Spraye na katar dla dzieci

(40) info
Pokaż filtry Filtruj

Spray na katar dla dziecka, jak działa?

Katar jest charakterystycznym objawem większości infekcji górnych dróg oddechowych. Często towarzyszy również alergiom na pyłki drzew, traw oraz roztocza. Uczucie zatkanego nosa, problemy z oddychaniem i nadmiar wydzieliny potrafią skutecznie uprzykrzyć życie malucha, dlatego z problemem należy aktywnie walczyć. Jak działają i co zawierają spraye na katar?

Przeczytaj: Odciąganie kataru u niemowlaka

Kiedy stosować spray na katar dla dzieci?

U małych pacjentów można wyróżnić kilka rodzajów kataru. Jeżeli wydzielina jest rzadka, rozwodniona i występuje w dużej ilości, najprawdopodobniej doszło do zakażenia wirusowego. Z kolei wydzielina przy zakażeniu bakteryjnym ma ciemny, żółto-zielony odcień. Jest jej wprawdzie mniej, ale cechuje się gęstą konsystencją i zatyka jamy nosowe, ograniczając, a niekiedy wręcz uniemożliwiając oddychanie. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie oddychać ustami. W przypadku zatkanych zatok warto sięgnąć po preparaty ułatwiające ich udrożnienie.

Jeszcze innym rodzajem kataru jest katar sienny (alergiczny). Jego konsystencja jest bardzo rzadka, często wydzielina dosłownie wylewa się z nosa dziecka.

Spray na katar należy stosować niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów. Nadmiar wydzieliny powinien być usuwany przy użyciu aspiratora podłączanego do odkurzacza w trybie mało intensywnej pracy.

Jeżeli u dziecka dojdzie do rozwoju infekcji krople warto uzupełnić np. o syropy na katar dla dzieci. Zawierają one naturalne ekstrakty wspomagające organizm w walce z patogenami oraz wzmacniające odporność, takie, jak wyciąg z cebuli, ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej, kwiatów czarnego bzu czy goryczki.

Dlaczego spraye na katar dla dzieci zawierają wodę morską?

Podstawowe preparaty na katar zawierają wodę morską. To delikatny roztwór chlorku sodu, który wspiera nawilżenie błony śluzowej oraz ułatwia oczyszczanie nosa z nadmiaru wydzieliny. Wspomaga też regenerację przesuszonej tkanki i łagodzi stany zapalne.

Woda morska występuje w stężeniu izotonicznym (o niskim stężeniu NaCl) oraz hipertonicznym (o wyższym stężeniu NaCl). Hipertoniczne preparaty z solą morską działają obkurczająco. Zaleca się, aby po otwarciu ampułki zawierającej sól fizjologiczną zużyć ją do końca. W przeciwnym razie woda traci sterylność.

Wodę morską można aplikować nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, ponieważ jest całkowicie neutralna dla organizmu. Ważne, aby dziecko po podaniu roztworu na chwilę się położyło. Dzięki temu płyn może swobodnie spłynąć do wnętrza jamy nosowej.

Co zawierają spraye na katar dla dzieci?

W składach sprayów wspierających leczenie kataru u dzieci często można znaleźć ektoinę. Badania naukowe potwierdzają, że związek ten łagodzi objawy stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Pomaga zwalczać objawy alergii, w tym uciążliwy katar sienny.

Z kolei produkty wspomagające nawilżenie i regenerację błony śluzowej zawierają głównie naturalne tłuszcze pochodzenia roślinnego, w tym olej sezamowy, z goździków czy bergamotowy. Dzięki takim składnikom śluzówka staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na podrażnienia.

Spraye do nosa mogą też aktywnie likwidować patogeny dzięki zawartym w nich jonom srebra lub złota. Przywierają one do bakterii, niszcząc ich strukturę komórkową.

Jak jeszcze można leczyć katar u dziecka?

W przypadku kataru o podłożu bakteryjnym lub wirusowym należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą. Jeżeli objawy pojawiają się w okresie pylenia roślin istnieje duże ryzyko, że u dziecka występuje alergia i konieczna będzie pomoc alergologa oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Kurację przy użyciu kropel lub sprayów można uzupełnić o metody domowe. Dobrze sprawdzają się „parówki” z gorącej wody. Wystarczy dodać do niej olejki eteryczne, np. sosnowy lub miętowy, aby udrożnić drogi oddechowe. Wdychanie pary sprawdza się w przypadku nieco starszych dzieci, u najmłodszych ryzyko przypadkowego oparzenia jest zbyt wysokie.

Uzupełnienie diety o ząbek czosnku lub kilka fragmentów cebuli również pozwala ograniczyć katar. Zawarte w nich związki działają odkażająco i zwalczają patogeny, więc szczególnie dobrze sprawdzą się w razie infekcji.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij