Syropy na kaszel suchy dla dzieci

(52) info
Pokaż filtry Filtruj

Syropy na kaszel suchy dla dzieci

Suchy kaszel jest jednym z częstych objawów infekcji – choć nie tylko. Może stać za nim także alergia, oddychanie zbyt suchym powietrzem, podrażnienia mechaniczne dróg oddechowych, ich narażenie na zanieczyszczenia i wiele innych. Niezależnie jednak od przyczyny, warto wiedzieć, że kaszel jest jak najbardziej fizjologicznym zjawiskiem – to mechanizm obronny, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych. Ten o charakterze suchym określany jest także jako kaszel nieproduktywny, ponieważ nie wiążę się z wykrztuszaniem wydzieliny. Nie znaczy to jednak, że jest mniej uciążliwy – w celu wsparcia jego leczenia, stosuje się m.in. różnego rodzaju syropy. Na kaszel suchy dla dzieci pomocne są zarówno składniki naturalne, jak i specjalnie stworzone do tego leki – grunt to dopasować je do wieku swojej pociechy oraz jej indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj więcej: Domowe sposoby na kaszel suchy

Kaszel suchy – jak go rozpoznać i co warto o nim wiedzieć?

Kaszel suchy można podzielić na różne rodzaje, m.in. pod względem czasu jego trwania. Wyróżnia się charakter ostry (trwający do 3 tygodni), podostry (3-8 tygodni) oraz przewlekły (powyżej 8 tygodni). Jak to zostało wspomniane, w jego przypadku nie pojawia się wydzielina, a sam odruch kaszlu jest raczej reakcją na podrażnienie nabłonka. Sygnały o różnego rodzaju problemach mogą płynąć np. z receptorów znajdujących się w gardle, krtani czy oskrzelach.

Jeśli chodzi o kaszel typowo infekcyjny, zwykle związany jest z zakażeniami wirusowymi, potocznie nazywanymi przeziębieniem. Warto wiedzieć, że choć najczęściej tego typu objaw pojawia się już na początku infekcji, może trwać nawet 2-3 tygodnie po ustąpieniu pozostałych symptomów.

Preparaty na suchy kaszel – co może pomóc?

Syropy na kaszel suchy dla dzieci zawierają w sobie m.in. takie składniki, jak:

  • lewodropropizyna (Levodropropizinum) – charakteryzuje się działaniem przeciwkaszlowym, a także znosi skurcz oskrzeli. Jest to substancja czynna, która znajduje zastosowanie właśnie w lekach na kaszel suchy (jest przeciwwskazana w terapii kaszlu mokrego);
  • cytrynian butamiratu (Butamirati citras) – także wykazuje działanie przeciwkaszlowe (hamuje ośrodek kaszlu na poziomie rdzenia przedłużonego) oraz rozkurcza mięśnie oskrzeli. Stosuje się w leczeniu objawowym suchego kaszlu o różnym pochodzeniu;
  • wyciąg z porostu islandzkiego – inaczej nazywanego tarczownicą lub płucnicą islandzką. To naturalny składnik, który pomaga nie tylko z suchym kaszlem, lecz także często towarzyszącą mu chrypką. Porost islandzki to roślina, która wykazuje m.in. działania: przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, osłaniające, wzmacniające czy immunomodulujące;
  • korzeń prawoślazu – to także naturalny składnik syropów na kaszel suchy dla dzieci i dorosłych. Wspiera również łagodzenie podrażnień błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła.

To tylko przykładowe komponenty, z jakich tworzy się syropy na kaszel suchy dla dzieci. Często bowiem znajdują się w nich także: glicerol, wyciąg z babki lancetowatej oraz inne ekstrakty roślinne. Niezależnie jednak od składu, zawsze należy dokładnie sprawdzać, od jakiego wieku dziecka można dany preparat stosować (a w razie jakichkolwiek wątpliwości – skontaktować się ze specjalistą).

Dodatkowe wsparcie w walce z suchym kaszlem

Bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko (i nie tylko – jak najbardziej dotyczy to także osób dorosłych). Wskazuje się, że dla organizmów najkorzystniejsza jest wilgotność na poziomie 45-65 proc. Warto zatem na bieżąco ją sprawdzać, a jeśli nadmiernie spada – reagować. Tym bardziej że tego typu spadki są bardzo częste. Wysuszająco na powietrze działają bowiem ogrzewanie i klimatyzacja, które towarzyszą nam w zasadzie na każdym kroku. Wilgotność można podnieść specjalnymi nawilżaczami, skorzystać z pojemników wieszanych na grzejniku, które wypełnia się wodą (np. ceramiczne lub z tworzywa sztucznego), a także wspomóc się najprostszymi metodami. Jedną z nich jest po prostu wywieszenie mokrych ręczników na grzejącym kaloryferze.

Kolejną kwestią jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Dzieci w wieku 1-3 lata powinny spożywać co najmniej 1250 ml płynów dziennie, maluchy mające 4-6 lat – 1600 ml, zaś dzieci w wieku 7-9 lat – 1750 ml. Najlepiej, aby większość z tych płynów stanowiła woda niegazowana. Tego typu działania, w połączeniu np. właśnie z syropem na kaszel suchy, zdecydowanie mogą ułatwić dziecku powrót do pełni formy – warto mu w tym pomóc!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij