Kobieta czująca ból w okolicach swoich narządów płciowych.
Zdrowie i uroda Aleksandra Słupczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 29154 razy

O czym świadczą skurcze macicy? Przyczyny, dodatkowe objawy, łagodzenie

Skurcze macicy są nieprzyjemnym i niestety dość częstym objawem, który dotyczy wielu kobiet. W jakich okolicznościach pojawiają się najczęściej? W jaki sposób można je złagodzić? 

Spis treści:


  1. Co powoduje skurcze macicy – przyczyny
  2. Skurcze macicy w ciąży – o czym mogą świadczyć?
  3. Jakie dodatkowe objawy mogą zaniepokoić?
  4. Sposoby na łagodzenie skurczów macicy

Co powoduje skurcze macicy – przyczyny 

Ściana macicy jest zbudowana z mięśni gładkich, które kurczą się niezależnie od naszej woli. Istnieją jednak sytuacje i czynniki, które mogą je wywołać – warto więc być ich świadomym, aby w miarę możliwości uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.  

Sprawdź oferty: Leki na ból brzucha

Skurcze macicy przed okresem 

U wielu kobiet na kilka dni przed rozpoczęciem się miesiączki pojawia się ból brzucha – jest on wywołany właśnie skurczami macicy, spowodowanymi przez hormony (prostaglandyny), jakie są wydzielane w tej fazie cyklu miesiączkowego. U wielu kobiet skurcze te powodują ból brzucha, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Zwykle można go skutecznie złagodzić.  

Przeczytaj: Poród naturalny, etapy porodu

Skurcze macicy po łyżeczkowaniu 

Po zabiegu łyżeczkowania macicy kobietom często doskwierają bóle brzucha. U części z nich pojawia się również plamienie lub niezbyt nasilone krwawienie. Dolegliwości te powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie wydarzy, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem.  

Skurcze macicy po CC 

W okresie rekonwalescencji po cięciu cesarskim mogą pojawić się różne dolegliwości, a jednym z najczęściej występujących są skurcze macicy. Są one spowodowane tym, że macica po porodzie powoli wraca do swoich normalnych rozmiarów i kształtu. Skurcze te związane są również z regeneracją organizmu po zabiegu operacyjnym.  

Skurcze macicy po stosunku 

Skurcze macicy mogą pojawić się również po odbyciu stosunku seksualnego. Ich przyczyną jest oksytocyna – hormon, który wydziela się w trakcie stosunku, w szczególności podczas orgazmu. Skurcze te zwykle są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu kilku godzin.  

Sprawdź oferty: Lubrykanty, żele erotyczne

Skurcze macicy przy poronieniu 

Gdy dochodzi do poronienia, kobiety odczuwają zazwyczaj silne dolegliwości bólowe podbrzusza oraz stopniowo nasilające się skurcze macicy, a objawom tym zwykle towarzyszy plamienie. Na początkowym etapie, przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, istnieje szansa na utrzymanie ciąży. Jeżeli jednak proces poronienia dalej postępuje, zwykle skurcze macicy intensyfikują się, a szyjka macicy ulega skracaniu. Na późniejszych etapach dochodzi do wydalenia płodu z dróg rodnych matki, co dla wielu kobiet jest sytuacją obciążającą nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Z tej przyczyny, oprócz odpowiedniej terapii farmakologicznej, powinno się również rozważyć wizytę u psychologa bądź psychoterapeuty.  

Skurcze macicy w ciąży – o czym mogą świadczyć? 

Skurcze macicy w ciąży to bardzo powszechny problem – zmaga się z nim prawie każda kobieta w stanie błogosławionym. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie skurcze są typowe i nie powinny wzbudzać niepokoju.

Przeczytaj: Macica pod lupą 

Skurcze macicy we wczesnej ciąży 

Skurcze macicy mogą pojawić się już w 9. tygodniu ciąży. Nazywane są skurczami bądź falami Alvareza. W pierwszym trymestrze ciąży skurcze macicy są nieregularne i nieskoordynowane, a ponadto zwykle są nieodczuwalne i bezbolesne. Na początkowym etapie ciąży stężenie prostaglandyn jest stosunkowo niskie, więc skurcze zwykle mają niewielką intensywność.  

Skurcze macicy w 2. trymestrze 

Około 20. tygodnia ciąży mogą zacząć pojawiać się tzw. skurcze Braxtona i Hicksa. Są nieregularne, zwykle bezbolesne, ale mogą powodować dyskomfort. Nie powinny być powodem do niepokoju – są one fizjologicznym elementem ciąży. Mają one nieregularny czas trwania i intensywność, są nieprzewidywalne i nierytmiczne. W odróżnieniu od skurczów porodowych, skurcze Braxtona Hicksa nie zwiększają swojej częstotliwości, czasu trwania ani intensywności. Skurcze te powodują również zwiększony przepływ krwi przez łożysko – dzięki temu bogata w tlen krew jest dostarczana do krążenia płodowego a zaopatrzenie dziecka w tlen wzrasta.  

Skurcze macicy w 3. trymestrze 

Na tym etapie ciąży skurcze są najbardziej intensywne, co wynika z podwyższonego stężenia prostaglandyn oraz faktu, że ciąża naturalnie zbliża się ku końcowi. Skurcze Braxtona Hicksa mogą zwiększać swoją częstotliwość i intensywność pod koniec ciąży, jednak nie powodują one rozszerzenia szyki macicy i nie kończą się porodem.  

W przeciwieństwie do skurczy porodowych nie są one regularne i nie pojawiają się częściej niż co 5 minut. Trwają zwykle od 15 do 30 sekund, choć bliżej rozwiązania czas ich trwania może się wydłużyć nawet do 2 minut. Skurcze porodowe pojawiają się w regularnych, skracających się odstępach czasowych i z biegiem czasu wydłużają się. Są one bolesne, a ból jest rozległy – obejmuje brzuch, podbrzusze, a także okolicę lędźwiową i krzyżową. Zwykle towarzyszą im też inne objawy, jak np. odejście czopa śluzowego oraz wód płodowych

Powiązane produkty

Jakie dodatkowe objawy mogą zaniepokoić? 

Mimo że skurcze macicy dotyczą niemal wszystkich kobiet, czasami towarzyszyć im mogą objawy, które należy uznać za niepokojące. Jeśli skurczom macicy towarzyszy intensywny ból, pozamiesiączkowe krwawienie z dróg rodnych lub inne nietypowe objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem – należy wiedzieć, że takie objawy wymagają szerszej diagnostyki.  

Przeczytaj: Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Sposoby na łagodzenie skurczów macicy 

Skurcze macicy bywają bolesne, powodują dyskomfort i utrudniają wykonywanie wielu czynności. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie ze skurczami macicy, zarówno domowych, jak i farmakologicznych. Warto wspomnieć, że często największą skuteczność zapewnia połączenie obu tych metod.  

Leki na skurcze macicy 

Istnieje wiele leków pomagających w stanach skurczowych macicy. Każda kobieta po konsultacji z lekarzem, powinna zadecydować o wyborze odpowiedniego dla niej. Kobiety korzystają z leków, w których substancją aktywną jest drotaweryna. Inną, popularną substancją, po którą sięgają kobiety jest też metamizol, który oprócz działania rozkurczającego ma również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.  

Domowe sposoby na skurcze macicy 

Istnieje wiele domowych sposobów na poradzenie sobie ze skurczami macicy. Gdy odczuwasz bóle związane ze skurczami macicy ważny jest odpoczynek. W złagodzeniu skurczy powinna pomóc również odprężająca kąpiel czy termofor.

Bibliografia

Cohen W. R. (2017), Clinical assessment of uterine contractions, International Journal of Gynecology & Obstetrics, nr 139(2), s. 137-142. 

Garfield R. E., Maner W. L. (2007), Physiology and electrical activity of uterine contractions. In Seminars in cell & developmental biology, Academic Press, t.18, nr 3, s.289-295. 

Maul H., Maner W. L., Saade G.R., Garfield R.E. (2003), The physiology of uterine contractions, Clinics in perinatology, nr 30(4), s. 665-676. 

Wawryków A., Korabiusz, K., Fabian-Danielewska A., Niedzielska M., Janik I., Wawryków P. (2017), Physical activity of women during natural delivery. Journal of Education, Health and Sport, nr 7(7), s. 940-949. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij