Kobieta zakrywające swoje usta z powodu brzydkiego zapachu.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10484 razy

Brzydki zapach z ust – halitoza – przyczyny i metody zwalczania

Przykry zapach ust, profesjonalnie nazywany halitozą, jest problemem, z którym zmaga się blisko 25% populacji. Ten szczególnie wstydliwy problem prowadzi często do izolacji społecznej – chorzy obawiają się rozmów lub bliskich kontaktów z innymi osobami, ze względu na nieprzyjemny oddech. Jak radzić sobie z halitozą i do jakiego specjalisty należy się udać w celu diagnostyki? 

Spis treści:


  1. Brzydki zapach z ust – przyczyny
  2. Choroby powodujące brzydki zapach z ust
  3. Brzydki zapach z ust rano – czy to normalne?
  4. Brzydki zapach z ust niemowlaka – skąd się bierze?
  5. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Brzydki zapach z ust – przyczyny 

W większości przypadków problem halitozy spowodowany jest nieprawidłową higieną jamy ustnej. Brak dokładnego i systematycznego usuwania płytki bakteryjnej oraz resztek pokarmowych skutkuje ich stopniowym rozkładem. Zajmują się tym bakterie bytyujące w jamie ustnej. Źródłem brzydkiego zapachu są lotne związku siarki wytwarzane przez te bakterie.

Kup w aptece: Nici dentystyczne

Choroby powodujące brzydki zapach z ust

Brzydki zapach z ust może być także efektem choroby. U osób zmagających się z cukrzycą dostrzega się charakterystyczną woń, przypominającą zapach fermentujących owoców lub alkoholu. Choroby wątroby mogą prowadzić do pojawienia się słodkawo stęchłej woni. Podobny zapach dostrzega się u osób zmagających się z refluksem żołądkowo-przełykowym. W przypadku problemu z zatokami, u niektórych osób obserwuje się woń gnijącego mięsa. Choroby krążenia z kolei mogą powodować zapach z ust przypominający woń amoniaku.  

Co ciekawe, wiele osób nie łączy przykrego oddechu z problemami gastrologicznymi. Należy pamiętać, że po wykluczeniu przyczyny ze strony jamy ustnej, kolejnym, najczęstszym powodem halitozy są właśnie problemy związane z układem pokarmowym.  

Przeczytaj:  Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie

Powiązane produkty

Brzydki zapach z ust rano – czy to normalne? 

Pojawiający się rankiem brzydki zapach z ust jest w pełni normalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Podczas snu dochodzi do znacznego zmniejszenia produkcji śliny. Sytuacja ta sprzyja zwiększaniu się ilości obecnych w jamie ustnej bakterii beztlenowych, które indukują zachodzenie procesów gnilnych. To właśnie podczas rozkładu pozostających w jamie ustnej resztek pokarmowych dochodzi do powstania lotnych związków, powodujących występowanie porannych kłopotów z przykrym oddechem.  

Sprawdź oferty: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Brzydki zapach z ust niemowlaka – skąd się bierze? 

W większości przypadków brzydki zapach z ust niemowlaka spowodowany jest niedokładną higieną jamy ustnej. Oczyszczanie wałów dziąsłowych przy pomocy gazika i przegotowanej wody powinno rozwiązać problem przykrego oddechu.  

Jedną z częstszych przyczyn są także infekcje grzybicze. Nawracające problemy z pleśniawkami, za które odpowiadają zwykle grzyby z rodzaju Candida, mogą powodować pojawienie się przykrego, słodko-gnilnego zapachu.  

Charakterystyczny zapach, o kwaśno-duszącej woni może wskazywać na często występujące u najmłodszych infekcje układu oddechowego. W większości przypadków odpowiadają za to infekcje bakteryjne.  

Przykry zapach z ust u dziecka może także wskazywać na problemy z zakresu chorób metabolicznych. W momencie wystąpienia jakichkolwiek dodatkowych objawów, mogących sugerować rozwój choroby z tej grupy, wskazana jest niezwłoczna wizyta u lekarza specjalisty.  

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust? 

Sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z ust możemy podzielić na dwie grupy: sposoby domowe oraz profesjonalne.  

Sposoby domowe opierają się głównie na stosowaniu odpowiednich zabiegów higienicznych, które pozwalają na regularne usuwanie płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, używanie płynów do płukania jamy ustnej oraz wdrożenie nawyku stosowania irygatora pozwolą na zachowanie optymalnej czystości jamy ustnej. Bardzo istotne jest także zachowanie higieny języka, gdyż licznie występujące na jego powierzchni zagłębienia, są idealnymi miejscami retencyjnymi resztek pokarmowych. Szczotki do czyszczenia języka można kupić w aptekach oraz w większości drogerii kosmetycznych.  

W zwalczeniu problemu świetnie sprawdza się także zmiana diety. Poprawi to nie tylko jakość naszego oddechu, ale wpłynie też pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Wdrożenie do jadłospisu cytrusów oraz urozmaicenie naszych potraw dodatkiem imbiru świetnie się sprawdzi w przypadku brzydkiego zapachu z ust. Metodą stosowaną przez naszych dziadków było także spożywanie twardych warzyw korzennych, takich jak marchewka czy pietruszka.  

Aby doraźnie poprawić jakość oddechu zaleca się stosowanie dostępnych gum do żucia lub miętowych pastylek. Dostępne są również pastylki do ssania czyszczące język. 

Sposoby profesjonalne opierają się głównie na stosowaniu zaleconych przez lekarza płukanek lub preparatów. 7 dniowa kuracja płynem na bazie chlorheksydyny pozwoli na usunięcie z jamy ustnej kolonii szkodliwych bakterii, wirusów, a także grzybów. Świetnie sprawdzają się także płukanki na bazie ziół, takie jak np. HALITA. Dla fanów tabletek poleca się Halitomin, zawarty w nim wyciąg z tymianku oraz mentol świetnie sprawdzają się w walce z przykrym oddechem.  

Bibliografia

R. Górka, T. Konopka, Periodontologia współczesna, Wydawnictwo Med Tour Press International, Otwock 2013.

B. Bruziewicz-Miklaszewska, I. Urbanowicz, H. Owczarek, Halitoza w aspekcie mikrobiologicznym. Dent Med. Prob.; 40(1) 2003


M. Szymańska-Sowula, K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, wyd. Edicon


E.Iwanicka-Grzegorek, E.Pierzynowska, J. Michalik, Stan przyzębia u osób z halitozą ustną, wyd. Borgis - Nowa Stomatologia 1, 2005


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij