Żele na stłuczenia dla dzieci

(6) info
Pokaż filtry Filtruj

Żele na stłuczenia dla dzieci

Stłuczenia to jedna z najczęstszych przyczyn urazów u dzieci. Zdarzają się w domu, w szkole i podczas zabawy na wolnym powietrzu. Najłatwiej rozpoznać je po zasinieniu i obrzęku występującym w miejscu uderzenia. Choć rzadko bywają niebezpieczne, często są bolesne i potrafią goić się długo. Jak prawidłowo pielęgnować stłuczenia?

Sprawdź ofertę: Na blizny u dzieci

Jak rozpoznać stłuczenie?

Stłuczenie to rodzaj urazu zamkniętego (zmiażdżenie lub rozerwanie tkanek podskórnych), w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia komórek bez jednoczesnego przerwania ciągłości skóry. Stłuczenia często prowadzą do przerwania drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą, dlatego zwykle ból idzie w parze z zasinieniem w miejscu urazu. Nasilenie objawów stłuczenia zależy przede wszystkim od siły uderzenia – im jest większa, tym uraz występuje głębiej. Znaczenie ma też napięcie mięśni w momencie uderzenia – im jest silniejsze, tym uraz sięga płycej.

Sprawdź ofertę: Na urazy i stłuczenia

Do typowych objawów stłuczenia zalicza się m.in.:

  • ból w miejscu uderzenia;
  • uczucie ciepła i obrzęk tkanki w miejscu urazu;
  • drobne wylewy lub siniaki w miejscu uderzenia;
  • uczucie sztywności w stawach sąsiadujących i ograniczony zakres ruchu kończyny.

Lekarze oceniają zwykle siłę stłuczenia po stopniu ograniczenia ruchomości kończyny. Jeżeli przekracza ona 50% fizjologicznego zakresu ruchu, można mówić o stłuczeniu ciężkim.

Stłuczenie należy odróżnić od:

  • skręcenia – prowadzi do naciągnięcia struktur stabilizujących stawy, ale bez ich uszkodzenia;
  • zwichnięcia – powoduje uszkodzenie wewnętrznych struktur stawowych oraz torebki stawowej;
  • złamania – prowadzi do przerwania ciągłości kości.

Przeczytaj także: Skręcenie stawu kolanowego i uszkodzenie więzadeł

Samodzielna diagnoza urazu nie zawsze jest prosta, dlatego w razie wątpliwości warto udać się do lekarza, który skieruje pacjenta na odpowiednie badania w zakresie diagnostyki obrazowej.

Jak postępować w razie stłuczenia?

W przypadku lekkich stłuczeń zwykle nie ma potrzeby wdrażania specjalnego sposobu leczenia. Zaleca się, aby miejsce urazu chłodzić zimną wodą i odciążać stłuczoną kończynę. Doskonale sprawdzają się też kompresy żelowe. W razie nasilonych dolegliwości bólowych można posmarować miejsce stłuczenia żelem o działaniu ściągającym i przeciwbólowym. Jeżeli razem ze stłuczeniem doszło do przerwania ciągłości skóry, miejsce urazu należy zabezpieczyć opatrunkiem nakładanym na ranę.

Kiedy po stłuczeniu opuchlizna i krwiaki utrzymują się przez długi czas, a dolegliwości bólowe nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować uraz z ortopedą, który zaleci dalsze postępowanie. Zwykle będzie to wykonanie badania obrazowego - USG lub RTG. a po zakończeniu procesu leczenia, fizjoterapia.

Obecnie dąży się do jak najszybszego powrotu pacjenta do aktywności fizycznej. Jeżeli tylko jest to możliwe, stłuczoną kończynę należy stabilizować za pomocą ortezy lub opatrunku elastycznego i wrócić do ruchu o odpowiednio zredukowanej intensywności.

Jakie substancje znajdują się w żelach na stłuczenie?

W preparatach aplikowanych na stłuczenia zazwyczaj znajdują się substancje przyspieszające gojenie, o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwbólowym. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • octowinian glinu – działa ściągająco, zmniejsza obrzęk, redukuje stan zapalny i łagodzi ból;
  • naproksen – lek zaliczany do grupy NLPZ, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, nadaje się do leczenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu;
  • wyciągi z nagietka lekarskiego i arniki górskiej – przyspieszają wchłanianie płynu z wysięku oraz ustępowanie obrzęku.

Część producentów uzupełnia popularne składniki farmaceutyczne o mieszanki wyciągów z ziół o właściwościach rozgrzewająco-chłodzących, np. olejek z igieł sosnowych, z cytrusów, ze skórki pomarańczy, z bergamotki. Stosując żele na stłuczenia, można znacząco skrócić czas gojenia się rany i zredukować dolegliwości bólowe.

Warto pamiętać, że nie wszystkie żele na stłuczenia są odpowiednie do stosowania na otwarte, rozległe i sączące się rany. W takich przypadkach lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po srebro koloidalne pod postacią sprayu, maści lub opatrunku.

Stłuczenia u dzieci wykazujących dużą żywotność pojawiają się bardzo często, dlatego warto wyposażyć domową apteczkę w popularne żele i kilka rodzajów opatrunków, aby w razie potrzeby móc szybko i sprawnie opatrzeć uraz.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij