Młoda uśmiechnięta kobieta podczas nitkowania zębów. Kobieta ma zawinięty ręcznik na głowie.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1093 razy

Czym i jak nitkować zęby?

Każdy z nas co najmniej dwa razy dziennie szczotkuje swoje zęby, a przynajmniej powinien. Samo mycie zębów nie zapewnia optymalnej ochrony przed próchnicą, żeby uchronić się przed jej rozwojem, niezbędne jest dodanie do codziennej higieny jamy ustnej dodatkowych zabiegów, z których najważniejszym jest nitkowanie zębów.  

Spis treści:


  1. Co daje nitkowanie zębów?
  2. Kiedy i jak prawidłowo nitkować zęby?
  3. Jak nitkować zęby z aparatem?
  4. Przyrządy do nitkowania zębów – jakie wybrać?
  5. Jak używać nici dentystycznych – warto wiedzieć

Co daje nitkowanie zębów? 

Nitkowanie zębów zapewnia usuwanie płytki nazębnej ze stycznych powierzchni zębów. Zapobiega to rozwojowi kamienia nazębnego. Dodatkowo stosowanie nici pozwala na usuwanie pozostałości pokarmowych z miejsc, które są niedostępne dla włókien szczoteczki. Zapobiega to rozwojowi próchnicy zębów oraz niweluje ryzyko przykrego zapachu z ust

Sprawdź również: Jak zapobiegać próchnicy i jak ją leczyć?

Kiedy i jak prawidłowo nitkować zęby? 

Nitkowanie zębów powinno odbywać się codziennie. Najbardziej poleca się wykonać je po wieczornym szczotkowaniu zębów, tuż przed snem. Mamy wówczas pewność, że resztki pokarmowe osadzone na stycznych powierzchniach zębów, nie pozostaną w jamie ustnej na całą noc i nie ulegają procesom rozkładowym. Pora może być jednak inna. Każdy może nitkować zęby w odpowiednim dla siebie czasie, najważniejsze jest, by robić to regularnie i dokładnie! 

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Jak nitkować zęby? Instrukcja krok po kroku[Podział zawijania tekstu] 

  1. Oderwij kawałek nici dentystycznej, najlepiej o długości ok. 30 - 40 cm. Nawiń go na palce wskazujące każdej z dłoni. Między palcami pozostaw fragment liczący około 2-3 cm, 

  2. Przy pomocy kciuków umieść pozostawiony między palcami fragment w określonej przestrzeni międzyzębowej, 

  3. Starannie wykonaj pionowy ruch, tzn. góra-dół. Powtórz go kilkukrotnie, 

  4. Przejdź do kolejnej przestrzeni. Pamiętaj, przechodząc do każdej z nich, przesuń nić w taki sposób, aby umieszczać w niej czysty, nieużywany wcześniej fragment. 

Warto wiedzieć: Jak odpowiednio myć i dbać o zęby?

Powiązane produkty

Jak nitkować zęby z aparatem?  

Nitkowanie zębów podczas procesu leczenia ortodontycznego jest bardzo ważne. Posiadanie dodatkowych elementów na powierzchni naszych zębów stanowi idealne miejsca retencji dla osadzania się płytki bakteryjnej oraz resztek pokarmowych. Efektem tego jest zwiększone ryzyko demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy zębów. 

Warto wiedzieć: Po co zakłada się aparat na zęby?

Dla osób noszących na stałe aparat ortodontyczny dedykowane są specjalne nici dentystyczne, które w swojej budowie posiadają specjalne elementy, ułatwiające ich codzienne użytkowanie. Mają one charakterystyczny, usztywniony koniec, którego zadanie polega na wprowadzeniu nici pod elementy aparatu ortodontycznego. Dzięki temu gąbkowata część nici jest w stanie dokładnie oczyścić miejsca wokół elementów aparatu oraz poszerzonych przestrzeni międzyzębowych. Nić posiada w swojej strukturze także klasyczne, cienkie fragmenty, które świetnie sprawdzają się w usuwaniu osadów z wąskich przestrzeni oraz z okolicy poddziąsłowej.  

Sprawdź oferty: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Przyrządy do nitkowania zębów – jakie wybrać? 

Podstawą przy wyborze nici dentystycznej jest dopasowanie jej do naszych potrzeb i oczekiwań. Obecny rynek oferuje bardzo bogatą ofertę, dzięki czemu nawet najbardziej wymagające osoby są w stanie znaleźć coś dla siebie.  

Najbardziej popularne klasyczne nici dentystyczne mogą się znacznie od siebie różnić. Wyróżniamy nici:  

  • woskowane;  

  • niewoskowane; 

  • tasiemkowe; 

  • plecione.

Mogą być one wzbogacone o obecność jonów fluoru, tzw. fluorkowane lub posiadać aromaty mięty, które wpływają na poprawę jakości naszego oddechu. 

Kierując się wyborem nici, warto też zwrócić uwagę na różnice w jej grubości. W przypadku szerokich przestrzeni międzyzębowych, np. u osób użytkujących uzupełnienia protetyczne w postaci mostów lub będących w trakcie leczenia ortodontycznego, zaleca się stosowanie specjalnych nici SuperFloss, o charakterystycznej, trójelementowej budowie. Dla osób z wąskimi przestrzeniami międzyzębowymi lub zmagającymi się z chorobami przyzębia, poleca się cienkie nici wzbogacone o jony fluoru. Warto spróbować nitkowania zarówno klasycznymi woskowanymi lub nie, jak też tasiemkami.  

Niezależnie od tego, na jaką nić się zdecydujemy, najważniejsza jest systematyczność. Staranne, codzienne nitkowanie zębów pozwoli nam cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem przez długi czas!

Sprawdź również ofertę: Szczoteczki międzyzębowe

Jak używać nici dentystycznych – warto wiedzieć 

Oto najczęściej zadawane pytania na temat nici dentystycznych, nitkowania zębów i innych aspektów dbania o higienę jamy ustnej. 

Ile kosztuje nić dentystyczna?

Ceny nici dentystycznych wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Uzależnione są one przede wszystkim od ich jakości oraz zawartych w nich substancji dodatkowych. Warto zaznaczyć, że w zabiegu nitkowania zębów największą rolę odgrywa regularność oraz skrupulatność. To, czym nitkujemy zęby, stanowi rolę drugorzędną.  

Czy irygator zastępuje nić dentystyczną? 

Nie. Przy pomocy nici dentystycznej jesteśmy w stanie znacznie dokładniej oczyścić przestrzenie międzyzębowe z płytki bakteryjnej. Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej polecane jest stosowanie zarówno irygatora, jak i nici.  

Czy nić dentystyczna się rozpuszcza?

Nić dentystyczna wykonana jest z materiału, który nie ma zdolności rozpuszczania się. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona jednorazowa, a każdy jej fragmenty powinien być wykorzystany do oczyszczania wyłącznie jednej przestrzeni międzyzębowej. 

Przeczytaj: Czym i jak czyścić język

Bibliografia

M. Szymańska-Sowula, K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, wyd. Edicon

J. Banach, Z. Jańczuk, Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia , PZWL 1998

Jańczuk Z., Profilaktyka profesjonalna w stomatologii, PZWL 2001

Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Vital 2015


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij