Tabletki na kaszel dla dzieci

(24) info
Pokaż filtry Filtruj

Tabletki na kaszel dla dzieci

Kaszel jest problemem, który może mocno utrudnić normalne funkcjonowanie dziecka. Z tego względu każdy rodzic powinien umieć rozpoznać jego rodzaj oraz wiedzieć, kiedy udać się do lekarza. W przypadku kaszlu mokrego warto zastosować leki mukolityczne np. tabletki zmniejszające gęstość i lepkość wydzieliny oraz poprawiające działanie rzęsek transportujących ją z płuc do jamy ustnej. Ważne jest również, by nie zażywać ich wieczorem, a także podawać dziecku w trakcie kuracji przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel u dzieci może przybierać różne formy, ale niezależnie od tego powoduje niepokój u rodziców. Rozpoznanie rodzaju kaszlu jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na szybką reakcję i złagodzenie objawów infekcji z pomocą odpowiednich preparatów na kaszel u dzieci. Wśród najczęstszych rodzajów kaszlu u dzieci można wymienić:

  • suchy kaszel,
  • mokry kaszel,
  • kaszel szczekający,
  • kaszel napadowy,
  • kaszel świszczący.

Suchy kaszel występuje zwykle na początku infekcji i może być spowodowany przez zakrztuszenie się, alergię lub zapalenie oskrzeli. Mokry kaszel wskazuje najczęściej na kolejną fazę przeziębienia lub objaw zapalenia płuc, zwłaszcza gdy towarzyszy mu gorączka. Wówczas rodzice powinni sięgnąć także po odpowiednie preparaty na gorączkę dla dzieci.

Kaszel szczekający zwykle oznacza zapalenie krtani lub tchawicy. Z kolei kaszel napadowy jest charakterystyczny dla astmy i reakcji alergicznych. Natomiast kaszel świszczący często wiąże się z chorobami krtani i płuc.

Sprawdź teraz: Katar i kaszel u niemowlaka

Naturalne leki na suchy kaszel u dzieci

Aby leczyć suchy kaszel u malucha, można stosować naturalne leki, takie jak syropy na kaszel suchy dla dzieci z dodatkiem korzenia prawoślazu, liścia babki lancetowatej i kwiatu dziewanny. Korzeń prawoślazu działa osłaniająco na błony śluzowe w jamie ustnej i gardle dzięki dużej zawartości śluzu. Z kolei liść babki lancetowatej zawiera związki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające, a także działa osłaniająco. Jego przyjmowanie zaleca się w przypadku nieżytów błony śluzowej jamy ustnej, bólu gardła oraz kaszlu. Kwiat dziewanny zawiera śluz, który łagodzi uczucie drapania oraz nieprzyjemnego łaskotania często występującego w przypadku suchego kaszlu.

W przypadku przeziębienia warto także sięgnąć po specjalne środki na ból głowy oraz tabletki na ból gardła u dzieci.

Co na kaszel mokry u dziecka?

Kaszel mokry u dziecka najczęściej jest spowodowany infekcją, ale może mieć także inne przyczyny, takie jak refluks lub mukowiscydoza. Charakteryzuje się wydzielaniem wydzieliny, którą organizm stara się usunąć przez odkrztuszanie. Stosowanie syropów przeciwkaszlowych, które hamują odruch kaszlu, nie jest zalecane w przypadku kaszlu mokrego u dzieci. Zamiast tego, należy stosować leki wykrztuśne lub rozrzedzające śluz. Syropy na kaszel mokry dla dzieci stanowią pomoc w rozcieńczeniu wydzieliny, a także zmniejszeniu jej lepkości, co tym samym ułatwia jej usuwanie z organizmu. Należy jednak pamiętać o podawaniu dziecku większej ilości wody do popicia podczas leczenia lekami wykrztuśnymi lub rozrzedzającymi wydzielinę.

Miód na kaszel u dzieci

Miód wysokiej jakości wykazuje silne działanie hamujące kaszel poprzez powlekanie podrażnionych receptorów kaszlu. Można go podawać bezpośrednio z łyżeczki lub rozpuszczonego w około 100 ml letniej wody trzy razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że miód można podawać dzieciom powyżej 1. roku życia, a nie młodszym pociechom. Zaleca się rozpoczęcie od niewielkiej ilości i obserwowanie reakcji organizmu, ponieważ produkty pszczelarskie, mimo swoich pozytywnych właściwości, mogą powodować uczulenia.

Kaszel u niemowlęcia – kiedy udać się do lekarza?

W przypadku noworodków i niemowląt każdy objaw kaszlu wymaga wizyty u lekarza. W szczególności niepokojące są objawy, takie jak:

  • nasilenie się kaszlu wraz z upływem czasu;
  • kaszel nawracający;
  • odkrztuszanie wydzieliny;
  • towarzyszące inne objawy infekcji, np. katar, gorączka, utrata masy ciała;
  • przewlekły kaszel.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij