młoda kobieta z ręcznikiem na głowie robi inhalacje na zatoki nad miską
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 80595 razy

Z czego wykonać inhalacje na zatoki?

Czym inhalować zatoki? Można skorzystać ze środków dostępnych w aptece, a także z naturalnych produktów takich jak sole, olejki eteryczne czy zioła. Inhalacja zatok jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą leczenia objawowego, którą bez trudu można wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

Spis treści


  1. Z czego wykonać inhalacje na zatoki?
  2. Jak zrobić domowe inhalacje na zatoki?
  3. Z czego wykonać inhalacje na zatoki inhalatorem?

Inhalacje, zarówno te wykonane za pomocą nebulizatora, jak i tradycyjnym sposobem, np. poprzez pochylanie się nad miską z wrzątkiem, są pomocne przy zwalczaniu problemów z drożnością zatok, suchością gardła czy bólami głowy. W zależności od potrzeb należy jedynie dobrać odpowiednie surowce do zabiegu.

Kup w aptece: Inhalatory

Z czego wykonać inhalacje na zatoki?

Do przygotowania domowej inhalacji nadadzą się przede wszystkim sole, zioła, olejki eteryczne oraz aromatyczne przyprawy kuchenne. Przy ich doborze należy pamiętać o tym, by nie tworzyć zbyt stężonych, ostrych mieszanek, gdyż mogą one działać podrażniająco i wysuszająco na błony śluzowe, a do tego nasilać problemy zdrowotne układu oddechowego czy gardła.

Sprawdź także: Domowe sposoby na ból gardła – jak radzić sobie z infekcją gardła?

Sól, zioła i przyprawy

Sól kuchenna, morska czy hipertoniczna sprawdzają się przy inhalacjach ze względu na swoje właściwości rozrzedzające oraz zawartość minerałów korzystnie oddziałujących na organizm. Dodatkowo przygotowując własnoręcznie roztwór do inhalacji, samodzielnie można dobrać surowce odpowiednio do występujących objawów.

Do inhalacji na zatoki warto również wykorzystać zioła o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych oraz nawilżających i przyspieszających regenerację. Zarówno z suszu dostępnego w aptekach czy sklepach zielarskich, jak i z herbaty można przygotować napar z:

  • majeranku,

  • liści szałwii,

  • mięty,

  • ziela tymianku,

  • kwiatu lawendy czy

  • rumianku.

Należy jednak użyć więcej torebek herbaty, aby otrzymać dostatecznie intensywną esencję.

Przeczytaj również: Jakie właściwości ma werbena?

Olejek do inhalacji na zatoki

Odpowiedni olejek do inhalacji zatok powinien mieć, tak jak w przypadku ziół, przede wszystkim właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Do inhalacji na zatoki polecane są m.in. olejki:

  • eukaliptusowy,

  • sosnowy,

  • miętowy,

  • tymiankowy,

  • lawendowy czy

  • kamforowy.

Olejków można używać, dodając do parówki czy inhalatora w czystej postaci, bądź urozmaicić kilkoma kroplami napar ziołowy.

Sprawdź ofertę: Olejki eteryczne

Jak zrobić domowe inhalacje na zatoki?

Domowa inhalacja na zatoki jest prosta i niezbyt czasochłonna w przygotowaniu. Do jej wykonania potrzebne są tylko odpowiednie na dolegliwości składniki (sole, zioła lub olejki eteryczne), miska oraz ręcznik. Przed przystąpieniem do zabiegu wziewania wystarczy umieścić roztwór gorącej wody z wybranym surowcem w naczyniu i pochylić się nad nim, nakrywając głowę ręcznikiem, aby zapobiec uciekaniu pary wodnej.

Istotne jest właściwe oddychanie podczas przyjmowania inhalacji. Wdech można czerpać nosem i ustami jednocześnie, jeśli zatoki są zbyt zablokowane i uniemożliwiają właściwe wykonanie zabiegu. Można również nabierać powietrza tylko przez nos, jeżeli jest taka możliwość. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu nie należy narażać dróg oddechowych na działanie zimna oraz dymu papierosowego, aby nie wywołać podrażnień błon śluzowych.

W przypadku wykorzystania do inhalacji soli do 1 litra wrzątku należy wsypać 1 łyżkę soli. Parę wodną z tak otrzymanego roztworu można wdychać około 10–15 minut. Tego typu inhalację wskazane są nawet 1–2 razy dziennie. Z kolei do uzyskania naparu ziołowego należy użyć około 50 g suszu na 1 l gorącej wody. Można również alternatywnie użyć torebek z herbatą ziołową i zaparzyć kilka saszetek, np. 3 torebki rumianku, aby uzyskać ten sam efekt. Natomiast używając olejków eterycznych, należy zachować ostrożność, gdyż są one silnie skoncentrowanymi wyciągami roślinnymi. Na 1 l wody wystarczy kilka kropli olejku, aby uzyskać pożądany napar.

Dla skuteczności zabiegu wziewania równie ważna co dawkowanie olejku jest jego jakość. Aby uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny, najlepiej dokonać jego zakupu w wyspecjalizowanym sklepie zielarskim bądź aptece, bowiem jedynie naturalne olejki, bez dodatków syntetycznych, zachowują odpowiednie właściwości prozdrowotne i mogą być stosowane do inhalacji.

Warto wiedzieć: Najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie

Powiązane produkty

Z czego wykonać inhalacje na zatoki inhalatorem?

Inhalacje z soli fizjologicznej na zatoki są skutecznym sposobem zwalczania dolegliwości takich jak niedrożność i ból zatok. Jednorazowe jałowe ampułki z gotowym do użycia roztworem chlorku sodu o stężeniu 0,9% można nabyć w aptekach. Najczęściej występują ampułki o pojemności 5 ml i jest to właściwa dawka preparatu do wykorzystania w trakcie jednej inhalacji.

Inhalację z soli fizjologicznej można wykonać za pomocą inhalatora lub nebulizatora, a z zabiegów mogą skorzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, seniorzy i kobiety w ciąży. Ze względu na właściwości izotoniczne soli fizjologicznej można ją stosować również u niemowląt, ponieważ jest ona łagodna dla organizmu, a jednocześnie skutecznie rozrzedza zalegającą wydzielinę, uwalniając od bólu zatok.

Częstotliwość przeprowadzania inhalacji z soli fizjologicznej powinna być dostosowana do objawów. Optymalnie warto wykonywać je 2–3 razy dziennie, z zachowaniem odstępu po posiłku, aby nie wywołać mdłości czy wymiotów.

Bibliografia

  1. T. Cieniawa i in., Inhalacje, PZWL, Warszawa 1981.

  2. M. Gorzkowska, Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować, BoSZ, Warszawa 2020.

  3. M. Grabicki, H. Batura-Gabryel, Zastosowanie aerozoli w terapii chorób układu oddechowego, „Przewodnik Lekarski” 2008, nr 2.

  4. I. Nieumywakin, Sól, lecznicze właściwości, Vital, Białystok 2013.

  5. O. Wronikowska, B. Budzyńska, Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, „Aptekarz Polski” 2019, nr 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij