werbena rosnąca na polu z zachodem słońca w tle
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1457 razy

Jakie właściwości ma werbena?

Werbena znana jest w ziołolecznictwie, medycynie naturalnej, ale także w kosmetologii. Ma piękny zapach i bardzo atrakcyjny wygląd. Można ją łatwo uprawiać na balkonie i w przydomowych ogródkach.

Spis treści


  1. Lecznicze właściwości werbeny
  2. Werbena dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Właściwości lecznicze werbeny były znane już w średniowieczu. Ówcześni medycy wykorzystywali zawarte w niej substancje, m.in.: fitosterole, fenolokwasy, glikozydy irydoidowe, werbalinę i antyoksydanty. Jej zastosowanie również dziś jest bardzo wszechstronne. Wykorzystuje się ją do sporządzania naparów do picia, płukanek czy jako składnik naturalnych kosmetyków. Jakie ma właściwości i kiedy warto ją stosować?

Kup w aptece: Kosmetyki naturalne

Lecznicze właściwości werbeny

Jeśli chodzi o uprawę, werbena pospolita nie jest wymagającą rośliną, ale za to niezwykle efektownie się prezentuje. Kwiaty w pięknych odcieniach fioletu są ozdobą każdego ogrodu i balkonu. Werbena rośnie maksymalnie do 1 metra i występuje nie tylko w Europie, ale także w Azji i w obu Amerykach. Zielarze nazywają ją często witułką lekarską ze względu na jej lecznicze właściwości.

Przeczytaj: Zioła uspokajające – naturalny sposób na stres

Właściwości lecznicze werbena zawdzięcza przede wszystkim dwóm składnikom. Zawiera werbaskozyd i werbenalinę, przez co wykazuje działanie sekretolityczne i przeciwdrobnoustrojowe. Ma także pożądane flawonoidy, a jej olejek eteryczny bogaty jest w terpeny. W roślinie znajdują także liczne węglowodany i duże stężenia ważnych dla zdrowia pierwiastków, m.in. wapnia, magnezu, żelaza. Posadzona w pobliżu domu, odstrasza insekty, a stosowana w ziołolecznictwie doceniana jest przy chorobach górnych dróg oddechowych, przede wszystkim w zapaleniu gardła i zatok (jest składnikiem preparatów na zapalenie zatok), działa wykrztuśnie, ma właściwości odkażające i można stosować ją do łagodzenia problemów skórnych.

Sprawdź: Zapalenie gardła - objawy, rodzaje, leczenie

Picie herbatki z werbeny zmniejsza gorączkę, gdyż ziele wykazuje właściwości napotne. Jednocześnie rozrzedza zalegającą wydzielinę, przez co działa wykrztuśnie. Łagodzi stany zapalne, również jeśli chodzi o śluzówkę żołądka. Często jest stosowana przy problemach z trawieniem, nudnościach, a nawet wymiotach. Ma także właściwości oczyszczające organizm z toksyn i wspomaga regenerację wątroby. Dodana do kąpieli, łagodzi napięcia mięśniowe i związane z nimi bóle. W ziołolecznictwie napar z werbeny wykorzystywany jest także jako środek ułatwiający zasypianie i uspokajający. Właściwości lecznicze rośliny i związki, które zawiera, są nadal badane, również jeśli chodzi o działanie neuroochronne i przeciwnowotworowe.

Jeśli chodzi o wykorzystanie w kosmetologii, zastosowanie znajdują głównie olejki eteryczne rośliny jako dodatek do preparatów pielęgnacyjnych czy perfum. Niegdyś uważano, że charakterystyczna woń rośliny odstraszy wampiry. Dziś jako składnik maści i okładów skutecznie niweluje objawy zapalenia spojówek, zwalcza stany zapalne, łagodzi obrzęki, redukuje podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran.

Sprawdź ofertę: Krople do oczu

Werbena dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Jeśli chodzi o zastosowanie doustne werbeny przez kobiety, należy pamiętać, że zażywana regularnie, może mieć wpływ na wywołanie miesiączki. Ponieważ powoduje skurcze macicy, nie może być przyjmowana przez kobiety w ciąży. Natomiast u karmiących mam wspomaga laktację, ale preparaty z werbeną w składzie powinny być stosowane z umiarem i zawsze po konsultacji ze specjalistą. W lecznictwie werbena używana jest od stosunkowo niedawna, nie zaobserwowano zatem jeszcze innych działań niepożądanych. Z pewnością jeśli wystąpi reakcja alergiczna po przyjęciu preparatu, którego jest składnikiem, należy odstąpić od jego stosowania i skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Jak działa ziele męczennicy?

Bibliografia

  1. A.A. Cavelius, B. Frohn, Zioła w medycynie naturalnej, MAK, Monachium 1997.

  2. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Z. Skotnicki, Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Wydawnictwo Zielone, Warszawa 2018.

  3. B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła i ich stosowanie, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1999.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij