Mężczyzna czyści swój język.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 15593 razy

Czym i jak czyścić język?

Codzienna higiena jamy ustnej kojarzy nam się głównie ze szczotkowaniem i nitkowaniem zębów. Mało kto wie, że swoją uwagę warto także skoncentrować na języku! Często to właśnie on jest powodem problemów, takich jak na przykład przykry zapach z ust.  

Spis treści:


  1. Czyszczenie języka – dlaczego należy to robić?
  2. Czym czyścić język z nalotu?
  3. Jak czyścić język skutecznie?
  4. Czyszczenie języka – domowe sposoby

Czyszczenie języka – dlaczego należy to robić? 

Język jest mięśniem, który pokrywa błona śluzowa wyposażona w charakterystyczne brodawki. To właśnie one stanowią główny element grzbietowej powierzchni języka. Charakterystyczne wypukłości o różnorakich kształtach stanowią miejsca idealnej retencji dla bakterii, wirusów oraz grzybów. Dlatego też tak ważne jest to, aby do codziennych nawyków higieny jamy ustnej, dodać także czyszczenie języka. Pozwoli to na eliminację lub ograniczenie namnażania się patogenów mogących przynieść naszej jamie ustnej wiele kłopotów. Do najczęstszych konsekwencji, spowodowanych brakiem higieny języka należy halitoza, czyli przykry zapach z ust, zaburzenia smaku oraz kandydoza (szczególnie często obserwowana u dzieci).  

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Czym czyścić język z nalotu? 

Wiele osób czyści język przy pomocy włosia szczoteczki, którą na co dzień myje zęby. Odruchowe wykonanie ruchów przód–tył pozwala na stosunkowo efektywne usunięcie bakterii, jednak niesie przy tym ryzyko przeniesienia ich z powierzchni języka, na powierzchnię zębów.  

Dużo lepszym i skuteczniejszym sposobem jest zastosowanie szczoteczek lub skrobaczek. Posiadają one charakterystyczny łyżeczkowaty kształt, dzięki któremu idealnie dopasowują się one do powierzchni języka. Do efektywnego czyszczenia wystarczające jest wykonanie kilku posuwistych ruchów. Należy pamiętać, że po każdym skrobaniu wskazane jest dokładne umycie szczoteczki.

Żele do czyszczenia języka, mimo że nie są tak popularne jak szczoteczki czy skrobaczki, wykazują również świetną skuteczność w jego oczyszczaniu. Posiadają one w swoim składzie substancje takie jak rumianek czy nagietek, które wykazują działanie pielęgnacyjne i wygładzające. Dodatkowo są często wzbogacone o aromaty mentolu, który pozytywnie wpływa na jakość naszego oddechu.  

W czyszczeniu języka świetnie sprawdza się także ajurwedyjski, miedziany drucik, powszechnie znany wśród fanów medycyny dalekiego wschodu. Posiada on charakterystyczny, wygięty kształt oraz przyjemny dla oka kolor. Od tysięcy lat z powodzeniem stosowany był on do codziennej higieny jamy ustnej. Obecnie przeżywa on szczyt swojej sławy, i jest jednym z częściej wybieranych produktów do oczyszczania języka. 

Sprawdź oferty: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Powiązane produkty

Jak czyścić język skutecznie?  

Czyszczenie języka jest bardzo prostą czynnością, która nie wymaga specjalnych umiejętności czy wyjątkowego przygotowania. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na oczyszczanie przy pomocy szczoteczki, skrobaczki, czy miedzianego drucika, wystarczające jest wykonanie kilku posuwistych ruchów. Najważniejsze w higienie jest to, aby zachować regularność i dokładność. W momencie, kiedy usuwanie nalotu stanie się rutynową czynnością, wykonywaną przy okazji szczotkowania zębów, będzie to wystarczający sukces! 

Jeśli mimo wprowadzonych przez nas czynności czyszczenia języka, jego powierzchnia w dalszym ciągu pokryta jest nieestetycznym, białym nalotem lub nieustannie towarzyszy nam przykry zapach z jamy ustnej, należy udać się do lekarza dentysty w celu zdiagnozowania problemu.  

Jak czyścić język niemowlaka 

Czy język należy też czyścić najmłodszym? Zdecydowanie tak! Noworodki i niemowlaki bardzo często zmagają się z problemem pleśniawek, za który w dużej mierze odpowiada niepoprawna higiena jamy ustnej. U tak małych dzieci w przypadku higieny języka wystarczające jest codzienne przecieranie go za pomocą wacika lub gazy, zamoczonej w ciepłej, przegotowanej wodzie.  

Czyszczenie języka – domowe sposoby 

Poza oczyszczeniem powierzchni języka przy użyciu skrobaczki czy szczoteczki, możemy też sięgnąć po znane od lat domowe sposoby. Jedną z popularniejszych mieszanek, które od lat wykorzystuje się w tym celu, jest ta z zastosowaniem sody oczyszczonej.
Szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia języka należy zwilżyć w letniej wodzie i zanurzyć w proszku. Następnie przy jej pomocy należy starannie umyć grzbietową powierzchnię języka, wykonując przy tym delikatne, okrężne ruchy. Czynność ta powinna trwać około 20–30 sekund. Na koniec jamę ustną należy dokładnie wypłukać letnią wodą. Innym powszechnie znanym sposobem oczyszczania języka, jest zastosowanie kurkumy. Mieszankę, składającą się z soku z cytryny wymieszanego z jedną łyżeczką przyprawy, należy doprowadzić do konsystencji pasty, po czym umieścić na grzbietowej powierzchni języka. Pozostawiamy ją na kilka minut, po czym przepłukujemy jamę ustną wodą.  

Warto zaznaczyć, że mimo powszechnych opinii, domowe sposoby mogą czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. Soda oczyszczona ma właściwości, które mogą powodować nadmierne rozpuszczanie się zewnętrznej warstwy zęba, czyli szkliwa. Kurkuma z kolei posiada bardzo silne pigmenty, które dla przykładu mogą spowodować przebarwianie się świeżych wypełnień kompozytowych. Dlatego też przed wyborem odpowiedniej metody oczyszczania języka warto jest sięgnąć po poradę lekarza dentysty, który pomoże dopasować najlepsze dla nas rozwiązanie. 

Bibliografia

Jańczuk Z., Profilaktyka profesjonalna w stomatologii, PZWL 2001

Nagel R., Naturalne metody na zdrowe zęby, Vital 2015


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij