Jak odpowiednio myć i dbać o zęby?
Zdrowie i uroda Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1288 razy

Jak odpowiednio myć i dbać o zęby?

Zęby, choć ważne, są bardzo niedoceniane. Służą do gryzienia i przeżuwania pokarmu. Źle pogryzione jedzenie może prowadzić do problemów żołądkowych w postaci bólu brzucha i zaparć. Brak higieny zębów może powodować ich psucie i wypadanie oraz poważne choroby całego organizmu.

Spis treści


  1. Po co człowiekowi zęby?
  2. Zła higiena zębów a zdrowie
  3. Jak dbać o zęby?
  4. Jak prawidłowo myć zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji całego organizmu. Źle zadbane zęby powodują ból, dyskomfort, nieprzyjemny zapach z ust, a w konsekwencji nawet tak ciężkie choroby, jak zapalenie mięśnia sercowego. Dlatego kluczowe jest odpowiednie mycie i pielęgnacja zębów już od najmłodszych lat.

Kup w aptece: Środki do higieny jamy ustnej

Po co człowiekowi zęby?

Dorosły człowiek ma 32 zęby:

  • 8 siekaczy,

  • 4 kły,

  • 8 przedtrzonowców,

  • 12 trzonowców.

Wszystkie składają się z umieszczonego w dziąśle korzenia i widocznej korony. Pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, ale są także odpowiedzialne za nadanie twarzy odpowiedniego kształtu oraz prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Każdy rodzaj zębów pełni inną funkcję. Siekacze pozwalają na odgryzanie pokarmu. Dzięki kłom jesteśmy w stanie chwycić jedzenie, a przedtrzonowce i trzonowce je miażdżą, aby mogło trafić do żołądka. Brak lub choroba któregokolwiek z zębów ma negatywny wpływ na proces trawienny. Dlatego tak ważne jest, aby należycie dbać o uzębienie już od najwcześniejszych lat. 

Warto pamiętać, że zęby mleczne wymagają takiej samej higieny jak zęby stałe. Jeśli będą źle pielęgnowane, mogą się psuć, powodując ból, i przedwcześnie wypadać. W konsekwencji stałe zęby mogą rosnąć krzywo i powodować wady zgryzu.

Zła higiena zębów a zdrowie

Zęby mają wpływ na zdrowie całego organizmu. Ich zła pielęgnacja lub jej brak może doprowadzić do namnażania się bakterii i grzybów w jamie ustnej, które z kolei mogą migrować w głąb organizmu, powodując choroby.

Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, że na pierwszy rzut oka odległe objawy mogą mieć związek z zepsutymi zębami. Po każdym posiłku w jamie ustnej znajdują się resztki pokarmu, które osadzają się na zębach, tworząc tzw. płytkę nazębną, której obecność sprzyja rozwojowi próchnicy i kamienia nazębnego.

Przeczytaj również: Zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Powiązane produkty

Jak dbać o zęby?

Choć na kondycję i zdrowie naszych zębów ma wpływ genetyka, to jednak kluczową rolę odgrywa prawidłowa higiena. To, że rodzice czy dziadkowie cierpieli z powodu chorób zębów i przeziębia, nie znaczy, że nas będzie czekać to samo.

Podstawą w higienie jamy ustnej jest regularność. Aby prawidłowo zadbać o zęby, należy:

  • myć je co najmniej 2 razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku),

  • usuwać kamień nazębny,

  • regularnie odwiedzać dentystę,

  • zredukować spożywanie słodyczy,

  • płukać wodą jamę ustną po spożyciu kwaśnych napojów,

  • zadbać o dietę bogatą w wapń.

Wpływ na kondycję naszych zębów mają nie tylko działania doraźne – w postaci mycia zębów bądź ich nitkowania – ale także pokarmy, jakie spożywamy. Produkty bogate w cukry proste sprzyjają powstawaniu próchnicy. Kawa natomiast powoduje nieestetyczne przebarwienia i osłabia szkliwo. Podobnie działają na zęby kwasy zawarte w owocach. Dlatego ważne jest, aby po każdym posiłku dokładnie umyć zęby. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto je chociażby przepłukać wodą.

Jak prawidłowo myć zęby?

Prawidłowe mycie zębów powinno trwać co najmniej dwie minuty. Ważne jest dostosowanie szczoteczki i pasty do rodzaju uzębienia. Jeśli zęby i dziąsła są delikatne i nadwrażliwe, warto wybrać szczoteczkę z miękkim bądź średnim włosiem. Można wybierać spośród szczoteczek manualnych, sonicznych bądź elektrycznych. Podstawą prawidłowego mycia zębów jest odpowiednie szczotkowanie.

Ruchy szczoteczką powinny mieć charakter wymiatający i być precyzyjne, krótkie oraz łagodne. Należy skupić się zwłaszcza na linii dziąseł, gdzie gromadzi się najwięcej kamienia nazębnego, oraz na trudno dostępnych miejscach. Zęby można czyścić według następującego schematu:

  • zewnętrzne powierzchnie zębów górnych,

  • zewnętrzne powierzchnie zębów dolnych,

  • wewnętrzne powierzchnie zębów górnych,

  • wewnętrzne powierzchnie zębów dolnych,

  • powierzchnie żujące.

Nie wolno też zapominać o czyszczeniu języka i wewnętrznej strony policzków. Higienę zębów należy uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie jamy ustnej. Bardzo ważne jest także regularne wymienianie szczoteczki do zębów, na jej włóknach osadzają się bowiem bakterie i drobnoustroje.

Aby cieszyć się pięknym, białym i zdrowym uśmiechem, warto zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Unikniemy dzięki temu bólu, nieprzyjemnego zapachu z ust, ale przede wszystkim chorób, które mogą mieć wpływ na kondycję całego organizmu.

Kup w aptece: Szczoteczki międzyzębowe

Bibliografia

  1. G.P. Curatola, D. Reverand, Jama ustna – klucz do zdrowia. Unikalny program usuwający stany zapalne – przyczynę przewlekłych chorób, tł. A. Jurga, Vital, Białystok 2018. 

  2. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej: metodyka i środki, Med Tour Press International, Otwock 2019.

  3. R. Nagel, Naturalne metody na zdrowe zęby. Skuteczna remineralizacja szkliwa i zapobieganie próchnicy, tł. G. Cielieląg, Vital, Białystok 2015.

  4. M. Szymańska-Sowula, K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, Centrum Rozwoju Edukacji Edicon, Poznań 2017.

  5. A. Walczak, Sztuka mycia zębów, Wydawnictwo Medyczne PZWL, Warszawa 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij