Srebro koloidalne na rany dla dzieci

Otwarte rany i urazy u dzieci zdarzają się na tyle często, że każdy rodzic powinien wyposażyć domową apteczkę w środki pierwszej pomocy. Dzięki temu ranę można szybko zabezpieczyć i ochronić przed zakażeniem. Obok klasycznych plastrów, opatrunków i bandaży doskonale sprawdza się srebro koloidalne. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Przeczytaj także: Co powinna zawierać domowa apteczka

Jak działa srebro koloidalne na rany?

Srebro koloidalne to nic innego jak cząsteczki metalu szlachetnego zawieszonego w cieczy. Badania naukowe potwierdzają, że w niskich stężeniach taki farmaceutyczny surowiec zwalcza szkodliwe drobnoustroje i przyspiesza gojenie się ran. Działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze opiera się na interakcji z peptydoglikanem, związkiem będącym połączeniem aminokwasów oraz sacharydów, które stanowią główne składniki budulcowe ścian komórkowej bakterii. Aplikacja preparatów z udziałem srebra hamuje namnażanie się drobnoustrojów.

Obecnie srebro koloidalne najczęściej występuje w postaci zmikronizowanych nanocząsteczek, które dzięki niewielkim rozmiarom są w stanie zetknąć się większą powierzchnią z drobnoustrojami i działają skuteczniej. Srebro koloidalne może występować pod postacią maści, toników, opatrunków, żelów oraz sprayów. Formę aplikacji najlepiej dopasować do rodzaju rany.

Kiedy stosować srebro koloidalne na rany dla dzieci?

Preparaty na bazie srebra koloidalnego zaleca się stosować przede wszystkim w przypadku ran, które trudno się goją – oparzeń, odleżyn, urazów zanieczyszczonych lub rozległych uszkodzeń prowadzących do ekspozycji dużej powierzchni głęboko położonych tkanek. Lekarze coraz częściej zalecają sięganie po srebro koloidalne zamiast antybiotyku, ponieważ okazuje się, że drobnoustroje nie są w stanie wytworzyć lekooporności na ten metal szlachetny.

W przypadku odleżyn warto sięgać po żel lub maść ze srebrem koloidalnym. Do odkażenia ran o dużej powierzchni lepiej sprawdzi się tonik. Aby stworzyć optymalne warunki do gojenia się tkanki, można też zastosować spray, który przeniknie do głębokich warstw skóry.

Aby zabezpieczyć trudno gojące się rany przed powtórnym urazem, warto sięgnąć po jałowe opatrunki włókniste, które tworzą barierę mechaniczną, oddzielającą naruszone tkanki od świata zewnętrznego.

Jak wybierać preparaty ze srebrem koloidalnym?

Większość preparatów farmaceutycznych to nie tylko cząsteczki metalu szlachetnego, ale również liczne substancje czynne, które mają za zadanie zwiększyć skuteczność leczenia. Wśród popularnych dodatków można wymienić:

  • chitozan – wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, hamuje krwawienie i przyspiesza gojenie ran;
  • kwas hialuronowy – związek z grupy glikozoamin, wspiera regenerację uszkodzonego naskórka i zapobiega tworzeniu się blizn;
  • chloroheksydynę – związek chemiczny o silnym działaniu antyseptycznym;
  • kaolin medyczny – wspiera proces krzepnięcia krwi.

Po aplikacji na ranę preparatu zawierającego srebro koloidalne, ranę warto zabezpieczyć plastrem, aby substancje aktywne miały czas zadziałać.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ranę?

Po wystąpieniu urazu trzeba go jak najszybciej odkazić. Zaleca się, aby do tego celu wykorzystywać wodę utlenioną lub zwykłą wodę, ale nie spirytus salicylowy, który niszczy komórki skóry położone dookoła miejsca zranienia, a tym samym spowalnia proces gojenia.

Po oczyszczeniu rany należy zaaplikować na nią preparat zawierający srebro koloidalne, a następnie nałożyć opatrunek ochronny. Czas gojenia rany jest uzależniony od głębokości i rozległości zranienia oraz od pacjenta. Przy niewielkich skaleczeniach cały proces trwa około 8-10 dni, przy rozległych ranach może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.

Niepokój rodzica powinny wzbudzić przede wszystkim objawy sygnalizujące wystąpienie stanu zapalnego w miejscu urazu. Zaczerwienienie, obrzęk, ból lub ropna wydzielina sącząca się z rany to znak, że do organizmu dostały się szkodliwe drobnoustroje. Korzystając z preparatów na bazie srebra koloidalnego, można znacząco skrócić czas gojenia rany, a przede wszystkim ograniczyć i zwalczyć zakażenie.

Srebro koloidalne na rany można stosować według potrzeb, choć w przypadku długotrwałej aplikacji zaleca się konsultację z lekarzem.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij