Inhalacje na kaszel dla dzieci

(9) info
Pokaż filtry Filtruj

Inhalacje na kaszel dla dzieci – by móc wziąć głęboki oddech

Inhalacje to metoda znana od wieków. Inaczej nazywa się leczeniem wziewnym, a polegaja na wprowadzeniu do dróg oddechowych terapeutycznego aerozolu – wdycha się bowiem opary odpowiednich leków, ziół, wód mineralnych etc. Ich stosowanie bardzo często poleca się m.in. właśnie w problemie kaszlu u dzieci. W zależności od aplikowanego preparatu, mogą pomóc w usuwaniu wydzieliny z dolnych dróg oddechowych, nawilżać śluzówkę oskrzeli, łagodzić podrażnienia gardła, nosa i jamy ustnej, jak i zwiększać odporność układu oddechowego na działanie różnego rodzaju patogenów. Konieczne jest jednak odpowiednie dopasowanie inhalacji na kaszel do wieku dziecka, a także indywidualnych czynników, jak np. ewentualne uczulenia czy problemy, z jakimi mierzy się maluch.

Inhalacje na kaszel – kiedy i czym inhalować?

Inhalacje są bardzo popularnym i prostym do zastosowania sposobem na wsparcie dróg oddechowych. Ze względu na działanie, można podzielić je na:

  • miejscowe – gdy efekty obserwuje się w obszarze kontaktu aplikowanego środka z powierzchnią dróg oddechowych;
  • ogólne – tzn. oddziałujące na cały organizm. W tym przypadku cząsteczki podawanego aerozolu muszą być jednak na tyle małe, by móc przeniknąć do pęcherzyków płucnych, a także znajdujących się dookoła naczyń krwionośnych.

Warto też wiedzieć, że do wyboru są różne rodzaje aerozoli. Jeśli są to środki hipotoniczne lub izotoniczne, mogą pomóc w nawilżeniu błony śluzowej oraz upłynnieniu wydzieliny z dróg oddechowych (np. sól fizjologiczna 0,9% NaCl). Jeżeli zaś wybierze się preparaty hipertoniczne, poza rozrzedzeniem wydzieliny, może dojść także do pobudzenia czynności wydzielniczych gruczołów śluzowych i surowiczych, co dodatkowo ułatwia odrywanie się od tkanek lekko już zaschniętej wydzieliny (w tym przypadku mowa np. o roztworze ponad 0,9% NaCl).

Co ważne, jeśli dziecko bierze podczas inhalacji płytkie oddechy, wspiera przede wszystkim terapię górnych dróg oddechowych. Oddechy głębokie i podejmowane w wolnym tempie, pomagają zaś z problemami płucnymi i oskrzelowymi.

Domowe inhalacje na kaszel dla dzieci – co pomoże?

W przeprowadzaniu inhalacji na kaszel, pomocne mogą być specjalne inhalatory dla dzieci, w tym także nebulizatory (urządzenia, które mogą odpowiednio rozpraszać zawiesinę lub roztwór, tworząc tym samym formę aerozolu przystosowanego do bezpośredniego wdychania). Sprzęt musi jednak zawsze odpowiadać podawanemu środkowi, przykładowo nie wszystkie produkty inhalacyjne na kaszel powinno się stosować w urządzeniach ultradźwiękowych (wtedy zazwyczaj polecane są inhalatory tłokowe).

Jeśli zaś chodzi o kwestię samych preparatów, do inhalacji na kaszel dla dzieci często stosuje się sól fizjologiczną. Znajduje zastosowanie nawet u niemowląt, bardzo dobrze nawilża i ułatwia pozbywanie się z dróg oddechowych nadmiaru wydzieliny. Alternatywą jest m.in. hipertoniczna woda morska – ona także znakomicie nawilża, ułatwia oddychanie, łagodzi kaszel, wspiera rozrzedzanie wydzieliny. Wśród dodatków znajdują się m.in. także: kwas hialuronowy (znakomicie wiąże wodę), N-acetylocysteina (niweluje uczucie suchości, łaskotania, obecności ciała obcego w gardle) czy olejki eteryczne tymianku (wykazują m.in. właściwości antybakteryjne).

Grunt to odpowiednio dopasować środek do wieku dziecka oraz problemu, z jakim się mierzy. Jeśli zaś maluch ma obawy np. przed inhalatorem oraz maseczką, warto wybrać urządzenie w kształcie misia, słonia, króliczka, pieska czy innego ulubionego zwierzaka – by leczenie i troska o swój organizm kojarzyły się z czymś naprawdę dobrym!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij