Zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zdrowie i uroda Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 43839 razy

Zapalenie jamy ustnej – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zapalenie jamy ustnej to choroba, za powstanie której odpowiada wiele rozmaitych czynników, w tym m.in. wirusy, bakterie, grzyby, reakcja alergiczna czy antybiotykoterapia. Choroba objawia się m.in. bólem, pieczeniem, suchością, zaczerwieniem, trudnościami w połykaniu, zmianami w postaci nadżerek czy owrzodzeń

Spis treści


  1. Zapalenie jamy ustnej – co to za choroba?
  2. Zapalenie jamy ustnej – przyczyny
  3. Objawy zapalenia jamy ustnej
  4. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – leczenie
  5. Zapalenie jamy ustnej – domowe sposoby leczenia

 

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej okazać się może dość uciążliwe. Leczeniem tego stanu zajmuje się zazwyczaj lekarz stomatolog. Aby złagodzić dolegliwości, wskazana jest dokładna higiena jamy ustnej, łagodna dieta, stosowanie zaleconych środków. Poza tym ulgę przynieść mogą domowe płukanki z wody utlenionej, siemienia lnianego czy rumianku.

Kup w aptece: Środki do higieny jamy ustnej

ZAPALENIE JAMY USTNEJ – CO TO ZA CHOROBA?

Patologie błony śluzowej jamy ustnej to duży problem diagnostyczny i terapeutyczny. Jedną z częściej występujących przypadłości jest zapalenie jamy ustnej. Najprościej można opisać je jako rozległy proces zapalny, który zajmuje znaczną część, a w ciężkich przypadkach nawet całą powierzchnię błony śluzowej w obrębie jamy ustnej i warg.

ZAPALENIE JAMY USTNEJ – PRZYCZYNY

Za zapalenie błony śluzowej jamy ustnej odpowiadać może wiele czynników, a mianowicie:

  • infekcje wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby (najczęściej stwierdza się opryszczkowe zapalenie jamy ustnej powstałe na skutek zakażenia wirusem Herpes simplex);

  • użytkowanie źle wykonanych lub nieprawidłowo dopasowanych protez zębowych, które działają traumatyzująco na błonę śluzową. Stan ten często prowadzi do powstania przewlekłej kandydozy zanikowej, gdyż pod płytą protezy na uszkodzonej śluzówce panują idealne warunki do kolonizacji grzybów, spośród których najczęściej występują te z rodzaju Candida;

  • reakcja alergiczna na niektóre pokarmy czy substancje chemiczne – alergia kontaktowa;

  • długotrwałe przyjmowanie antybiotyków lub miejscowe stosowanie sterydów, które zaburzają równowagę mikroflory jamy ustnej;

  • leczenie prowadzone w chorobach nowotworowych – radioterapia i chemioterapia, które nie mają działania selektywnego, czyli nie wpływają tylko na zmienione chorobowo komórki, a prowadzą też do uszkodzenia tych zdrowych, w tym m.in. komórek warstwy podstawnej nabłonka odpowiedzialnej za jego regenerację.

Do powstania zapalenia jamy ustnej przyczynić się mogą też choroby ogólne, palenie papierosów czy niedobory żywieniowe. Bywa też tak, że nie ma możliwości wyjaśnienia podłoża choroby. Przykładem tego jest nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej.

Sprawdź także: Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie

Powiązane produkty

OBJAWY ZAPALENIA JAMY USTNEJ

Zapalenie jamy ustnej to uciążliwa choroba, która znacznie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Typowym jej objawem są dolegliwości bólowe, które utrudniają prowadzenie zabiegów higienizacyjnych czy przyjmowanie pokarmów. Ból określany jest jako piekący i ostry.

Kolejnym objawem zapalenia błony śluzowej jamy ustnej są zmiany, które przybrać mogą różną postać. Początkowo są to niewielkie przebarwienia i obrzęk. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają pęcherzyki. Pękając, tworzą nadżerki i owrzodzenia otoczone zaczerwienioną błoną śluzową. Zmiany te w ciężkich przypadkach są mnogie i rozległe. Zlokalizowane mogą być na wewnętrznej stronie policzków, dolnej części języka bądź podniebieniu.

W przebiegu choroby pojawić się mogą świąd i mrowienie błony śluzowej jamy ustnej czy lokalne parestezje. Nierzadko miejscowe objawy zapalenia jamy ustnej poprzedzone są objawami ogólnymi, wśród których wymienia się m.in.: podwyższoną temperaturę ciała, ogólne złe samopoczucie lub powiększone lokalne węzły chłonne.

Przeczytaj również: Czym są pleśniawki i co można na nie stosować?

ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ JAMY USTNEJ – LECZENIE

Postępowanie lecznicze w przypadku zapalenia jamy ustnej może nieco różnić się w zależności od czynnika sprawczego. Jednakże bez względu na podłoże jej wystąpienia zalecane są:

  • konsultacja stomatologiczna – sanacja jamy ustnej (szereg zabiegów stomatologicznych, których celem jest kompleksowe wyleczenie zębów i przyzębia, których choroby mogą stanowić potencjalną przyczynę stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej), przyjmowanie przepisanych środków farmaceutycznych,

  • dbanie o higienę jamy ustnej – zalecana jest szczoteczka o miękkim włosiu, korzystanie z płynu do płukania ust bez alkoholu, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i języka,

  • odpowiednie odżywianie – stosowanie delikatnej, półpłynnej lub płynnej diety, unikanie ostrych przypraw i bardzo zimnych lub gorących posiłków, a także przyjmowanie większej ilości płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej, co najmniej 2 l dziennie,

  • eliminacja używek.

Dodatkowo, choćby w przypadku podłoża alergicznego zapalenia jamy ustnej, ważne jest ograniczenie ekspozycji na czynnik wywołujący nadmierną reakcję układu odpornościowego. Jeśli za stan zapalny odpowiada noszone uzupełnienie protetyczne, to zalecana jest zmiana na nowe lub lepsze dopasowanie już istniejącego.

Sprawdź ofertę: Aerozole do jamy ustnej

ZAPALENIE JAMY USTNEJ – DOMOWE SPOSOBY LECZENIA

W łagodzeniu zapalenia jamy ustnej pomóc mogą domowe rozwiązania. Szczególne znaczenie ma ziołolecznictwo. Jedne z bardziej znanych ziół stosowanych w walce z dolegliwościami w jamie ustnej to szałwia i rumianek pospolity, które znane są z działania odkażającego i ściągającego. Z roślin tych przygotować można napary do płukania jamy ustnej. Wystarczy zalać łyżeczkę/torebkę surowca zielarskiego szklanką wrzątku, odczekać kwadrans na zaparzenie i po przestygnięciu używać kilka razy dziennie.

Innym znanym domowym sposobem na zapalenie jamy ustnej jest płukanka z wody utlenionej. Trzyprocentowy roztwór wody utlenionej miesza się z przegotowaną letnią wodą w stosunku 1:1. Zaleca się stosowanie tej metody trzy razy dziennie po 30 sekund.

Kolejnym domowym sposobem na zapalenia jamy ustnej są płukanki z siemienia lnianego. Znajdujące się w nim związki śluzowe działają powlekająco, ściągająco i osłaniająco. Poza tym roślina ta posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzi ból i pieczenie. Do przygotowania naparu, którym będzie się płukało jamę ustną, wystarczą dwie łyżki nasion siemienia lnianego, które należy zalać szklanką wrzątku, odstawić na kwadrans i przecedzić.

Warto wiedzieć: Siemię lniane – właściwości prozdrowotne lnu pospolitego

Bibliografia

  1. B. Petkowicz, I. Jastrzębska, R. Jamrogiewicz, Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jako powikłanie w chemioterapii nowotworów, „Dental and Medical Problems” 2012, t. 49, nr 1, s. 69–77.

  2. M. Nowak, Dolegliwości błony śluzowej jamy ustnej najczęściej występujące u dzieci i młodzieży, „Forum Stomatologii Praktycznej” 2019, nr maj/czerwiec, s. 52–56.

  3. E. Szałek, Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – istotny problem terapeutyczny w onkologii, „Farmacja Współczesna” 2018, nr 11, s. 8–14.

  4. J. Wawryka, A. Teodorczyk, Z. Zdrojewicz, Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, „Medycyna Rodzinna” 2017, t. 20, nr 1, s. 41–47.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij