jak wyleczyć katar?

Podczas zmagania się z infekcją można łagodzić jej objawy. Należy też dużo wypoczywać, by pomóc organizmowi szybko się zregenerować. Najlepiej w trakcie choroby unikać kontaktu z innymi ludźmi, by nie rozprzestrzeniać wirusa dalej.

Skąd się bierze katar? Jakie są jego przyczyny?

Przyczyn kataru może być wiele. Z reguły stanowi jeden z objawów przeziębienia. Pojawia się także w przypadku zapalenia zatok. Często ponadto bywa objawem alergii. Podczas wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych, ale też podczas alergii jest wodnisty i nie ma żadnego koloru.

Katar wywołany infekcją wirusową, trwa najczęściej od 2 do 7 dni. W zależności od nasilenia innych objawów przeziębienia zwykle, w skrajnych sytuacjach, może trwać nawet do 2 tygodni. Czasami w czasie trwania infekcji katar się zmienia - staje się gęsty i przybiera zielone barwy. Jeżeli dodatkowo następuje pogorszenie stanu zdrowia i pojawia się temperatura, to znak, że pora udać się na konsultację do lekarza. Może być tak, że infekcja zmieniła swój charakter na bakteryjną i będzie konieczne wdrożenie antybiotykoterapii.

Czasami katar wywoływany jest przez nadużywanie preparatów, których zadaniem jest obkurczenie śluzówki nosa. Teoretycznie mają działać przeciwko katarowi, ale zbyt długotrwałe ich stosowanie sprawia, że problem narasta i zmusza pacjenta do ich ciągłego stosowania.

Jeżeli czas trwania kataru przedłuża się ponad 3 tygodnie, to znak, że nasz organizm może zmagać się z groźną chorobą i konieczne jest zasięgnięcie porady u specjalisty.

Przeczytaj również: Z czego wykonać inhalacje na zatoki?

Jakie są rodzaje kataru?

Katar może mieć różne przyczyny. Dlatego można wyróżnić kilka jego rodzajów:

  • katar wirusowy – najczęściej towarzyszy przeziębieniu i trwa do około tygodnia. Ma charakter wodnisty i kolor przezroczysty. Ustępuje samoistnie;

  • katar bakteryjny – ma głównie charakter ropny, jest koloru zielono-brunatnego. Towarzyszy mu wysoka temperatura i ogólne złe samopoczucie;

  • katar zatokowy – spowodowany jest zapaleniem zatok. Poza wydzieliną koloru żółto-zielonego towarzyszą mu bóle głowy i zatok, a także ogólne osłabienie i rozbicie;

  • katar wywołany grzybicą – najczęściej powstaje po długotrwałym zapaleniu zatok lub po długotrwałej antybiotykoterapii;

  • katar alergiczny – może pojawiać się w określonych porach roku i być bezpośrednio wywołany pyłkami roślin. Katar alergiczny mogą wywoływać także kurz, roztocza, grzyby, np. pleśń w łazience czy sierść zwierzaków domowych.

Jeżeli tylko katar sprawia, że czujemy się źle, pojawiła się gorączka lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Specjalista przepisze nam odpowiednie leki i pomoże szybciej uporać się z infekcją.

Sprawdź ofertę: Preparaty na katar

Powiązane produkty

Jak wyleczyć katar?

Katar najczęściej leczy się objawowo. Można przeciwdziałać zatkanemu nosowi i zmniejszać ilość wydzieliny za pomocą leków łagodzących objawy kataru. Jeśli dolegliwość ta spowodowana jest wirusami, nie leczy się jej za pomocą antybiotyków. Można zastosować leki, które łagodzą obrzęk błony śluzowej nosa.

Cierpiący na katar mogą nawilżać śluzówkę nosa za pomocą wody morskiej. Dzięki niej zatoki i błona śluzowa nosa będą nawilżone, zadziała także delikatnie dezynfekująco. Woda morska ułatwi usuwanie wydzieliny z nosa i przyspieszy proces zdrowienia.

Można w pokoju ustawić kominek do aromaterapii i zrobić sobie sesję aromaterapeutyczną z olejkami sosnowym, świerkowym i eukaliptusowym. Sprawią, że osobie chorej będzie się lepiej oddychało.

Sprawdź ofertę: Olejki eteryczne

Podczas kataru koniecznie należy też pamiętać o nawodnieniu organizmu. Trzeba spożywać dużo wody, a także naturalnych herbatek przeciwprzeziębieniowych, jak np.:

W leczeniu przeziębienia i kataru dobrze zrobi też picie wody z sokiem malinowym.

Dobrym sposobem na katar i zatkany nos jest zrobienie sobie inhalacji. Najprostszym przepisem na domowe inhalacje jest inhalacja z soli i olejków eterycznych. Należy do garnka wsypać kilka łyżek soli, a następnie zalać ją wrzącą wodą. Następnie trzeba dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. sosnowego lub eukaliptusowego. Należy pochylić się nad tak przygotowaną miksturą i nakryć głowę ręcznikiem. Głębokie oddychanie i wdychanie pary wodnej z solą i olejkiem działa odtykająco na nos i ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny. Domowe inhalacje są również bardzo dobrym sposobem na kaszel i problemy z odkrztuszaniem.

Nie można też zapomnieć o domowych, naturalnych sposobach na katar. Wspierająco w okresie infekcji zadziała jedzenie czosnku i cebuli, a także spożywanie miodu i produktów pszczelich.

Sprawdź także: Co na katar u dziecka? TOP 10 produktów bez recepty

Bibliografia

  1. A. Bręborowicz, Podstawy diagnostyki alergologicznej w chorobach układu oddechowego, „Nowa Klinika” 2005, nr 1 i 2.

  2. W. Brzozowski, Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa, „Forum Medycyna Rodzinna” 2009, t. 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij