Opatrunki na rany dla dzieci

(120) info
Pokaż filtry Filtruj

Opatrunki na rany dla dzieci

Urazy mechaniczne u dziecka to codzienność. Wystarczy, że przewróci się ono podczas gry w piłkę albo na spacerze. Jakie kroki powinni podjąć rodzice, aby zminimalizować ryzyko zakażenia i przyspieszyć powrót do zdrowia? Kiedy z raną warto odwiedzić lekarza?

Jakie wyróżnia się rodzaje ran?

Znajomość podstawowych rodzajów ran jest istotna, ponieważ pomaga w przyjęciu odpowiedniego postępowania i należytym zabezpieczeniu zranienia. Typowe urazy, jakie zdarzają się u dzieci to:

  • rany cięte – spowodowane ostrym przedmiotem, zwykle obficie krwawią;
  • rany kłute – choć mogą wydawać się niegroźne, często są głębokie i mogą nawet zagrażać życiu;
  • rany szarpane – powstają w wyniku uszkodzenia skóry narzędziem o ząbkowanej krawędzi, np. piła lub nóż;
  • stłuczenia – w miejscu urazu powstaje obrzęk i zasinienie;
  • otarcia i zadrapania – mogą być bardzo niewielkie lub przeciwnie, rozległe, rzadko są niebezpieczne, choć powodują ryzyko infekcji;
  • oparzenia – objawiają się wystąpieniem pęcherzy surowiczych, zaczerwienieniem i pieczeniem;
  • pogryzienia – w tych przypadkach istnieje duże ryzyko dostania się do organizmu patogenów znajdujących się np. w jamie ustnej psa.

W pierwszej kolejności zawsze warto zadbać o należytą pielęgnację i oczyszczenie miejsca zranienia. Choć czasami może wydać się to niepotrzebne, zignorowanie higieny może doprowadzić nawet do zakażenia ogólnoustrojowego.

Jak zabezpieczyć ranę?

Priorytetem powinno być oczyszczenie rany. Można do tego wykorzystać wodę utlenioną, a w ostateczności czystą wodę bez dodatków. Powoli odchodzi się już od dezynfekowania urazów przy użyciu spirytusu salicylowego. Powoduje on większą traumatyzację tkanek i denaturację białek niż woda utleniona, więc w efekcie sama rana będzie się goiła znacznie dłużej.

Do dezynfekowania ran świetnie sprawdzają się żele odkażające lub preparaty na bazie srebra koloidalnego, które tworzy warstwę ochronną i dodatkowo hamuje krwawienie.

Po oczyszczeniu rany należy zabezpieczyć ją sterylnym opatrunkiem, który ochroni miejsce urazu przed przedostawaniem się do niego nowych drobnoustrojów, a także zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego otwarcia rany. W przypadku ran kłutych z obecnością ciała obcego nigdy nie powinno się samodzielnie usuwać przedmiotu tkwiącego w ciele, a miejsce urazu powinno być zabezpieczone opatrunkiem uciskowym. W razie ugryzienia lub powstania rany szarpanej dziecko powinno jak najszybciej przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie oraz tężcowi.

Jak wybierać i stosować opatrunek na ranę?

W większości przypadków do zabezpieczenia niewielkiej rany wystarczy klasyczny plaster z opatrunkiem lub jałowy kompres. Do przytrzymania opatrunku w trudno dostępnym miejscu (np. na podudziu lub głowie) można wykorzystać elastyczną siatkę włóknistą. W przypadku trudno gojących się ran może pojawić się potrzeba zastosowania specjalistycznego zabezpieczenia, np.:

  • opatrunku hydrowłóknistego przyspiesza proces gojenia poprzez nawilżanie rany;
  • opatrunku poliuretanowego – dopasowuje się do kształtu rany;
  • opatrunku ze srebrem – sprawdza się w przypadku ran o zwiększonym ryzyku infekcji lub już zakażonych.

Rozmiar plastra lub bandaża powinien być dobrany tak, aby jałowa część opatrunku zabezpieczała całą powierzchnię rany. Opatrunek należy mocno docisnąć do skóry.

Przy niewielkich ranach plaster można zmieniać nawet co kilka dni. Nie powinno się go jednak zrywać, ponieważ może dojść do wtórnego otwarcia rany. Jeżeli opatrunek przykleił się do miejsca urazu, w pierwszej kolejności powinno się go zmoczyć (najlepiej solą fizjologiczną) i zaczekać aż sam oddzieli się od ciała.

Aby przyspieszyć gojenie się urazów można zastosować również maści na rany. Zawierają one naturalne składniki, jak żywica ze świerku norweskiego lub ekstrakt z kwiatu rumianku.

Kiedy należy udać się z raną do lekarza?

Opatrunki na rany dla dzieci dostępne w aptece pozwalają na zabezpieczenie większości niewielkich urazów. Nie zawsze będą one jednak wystarczające. Z wizytą do lekarza przede wszystkim należy niezwłocznie udać się w przypadku, kiedy rana u dziecka jest rozległa, głęboka lub silnie krwawi. Odwiedzenie pogotowia ratunkowego jest często niezbędne przy pokąsaniu przez nieznajome zwierzę, co stwarza ryzyko zakażenia wirusem wścieklizny lub bakteriami tężca.

Konsultację uzasadniają też objawy, które sugerują postępujące zakażenie organizmu – ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu urazu, gorączka. Jeżeli rana nie chce się zagoić pomimo prawidłowej profilaktyki, może się okazać, że jedynym sposobem leczenia będzie podanie pacjentowi antybiotyku.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij