Po co zakłada się aparat na zęby? Rodzaje i ceny aparatów ortodontycznych
Zdrowie i uroda Ewa Żuchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1829 razy

Po co zakłada się aparat na zęby? Rodzaje i ceny aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny wielu osobom kojarzy się z dyskomfortem, jednak jest on konieczny do wyleczenia wad zgryzu i pozbycia się problemów z uzębieniem w przyszłości. Spośród wielu rodzajów można wybrać stały lub ruchomy. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych oraz od czego zależy ich cena. Podpowiadamy też, kiedy pacjent może spodziewać się pierwszych efektów działania aparatu.

Spis treści


  1. Do czego służy aparat na zęby?
  2. Aparat na zęby – stały czy ruchomy?
  3. Ile kosztuje aparat na zęby? Rodzaje materiałów
  4. Jak działa aparat ortodontyczny i jak długo się go nosi?

Aparaty ortodontyczne noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby sprostać oczekiwaniom wszystkich pacjentów, produkuje się je z różnych materiałów. Różnorodność wpływa na poczucie komfortu, ponieważ proces leczenia trwa kilkanaście miesięcy a nawet lat.

Kup w aptece: Środki do higieny jamy ustnej noszących aparat na zęby

DO CZEGO SŁUŻY APARAT NA ZĘBY?

Aparat na zęby, czyli aparat ortodontyczny, jest potrzebny do korygowania wad zgryzu. W większości przypadków zakłada się go wyłącznie na zęby stałe, ale są też takie, które prostują mleczaki. Aparaty przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pozycjonowanie zębów, bo tak fachowo określa się leczenie ortodontyczne, przeprowadza się nie tylko w celach zdrowotnych, ale też kosmetycznych. Krzywe zęby to są przyczyną kompleksów i wielu problemów w przyszłości. Mogą się one przemieszczać oraz luzować, a to wpływa na kłopoty ze spożywaniem pokarmów, a także mówieniem.

Sprawdź także: W jakiej kolejności wypadają mleczaki?

Nieleczone wady zgryzu mają zresztą wpływ na wiele innych problemów. Zwiększają ryzyko powstawania płytki nazębnej oraz kamienia, co skutkuje próchnicą i rozwojem stanów zapalnych. Wady sprzyjają też uszkodzeniom szkliwa, nadmiernemu ścieraniu się go oraz patologicznym złamaniom zębów. Aparat na zęby może temu zapobiec, ale aby działał, jak należy, powinien być ściśle dopasowany i dostosowany do potrzeb pacjenta.

Przeczytaj również: Kamień nazębny – przyczyny i sposoby usuwania

APARAT NA ZĘBY – STAŁY CZY RUCHOMY?

Cena aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju. Do wyboru są ruchome oraz stałe modele. Wyglądają podobnie, jednak różnią się sposobem użytkowania. Aparat na zęby zdejmowany jest aparatem ruchomym. Można go wyjmować podczas posiłków, w nocy, a także w ciągu dnia, o ile lekarz ortodonta na to zezwoli. Stałego aparatu na zęby nie da się ściągnąć. Jest on zamontowany na cały okres leczenia i będzie zdjęty w momencie jego zakończenia.

Przeczytaj również: Jak odpowiednio myć i dbać o zęby?

Powiązane produkty

ILE KOSZTUJE APARAT NA ZĘBY? RODZAJE MATERIAŁÓW

Jak już wiadomo, na rynku ortodontycznym jest wiele rodzajów aparatów, które różnią się od siebie materiałem wykonania. Pacjenci mają do wyboru:

  • ruchome aparaty bierne – przeznaczone dla dzieci. Wykonane są z akrylu;

  • aparaty czynne mechanicznie – one także są ruchome, lecz do akrylu dołącza się kawałki drutu lub innego surowca, co ma pomóc w ustawieniu odpowiedniej pozycji zębów;

  • aparaty lingwalne – nazywa się je dyskretnymi lub językowymi, ponieważ zamki w nich mocuje się od strony języka. Są niewidoczne dla osoby trzeciej. Z tego powodu wybierają je osoby, których praca zawodowa wymaga odpowiedniego wyglądu. Aparaty lingwalne dzieli się na szafirowe, metalowe lub ceramiczne;

  • przezroczyste aparaty na zęby – mają wygląd nakładek. Wykonane są z tworzywa sztucznego i powinny być doskonale dopasowane. Są bardzo wygodne.

W ofercie pracowni ortodontycznych są też aparaty z zamkami niewidocznymi, metalowymi oraz ceramiczne aparaty ortodontyczne. Te ostatnie są najdroższe i trzeba na nie wyjątkowo uważać. Mogą się odbarwić podczas picia niektórych napojów (kawy, herbaty lub soków) oraz spożywania kolorowych pokarmów. Łatwo je też uszkodzić, a koszt zrobienia i założenia nierzadko przekracza 3 tysiące złotych. Inne aparaty są tańsze. Za jedną sztukę zapłacimy od kilkuset złotych wzwyż.

Warto wiedzieć: Czym i jak nitkować zęby?

JAK DZIAŁA APARAT ORTODONTYCZNY I JAK DŁUGO SIĘ GO NOSI?

Działanie aparatu na zęby zależy od jego rodzaju. W ortodontycznych aparatach ruchomych opiera się ono na sile przeżuwania oraz zwarcia bądź wychylania i przesuwania zębów w celu ukształtowania łuku zębowego. Wykorzystuje się tutaj siłę mięśni i układu kostnego. Aparaty stałe działają na podobnej zasadzie. Z tego powodu, że nie są one zdejmowane, pacjent powinien umówić się na wizytę w celu korekcji aparatu raz na kilka tygodni. Musi też dbać o higienę jamy ustnej. Przedostający się do aparatu pokarm może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego lub podrażnień. Czas noszenia aparatu ortodontycznego zależy od efektów leczenia. Zazwyczaj terapia trwa kilkanaście miesięcy, jednak aparat można nosić nawet ponad 2 lata.

Bibliografia

  1. R. Nanda, Biomechanika i estetyka w ortodoncji, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2011.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij