W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?
Mama i dziecko Agata Muchowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11256 razy

W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?

Ząbkowanie – każdy rodzic zna ten termin. To czas, kiedy u dzieci zaczynają wyrzynać się zęby mleczne. Odbywa się to zazwyczaj między czwartym a ósmym miesiącem życia i może trwać nawet trzy lata. Zazwyczaj gdy maluch ma sześć lat, zęby mleczne zaczną powoli wypadać, ustępując miejsca zębom stałym. Kolejność wypadania mleczaków nie jest jednak przypadkowa.

Spis treści


  1. Zęby mleczne – kiedy się pojawiają?
  2. Dlaczego zęby mleczne wypadają?
  3. Jak dbać o zęby mleczne?
  4. Wpływ zębów mlecznych na zęby stałe

Zarówno pojawianie się, jak i wypadanie zębów mlecznych jest nieodłącznym etapem rozwoju dziecka. U każdego malucha jednak odbywa się to inaczej. U niektórych pierwszy ząbek zacznie się wyrzynać po czterech miesiącach, a inne będą musiały poczekać kilka miesięcy dłużej. Podobnie jest z ich wypadaniem. Pomimo że zęby mleczne nie są zębami stałymi, trzeba o nie dbać, aby były zdrowe. Źle pielęgnowane mleczaki mogą bowiem przyczynić się do próchnicy, a w konsekwencji do przedwczesnej utraty zębów.

Przeczytaj również: Po co zakłada się aparat na zęby? Rodzaje i ceny aparatów ortodontycznych

ZĘBY MLECZNE – KIEDY SIĘ POJAWIAJĄ?

Etapy rozwoju u dzieci są podobne, jednak mogą przebiegać zupełnie inaczej, gdyż każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Uznaje się, że pierwsze zęby mleczne zaczynają pojawić się po piątym miesiącu życia. Po trzech latach dziecko powinno już mieć komplet zębów mlecznych. W przeciwieństwie do zębów stałych, których jest 32, dzieci mają 20 zębów mlecznych – 10 u góry i 10 na dole. Wśród nich jest osiem siekaczy, osiem trzonowców i cztery kły. Jako pierwsze pojawiają się dolne siekacze, następnie górne siekacze, później górne i dolne kły, a na końcu dolne i górne trzonowce.

Sprawdź ofertę: Sprawdzone probiotyki dla dzieci

Choć mleczaków jest mniej, pełnią taką samą rolę jak zęby stałe. Dzięki nim maluch może nie tylko samodzielnie gryźć, poszerzając tym samym dietę. Zęby są także niezbędne, aby nauczyć się prawidłowej wymowy. Ponadto wpływają na układ kostny i kształt twarzy. To jednak nie wszystkie funkcje zębów. Prawidłowy zgryz ma wpływ na przeżuwanie pokarmu, który później trafia do żołądka. Jeśli pokarm jest niewystarczająco rozdrobniony, cierpi na tym cały układ trawienny.

Poza liczbą zęby mleczne różnią się od stałych także kolorem. Zęby stałe są lekko żółtawe bądź beżowe, podczas gdy mleczaki są bielsze. Są także o wiele słabsze, bowiem mają mniej szkliwa i są słabiej zmineralizowane. To oznacza, że są bardziej podatne na uszkodzenia oraz działanie kwasów. Dlatego trzeba o nie należycie dbać. Jeśli rodzice zaniedbują higienę jamy ustnej dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia, może dojść do poważnych konsekwencji w postaci próchnicy i przedwczesnego wypadania zębów.

Sprawdź ofertę: Preparaty na gorączkę u dziecka

DLACZEGO ZĘBY MLECZNE WYPADAJĄ?

Zęby mleczne wypadają, ponieważ maluch rośnie, a wraz z nim jego żuchwa oraz prawa i lewa kość szczękowa. Kolejność wypadania mleczaków nie jest przypadkowa. Około szóstego roku życia wypadać zaczynają siekacze, następnie trzonowce i kły. Im szybciej zęby stałe zaczęły się pojawiać, tym szybciej mleczne wypadną. Co ciekawe, zęby mleczne wcześniej zaczynają tracić dziewczynki niż chłopcy. Jeśli zęby zaczną wypadać zbyt szybko, np. przed piątym rokiem życia, należy udać się do lekarza. Może to być bowiem objawem chorób dziąseł.

Wśród niektórych rodziców panuje błędne przekonanie, że nie warto dbać o zęby mleczne i ich leczyć, bo i tak wypadną. To bardzo szkodliwa opinia. Należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka już od samego początku. Źle zadbane zęby mleczne mogą bowiem mieć negatywny wpływ na zęby stałe.

Przeczytaj: Jak i od kiedy dbać o zęby mleczne

Powiązane produkty

JAK DBAĆ O ZĘBY MLECZNE?

O jamę ustną dziecka trzeba dbać od pierwszych dni. Póki maluch nie ma jeszcze zębów, można czyścić dziąsła wilgotną gazą. Gdy wyrżnie się pierwszy ząbek, należy użyć specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem. Na samym początku wystarczy zwykła woda. Taki zabieg powinno się wykonywać co najmniej rano i wieczorem. Gdy maluch skończy roczek, można wprowadzić pastę do zębów. Na rynku jest obecnie mnóstwo past dostosowanych do potrzeb najmłodszych dzieci. Gdy zębów jest więcej, można zacząć używać nici dentystycznej. Wbrew przekonaniu niektórych rodziców, nie tylko należy, ale i trzeba dbać o zęby mleczne, gdyż są one słabsze od zębów stałych i bardziej podatne na uszkodzenia i próchnicę.

Sprawdź ofertę: Na afty i pleśniawki u dzieci

WPŁYW ZĘBÓW MLECZNYCH NA ZĘBY STAŁE

Nieleczone zęby mleczne są powodem próchnicy, która powoduje nie tylko, że zęby wyglądają nieestetycznie, ale także może powodować ból i cierpienie u dziecka. Jeśli zęby mleczne nie są odpowiednio leczone, mogą wypaść przedwcześnie, co ma negatywny wpływ na zęby stałe, które mogą rosnąć nierówno. W konsekwencji dziecko może mieć problem z gryzieniem, mówieniem oraz nieprawidłowym zgryzem.

Sprawdź ofertę: Zestawy witamin dla dzieci

Warto wiedzieć, że wpływ na próchnicę ma nie tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, ale także dieta. Im więcej cukru w pokarmie, tym większe ryzyko chorób zębów. Aby zadbać o zdrowy i piękny uśmiech malucha, należy wzbogacić jego dietę o produkty bogate w wapń, fosfor oraz inne składniki mineralne, które wzmacniają zęby od środka. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki próchnicy, należy wybrać się do stomatologa dziecięcego, który zaplanuje odpowiednie leczenie i postara się, aby było ono jak najmniej bolesne.

Bibliografia

  1. J. Zemlik, Próchnica wczesnodziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

  2. K. Emerich, A. Wal-Adamczak, M. Sobczak, Jama ustna dziecka bez tajemnic: poradnik stomatologiczny dla pediatrów i lekarzy rodzinnych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.

  3. W. Grajkowski, Zęby, Wydawnictwo Juka, Kielce 2019.

  4. K. Wasiluk, Zdrowe zęby: opowieść o pięknym uśmiechu, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2020.

  5. Praca zbiorowa, red. D. Olczak-Kowalczyk, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Med Tour Press International, Otwock 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij