Tabletki na katar dla dzieci

(15) info
Pokaż filtry Filtruj

Tabletki na katar dla dzieci

Ważne jest, aby w domowej apteczce mieć odpowiednie preparaty do czyszczenia nosa i leki na katar u dziecka, gdyż zarówno pociechy, jak i osoby dorosłe mogą zmagać się z tą dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz sen. Należy pamiętać, że katar może mieć różne podłoża, w tym infekcyjne (wirusowe) lub alergiczne, często wywoływane przez pyłki, kurz, sierść zwierząt lub pleśń. Katar alergiczny zazwyczaj występuje sezonowo, natomiast katar infekcyjny jest szczególnie powszechny w okresie jesienno-zimowym, kiedy wzrasta zachorowalność. W zależności od przyczyny kataru oraz nasilenia objawów stosowane są różne preparaty, w tym między innymi tabletki.

Czym jest katar?

Katar jest uciążliwą dolegliwością, szczególnie u małych dzieci, które mają problemy z oczyszczaniem nosa. Kojarzy się głównie z katarem oraz spływającą wydzieliną z nosa, a także innymi uporczywymi objawami. Dzięki kolorowi oraz gęstości wydzieliny lekarz może szybciej zdiagnozować przyczynę nieżytu nosa. Warto także zaznaczyć, że w przypadku przewlekłego kataru u dzieci, który nie ustępuje, może być on objawem alergii. W takim przypadku konieczna jest wizyta u pediatry lub alergologa, aby dobrać właściwe leki na alergię u dzieci.

Najczęstsze przyczyny kataru u dzieci

Stan zapalny nabłonka nosa może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej jest to skutek infekcji, zwykle wirusowych, rzadziej bakteryjnych, a jeszcze rzadziej grzybiczych. Może również być spowodowany alergią, wtedy mówimy o alergicznym nieżycie nosa. Jeśli katar u dziecka trwa dłużej niż zwykle, powinien to być sygnał dla rodziców, żeby skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Przyczyn długotrwałego kataru u dzieci jest wiele, dlatego ważne jest dokładne zebranie informacji przez lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Obserwowane objawy towarzyszące również mogą pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny przewlekłego kataru u dziecka.

Co innego na katar u dzieci?

Oprócz tabletek można także sięgnąć po inne preparaty, np. syropy oraz maści na katar u dzieci. W przypadku kataru istotne jest dostosowanie leczenia do przyczyny i nasilenia objawów. Wśród różnych środków, często stosowane są także preparaty na bazie wody morskiej. Roztwór izotoniczny jest odpowiedni do codziennej higieny nosa, oczyszczania go z bakterii, wirusów i alergenów, a także do nawilżania błony śluzowej. W przypadku nieżytu nosa z obrzękiem błony śluzowej utrudniającym oddychanie mogą pomóc spraye do nosa z roztworem hipertonicznym.

Zobacz: Co na katar u dziecka?

Katar alergiczny u dzieci – co robić?

W przypadku kataru alergicznego zaleca się stosowanie aerozoli do nosa zawierających kromoglikan sodu. Ten lek działa blokująco na reakcję alergiczną i powinien być stosowany donosowo, przez co najmniej cztery tygodnie, aby uzyskać pełny efekt jego działania. Preparaty z kromoglikanem sodu (o stężeniu 20 mg/ml) najlepiej stosować profilaktycznie, na kilka tygodni przed okresem kwitnienia roślin, na które pacjent jest uczulony. Dla niemowląt najlepszą formą tego typu preparatów są specjalne plastry oraz krople na katar.

Sprawdź także: Odciąganie kataru u niemowlaka

Inhalacje na katar u dzieci

Inhalacje parą wodną z dodatkiem różnych olejków aromatycznych, mentolu, sody oczyszczonej lub ziół, np. rumianku, są skuteczną metodą łagodzenia kataru u dorosłych i starszych dzieci. Innym sposobem jest stosowanie sztyftów do nosa, które zawierają mentol, olejek miętowy, sosnowy, eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego. Jednakże nie należy ich wkładać do nosa, lecz jedynie wąchać z odpowiedniej odległości.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij