Krople do nosa, tabletki i inne leki na katar

(78) info
Pokaż filtry Filtruj

Katar i zatkany nos

Katar, zwany inaczej nieżytem nosa jest objawem nie tylko przeziębienia, ale i wielu innych infekcji bakteryjnych oraz wirusowych. Ponadto symptom ten może również świadczyć o alergii. W zależności od przyczyny tej uporczywej dolegliwości warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. Niektóre leki bez recepty są pomocne w leczeniu kataru będącego wynikiem alergii, inne zaś sprawdzają się w leczeniu przeziębienia. Wszystko za sprawą substancji o właściwościach udrażniających, co przyczynia się do usunięcia wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych.

Katar i zatkany nos – przyczyny

Uczucie zatkanego nosa przy jednoczesnym bólu głowy może świadczyć o zapaleniu zatok lub infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. Warto również pamiętać, że kolor oraz konsystencja wydzieliny z nosa może pomóc w zdiagnozowaniu rodzaju infekcji. Dobrze jest wiedzieć, że kolor kataru obrazuje to, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia. Przykładowo katar o żółtej lub zielonej barwie oznacza zazwyczaj silny stan zapalny zatok, a z kolei przezroczysta, wodnista wydzielina z nosa może sygnalizować reakcję alergiczną, co wymaga natychmiastowego zastosowania leków przeciwhistaminowych. W przypadku długotrwale utrzymującego się kataru należy udać się po pomoc do internisty lub laryngologa.

Jakie preparaty na katar i zatkany nos?

W zależności od przyczyny nieżytu nosa dostępnych jest wiele rodzajów leków dostępnych bez recepty, które doskonale radzą sobie w zwalczaniu tego problemu. Najczęściej można spotkać się z takimi preparatami do nosa jak:

  • spraye,
  • krople,
  • zestawy do inhalacji,
  • żele,
  • płyny,
  • kapsułki,
  • plastry aromatyczne.

Najlepiej wybierać leki o działaniu łagodzącym stany zapalne oraz właściwościach nawilżających błonę śluzową nosa. Coraz większą popularnością cieszą się także ziołowe leki na katar i zatoki. Ich głównymi komponentami są mięta pieprzowa, jałowiec oraz eukaliptus. W przypadku gdy katar jest jednym z objawów infekcji wirusowej lub bakteryjnej, warto sięgnąć po leki bez recepty na przeziębienie i grypę.  By wzmocnić odporność, należy pamiętać o odpowiedniej podaży witamin i minerałów do organizmu.

Aerozole do nosa

Leki na katar najczęściej występują w formie aerozoli do nosa. Składniki aktywne, takie jak xylometazolin, oxymetazolin lub nafazolin przyczyniają się do zmniejszenia przekrwienia śluzówki, co sprawia, że drogi oddechowe ulegają szybszemu udrożnieniu. To natomiast prowadzi do przywrócenia smaku oraz węchu. Tego typu preparatów nie zaleca się stosować przez dłuższy czas, ponieważ można się od nich uzależnić. Ponadto ich przesadne używanie wywołuje nieraz efekt odwrotny do zamierzonego – powoduje  nadmierne ukrwienie śluzówki nosa.

Woda morska na zatkany nos i katar – dla dzieci i dorosłych

W leczeniu kataru pomoc stanowi również woda morska. Tego typu produkt mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Woda morska najczęściej występuje w formie aerozolu, sprayu lub płynu – ostatni wykorzystuje się jako płukankę, aby dokładnie oczyścić nos. Warto podkreślić, iż woda morska stanowi przykład sterylnego i fizjologicznego roztworu, który nie tylko działa nawilżająco oraz oczyszczająco na błonę śluzową nosa, ale również przyczynia się do zlikwidowania zalegającej wydzieliny.