Chłopiec z otwartą buzią i widocznymi zębami mlecznymi
Mama i dziecko Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 871 razy

Zęby mleczne – jak o nie dbać?

Około 6. miesiąca życia w jamie ustnej naszych pociech zaczynają pojawiać się pierwsze zęby. Czas ten dla wielu rodzin jest stresujący. Spadek samopoczucia dzieci, nadmierna płaczliwość, dolegliwości bólowe, które towarzyszą maluchowi podczas wyrzynania się zębów – niejeden rodzic chciałby wymazać ten okres z pamięci.  Warto jednak wiedzieć, że czas ten jest bardzo istotny z punktu widzenia zadbania o zdrowie jamy ustnej. To początek nowego wyzwania, czyli optymalnego zadbania o zdrowie zębów naszych dzieci. Zęby mleczne wymagają tego, aby dbać o nie od samego początku. Ich zdrowa, silna kondycja stanowi swojego rodzaju fundament, dla późniejszego, optymalnego rozwoju stałych odpowiedników. 

Spis treści:

  1. Zęby mleczne – czym są? 
  2. Ile zębów mlecznych ma dziecko?
  3. Kiedy zacząć dbać o zęby mleczne? 
  4. Pasta do mycia zębów mlecznych 
  5. Próchnica zębów mlecznych

Zęby mleczne – czym są? 

Zęby mleczne są „pierwszym pokoleniem” uzębienia człowieka. Ich rozwój rozpoczyna się jeszcze podczas życia płodowego, ok. 6.-7. tygodnia. W jamie ustnej naszego malucha pojawiają się one zwykle w 6 miesiącu życia. Swoim wyglądem łudząco przypominają one konkretne grupy zębów stałych, są jednak mniejsze, mają nieco inną anatomię, a także barwę (są bielsze od zębów stałych). Korony zębów mlecznych przyjmują też charakterystyczny beczułkowaty kształt. Co ciekawe, w uzębieniu stałym nie występują przedtrzonowce.

Sprawdź ofertę: Na pamięć i koncentracje dla dzieci

Powiązane produkty

Ile zębów mlecznych ma dziecko? 

W skład uzębienia mlecznego wchodzi 20 zębów: po 10 w szczęce i żuchwie.  

Na każdy łuk zębowy, czyli górny i dolny, składają się: 

  • 2 siekacze;

  • kieł;

  • 2 zęby trzonowe.

Kiedy spodziewać się poszczególnych zębów w buzi naszego malucha?  

Zgodnie z powszechnie panującą zasadą, co 6 miesięcy wyrzynają się 4 zęby mleczne. Jako pierwsze widoczne są siekacze przyśrodkowe żuchwy (6. miesiąc), natomiast jako ostatnie w jamie ustnej pojawiają się drugie trzonowce szczęki (25. miesiąc). Dokładne terminy wyrzynania się zębów mlecznych przedstawione zostały w poniższej tabeli. Warto zaznaczyć, że są to tylko statystyczne okresy, kiedy to powinniśmy się spodziewać nowego zęba w buzi malucha. Za normę uznaje się 6-miesięczne odchylenie w odniesieniu do czasu wyrzynania się zębów mlecznych.

Sprawdź ofertę: Czopki na ząbkowanie

Kiedy brak zęba powinien zacząć nas martwić? Za opóźnione wyrzynanie uznaje się sytuacje, kiedy to erupcja zębów rozpoczyna się u dziecka powyżej 12 miesiąca życia. Taka sytuacja jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u specjalisty. 

  SZCZĘKA  ŻUCHWA  
Siekacz przyśrodkowy 6-12 miesiąc   6-11 miesiąc 
Siekacz boczny  6-16 miesiąc  7-18 miesiąc 
Kieł   15-24 miesiąc  15-24 miesiąc 
Trzonowiec I  10-19 miesiąc  10-19 miesiąc 
Trzonowiec II  21-31 miesiąc  21-31 miesiąc 

Kiedy zacząć dbać o zęby mleczne? 

Dbanie o zęby mleczne powinno się rozpocząć wraz z pojawieniem się pierwszego zęba w jamie ustnej. Uzębienie mleczne często traktowane jest z góry, a rodzice kierują się zasadą „i tak wypadnie”. Podejście to jest bardzo zgubne. Zdrowe zęby mleczne są podwaliną dla silnych, zdrowych zębów stałych. Dlatego więc dbajmy o nie od samego początku! 

Do czasu pojawienia się pierwszego siekacza, wały dziąsłowe i śluzówkę należy przemywać watką lub gazikiem, namoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie. Gdy zauważymy, że w buzi malucha pojawił się pierwszy ząb, możemy przejść do kolejnego etapu, tzn. zaopatrzenia się w szczoteczkę do zębów. Wtedy już codzienna higiena będzie wymagała szczotkowania oraz stosowania pasty do zębów.  Szczoteczki i pasty do zębów dla dzieci powinny być dostosowane do wieku.

Przeczytaj również: Ząbkowanie, jak przebiega, jakie daje objawy?

Pasta do mycia zębów mlecznych 

Pasty do mycia zębów mlecznych są bardzo podobne do tych używanych przez dorosłych. Główna różnica dotyczy przede wszystkim mniejszej zawartości fluoru, a także urozmaicenia smaków, co ma na celu zachęcenie maluchów do codziennego szczotkowania. Rynek posiada bardzo bogatą ofertę dostępnych past. Czym więc należy się kierować podczas ich wyboru?  

Podstawowym kryterium jest wspomniana już wyżej obecność fluoru w paście. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju uzębienia, dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów i sprawia, że staje się ono bardziej odporne na rozwój procesów próchnicowych. Pozostałe składowe są już zdecydowanie mniej istotne. Warto jednak dobrać pastę, pod preferencje naszego malucha. Ulubiony smak lub opakowanie z ukochaną postacią z bajki z pewnością będą oddziaływać na dziecko w motywujący sposób! 

Przeczytaj również: Jak myć zęby niemowlaka, jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Próchnica zębów mlecznych 

Próchnica zębów jest wieloprzyczynową przewlekłą chorobą infekcyjną i transmisyjną. Może pojawiać się w każdym wieku – dotyczy zarówno uzębienia mlecznego jak i też stałego.  

Rozwój procesu próchnicowego uzależniony jest od 4 podstawowych czynników:  

  • obecności dostarczanych z pożywieniem węglowodanów;
  • obecności zawartych w płytce nazębnej bakterii;
  • indywidualnej podatności gospodarza;
  • odpowiednio długiego trwania czasu. 

Wszystkie te składowe wzajemnie ze sobą współdziałają i wpływają na tempo oraz stopień progresji procesu próchnicowego. 

Niestety – dane epidemiologiczne wskazują, że ponad 50% dzieci w wieku 3 lat jest dotknięta próchnicą. W każdym kolejnym roku życia liczba dotkniętych zmianami zębów wzrasta.  

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że co drugi 7-latek posiada co najmniej jednego stałego zęba trzonowego, dotkniętego próchnicą.  

Te przykre statystyki pokazują to, w jak niewłaściwy sposób podchodzimy zarówno do edukacji jak też leczenia próchnicy u najmłodszych pacjentów.  

Transmisyjny charakter choroby sprawia, że dziecko może zarazić się nią chociażby od rodzica. Uzębienie mleczne posiada charakterystyczną anatomię, przez co proces próchnicowy przebiega w nim inaczej niż w uzębieniu stałym. Próchnica w bardzo szybkim tempie przechodzi w kolejne stadia, często postępuje mimo prowadzonego leczenia. Dlatego szczególnie u dzieci tak ważne jest zapobieganie. Regularna higiena oraz stosowanie odpowiednich past do zębów są w stanie uchronić nasze maluchy przed zbędnym stresem, związanym z leczeniem. 

Przeczytaj: Skąd się bierze brzydki zapach z ust? Jak pokonać halitozę?

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?  

  • Odpowiednia dieta.
  • Odpowiednia higiena.  
  • Stosowanie past do zębów na bazie fluoru.  

Codzienne zastosowanie tych trzech prostych zasad jest prostym przepisem na uchronienie naszych maluchów przed próchnicą! Zadbajmy o to, by nasze pocieszy od najmłodszych lat mogły cieszyć się nie tylko pięknym, ale też zdrowym uśmiechem! 

Czy wiesz, że…. 

U dzieci próchnica potrafi atakować kilka powierzchni zęba w jednym czasie? Dlatego właśnie, w przypadku najmłodszych pacjentów, tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia!

Bibliografia

J. Zemlik, Próchnica wczesnodziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

K. Emerich, A. Wal-Adamczak, M. Sobczak, Jama ustna dziecka bez tajemnic: poradnik stomatologiczny dla pediatrów i lekarzy rodzinnych, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2015.

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij