Lekarz wykonuje ultradźwiękowe czyszczenie kamienia w nowoczesnym gabinecie dentystycznym.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7663 razy

Kamień nazębny – przyczyny i sposoby usuwania

Większość z nas przynajmniej raz w życiu miała wykonywany zabieg skalingu. Polega on na usunięciu złogów kamienia nazębnego, które pokrywają powierzchnię naszych zębów. Kamień ten pojawia się zarówno u młodych, jak i starszych pacjentów. Skąd bierze się kamień nazębny? Czym jest i czy można zapobiec jego powstawaniu? 

Spis treści:


  1. Kamień nazębny – czym jest, jak wygląda?
  2. Kamień nazębny – przyczyny powstawania
  3. Usuwanie kamienia nazębnego – skuteczne sposoby
  4. Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?
  5. Kamień nazębny – warto wiedzieć

Kamień nazębny – czym jest, jak wygląda? 

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. Obecność płytki na powierzchni naszych zębów nie jest niczym niepokojącym, to naturalne, że chwilę po szczotkowaniu na naszych zębach zaczyna tworzyć się błonka, w skład której wchodzą między innymi białka, cukry, a także bakterie. Ma ona miękką strukturę, dzięki czemu z łatwością usuwa się ją podczas codziennego mycia i nitkowania zębów.

W momencie, jednak gdy nie usuwamy jej regularnie, dochodzi do jej mineralizacji. W ten sposób powstaje kamień nazębny. Jego obecność niestety nie jest już obojętna dla naszej jamy ustnej. Widoczny jest on jako twardy, biało-żółty nalot, osadzający się zwykle na językowej powierzchni siekaczy dolnych. Nie daje się on usunąć podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych, co zwykle skłania pacjentów do wizyty u lekarza dentysty. 

Sprawdź oferty: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Kamień nazębny – przyczyny powstawania 

Brak regularnego usuwania płytki skutkuje odkładaniem się w jej obrębie soli mineralnych. Są one naturalnymi składowymi śliny. Proces ten jest równoznaczny z tworzeniem się kamienia nazębnego. 

Główną przyczyną tworzenia się kamienia nazębnego jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Brak regularnego usuwania płytki powoduje nadmierne nagromadzenie się w jej obrębie soli mineralnych, bakterii, a także resztek pokarmowych.  

Sole mineralne są naturalnym, składowym elementem śliny. W momencie, gdy na powierzchni zębów dojdzie do nagromadzenia się ich nadmiernej ilości, zaczynają się one wytrącać w postaci malutkich kamieni. U osób, których ślina ma zasadowy odczyn i zawiera znaczne ilości fosforanów, obserwuje się zwiększoną skłonność do zalegania kamienia. 

Bakterie, obecne w płytce nazębnej, różnią się w zależności od jej dojrzałości. Stopniowo, w miarę upływu czasu, zaczynają ją zasiedlać coraz silniejsze i bardziej agresywne gatunki. Wpływa to na rozwój procesów próchnicotwórczych oraz stanów zapalnych dziąseł.  

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Powiązane produkty

Usuwanie kamienia nazębnego – skuteczne sposoby  

Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i profesjonalna higienizacja. Zabieg skalingu pozwala na usunięcie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, z jednoczesną eliminacją chorobotwórczych bakterii. Usuwanie kamienia może być wykonywane przy użyciu narzędzi ręcznych lub profesjonalnych urządzeń ultradźwiękowych.  

Wśród domowych sposobów usuwania kamienia nazębnego, najbardziej popularne jest regularne wykonywanie zabiegów higienizacyjnych, z zastosowaniem specjalnych preparatów ograniczających akumulację płytki nazębnej. Przykładem jest pasta Elgydium Anti-Plaque, zawierająca w swoim składzie chlorheksydynę. Substancja ta nie tylko skutecznie usuwa płytkę bakteryjną, ale też ogranicza jej ponowną akumulację. Wiele osób chętnie sięga też po preparaty zawierające w swoim składzie węgiel aktywny. Pasty te cechują się dość wysokim współczynnikiem ścieralności, dzięki czemu są w stanie uporać się z zalegającą płytką bakteryjną. 

Przeczytaj również: Czym i jak czyścić język?

Coraz większa część z nas, zamiast gotowych preparatów, preferuje alternatywy medycyny naturalnej. Przykładem takim są ziołowe napary lub pasty z naturalnych składników. Wśród ziół, których właściwości skutecznie radzą sobie z usuwaniem płytki, króluje szałwia. Zdaniem zwolenników domowych metod, codzienne płukanie jamy ustnej naparem z tej znanej od lat rośliny, skutkuje ograniczeniem mineralizacji płytki i poprawą efektywności jej eliminacji, co widoczne jest już po 7 dniach. 

Stosowane w medycynie od wielu lat drożdże i w tym przypadku znalazły swoich zwolenników. Pasta, tworzona z połączenia drożdży piwnych z odrobiną wody, stosowana jest jako zamiennik pasty do zębów. Szczotkowanie zębów z zastosowaniem tej mieszanki ma skutkować zmniejszeniem ryzyka odkładania się płytki.  

Należy zaznaczyć, że przed wdrożeniem metod domowych, warto skonsultować się najpierw z naszym lekarzem dentystą.  

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu? 

W zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego największą rolę odgrywa regularna higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, zapewnia optymalne usuwanie zalegającej płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych. Dodatkowe stosowanie nici dentystycznej oraz irygatora daje szansę na eliminację zalegającej płytki z przestrzeni międzyzębowych, które są niedostępne dla włosia szczoteczki.  

Istotne jest także regularne stawianie się na wizyty w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalne usuwanie złogów kamienia nazębnego powinno być wykonywane co najmniej raz w roku. Zapewnia to nie tylko odciążenie naszych zębów od zalegających na ich powierzchni szkodliwych złogów soli i minerałów, ale też stanowi moment, w którym to lekarz dentysta może starannie przyjrzeć się naszej jamie ustnej oraz poinformować nas o ewentualnej konieczności leczenia.  

Kamień nazębny – warto wiedzieć 

Przedstawiamy najczęstsze pytania na temat kamienia nazębnego i profilaktyki. Oto, co najczęściej nurtuje pacjentów. 

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli? 

Nie. Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie powinien powodować dolegliwości bólowych. U osób zmagających się z nadwrażliwością lub stanem zapalnym dziąseł mogą się one niestety pojawić. W takich sytuacjach, aby zachować pełen komfort pacjenta, zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym. 

Kamień nazębny a próchnica – czy wiążą się ze sobą? 

Jak najbardziej tak! W zmineralizowanej płytce nazębnej obecny jest szereg bakterii, które odpowiadają za procesy demineralizacyjne na powierzchni zębów. Efektem tego jest rozwój próchnicy, która w wielu przypadkach ujawnia się dopiero po usunięciu uporczywych złogów.  

Jak często usuwać kamień nazębny? 

Kamień nazębny powinien być usuwany co najmniej raz w roku. Należy zaznaczyć, że częstotliwość ta zależy w dużej mierze od indywidualnych czynników. Osoby zmagające się z nadmiernie zasadowym pH śliny narażone są na znacznie częstsze i bardziej intensywne odkładanie się kamienia, przez co powinny odwiedzać gabinet co około 6 miesięcy. U osób, zmagających się z chorobami dziąseł i przyzębia, zabieg skalingu może być wskazany nawet co 4 miesiące! 

Bibliografia

M. Szymańska-Sowula, K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, wyd. Edicon

J. Banach, Z. Jańczuk, Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia , PZWL 1998

Jańczuk Z., Profilaktyka profesjonalna w stomatologii, PZWL 2001

Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Vital 2015


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij