suszone kwiaty i liście męczennicy cielistej na drewnianej łyżce
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9752 razy

Jak działa ziele męczennicy?

Męczennica cielista to roślina, która została po raz pierwszy doceniona, a następnie rozpowszechniona przez konkwistadorów podbijających Amerykę Północną. Nieznaną sobie roślinę nazwali męczennicą ze względu na kształt jej kwiatów, które przypominały im koronę cierniową.

Spis treści


  1. Gdzie rośnie ziele męczennicy?
  2. Właściwości męczennicy
  3. Jak działa męczennica?
  4. Dawkowanie męczennicy
  5. Męczennica w ciąży

Męczennica znajduje się w składzie preparatów na bezsenność czy ukojenie nerwów. To jednak nie wszystkie jej właściwości. Poza wpływem na układ nerwowy reguluje też gospodarkę hormonalną. Była stosowana w kuracjach odwykowych jako składnik substancji zawierających chmiel czy kudzu.

Gdzie rośnie ziele męczennicy?

Męczennica pochodzi z tropikalnych regionów obu Ameryk. W rzeczywistości to ponad 500 gatunków, spośród których część wykazuje działanie lecznicze. Męczennicą jadalną jest np. marakuja. Popularność zyskała jako roślina ozdobna, gdyż ma piękne i wyróżniające się kwiaty z długimi pręcikami pyłkowymi, stąd porównania do korony cierniowej i gwoździ. Pnącze może rosnąć aż do 5 metrów wysokości, więc pięknie zdobi altany, ogrody czy ściany budynków. Współcześnie męczennica jest znana również pod nazwą passiflora i powszechnie wykorzystywana w farmacji.

Przeczytaj również: Jakie właściwości ma werbena?

Właściwości męczennicy

Spośród wszystkich rodzajów należących do tego gatunku szczególne zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym ma męczennica cielista. Jest pożądanym składnikiem preparatów uspokajających i poprawiających sen. Można ją znaleźć w naparach, nalewkach lub w postaci sproszkowanej. Męczennica nie tylko jest skuteczna w leczeniu stanów lękowych, ale także w terapii bezsenności. Co więcej, cały czas prowadzone są badania nad zastosowaniem rośliny w leczeniu ADHD. Potwierdzono też jej działanie przeciwdrgawkowe. W terapii ADHD preparaty z męczennicą w składzie, jeśli są podawane regularnie, zmniejszają nadpobudliwość ruchową i nerwową, nadmierną impulsywność oraz redukują zaburzenia koncentracji.

Kup w aptece: Środki poprawiające sen

Poza wpływem na układ nerwowy roślina ma właściwości przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe i redukuje kaszel. Potwierdzono, że może być stosowana w terapii uzależnień, do redukcji bólu mięśni i stawów, w terapii astmy, ale też przy problemach żołądkowych.

Warto wiedzieć: Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację

Powiązane produkty

Jak działa męczennica?

Męczennica zawiera flawonoidy, alkaloidy indolowe, glikozyd, matol, kumaryny i olejki eteryczne. Właśnie jej skład sprawia, że poza oddziaływaniem na układ nerwowy dodatkowo wykazuje właściwości przeciwbólowe, ale także nieznacznie jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi. Preparaty, w których się znajduje, można stosować w stanach dużego zmęczenia, zwłaszcza jeśli jest ono podyktowane nadmiernym stresem.

Wśród dodatkowych zalet męczennicy warto wymienić:

  • wspomaganie ogólnego funkcjonowania organizmu,

  • regulowanie pracy serca przy objawach typowych dla zaburzeń na tle nerwowym,

  • redukowanie objawów zapalenia mózgu,

  • zmniejszanie zaburzeń snu i zakrzepicy,

  • łagodzenie bolesnych objawów menopauzy i reakcji organizmu spowodowanych wysokim poziomem stresu,

  • łagodzenie objawów bólów mięśniowych i kolki,

  • łagodzenie kaszlu, zwłaszcza tego na tle nerwowym.

Dawkowanie męczennicy

Preparaty z zielem męczennicy w składzie powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku stałej farmakoterapii, np. w związku z zaburzeniami na tle nerwowym, przyjmowanie dodatkowych substancji o działaniu leczniczym zawsze należy skonsultować ze specjalistą prowadzącym leczenie. Jako surowiec zielarski, np. dodawany do herbatek czy naparów, wykorzystywane są części naziemne rośliny razem z kwiatami i owocami. Do celów leczniczych wybiera się esencję, czyli wyciąg.

Warto pamiętać, że roślina ma zastosowanie w kuchni. Wykorzystuje się ją jako przyprawę do dań i napojów.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, męczennica uznawana jest za roślinę bezpieczną i nietoksyczną, ale u osób wrażliwych lub spożyta w nadmiarze, zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami o podobnym działaniu, może wywołać nadmierną senność, dezorientację i problemy z koncentracją. Tym bardziej że interakcje z innymi lekami, zwłaszcza uspokajającymi, potwierdziły przeprowadzone badania.

Sprawdź ofertę: Tabletki uspokajające

Męczennica w ciąży

Kobiety w ciąży zupełnie nie powinny stosować preparatów z passiflorą w składzie! Substancje czynne mogą wywołać skurcze macicy, a przez to przyczynić się do przedwczesnego porodu lub poronienia. Nie ma natomiast badań na temat stosowania rośliny przez kobiety karmiące, stąd również w ich przypadku zaleca się ostrożność, czyli odstawienie preparatów z tą substancją w składzie.

Bibliografia

  1. A.A. Cavelius, B. Frohn, Zioła w medycynie naturalnej, Wydawnictwo MAK, Monachium 1997.

  2. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Z. Skotnicki, Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Wydawnictwo Zielone, Warszawa 2018.

  3. B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła i ich stosowanie, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1999.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij