Maści na rany dla dzieci

(6) info
Pokaż filtry Filtruj

Maści na rany dla dzieci

Ze względu na żywą naturę, dzieci są szczególnie podatne na różnego rodzaju zranienia. Umiejętna pielęgnacja ran jest niezbędna, aby zapobiec zakażeniu oraz przyspieszyć proces gojenia. Jakie składniki powinny zawierać w sobie maści na rany dla dzieci i jak je skutecznie aplikować?

Sprawdź ofertę: Witaminy dla dzieci

Jak wybierać maści na rany dla dzieci?

Maść do nakładania na rany w zależności od potrzeb może działać nawilżająco albo wysuszająco. Nawilżenie wspomaga regenerację skóry, która staje się sucha i zaczyna pękać. Dzięki aplikacji preparatu jest ona mniej napięta, a przywrócenie elastyczności pozwala na przyspieszenie procesu gojenia. Z kolei obsuszanie i ściąganie rany jest ważne w przypadku zranień rozległych, które goją się powoli i wyróżnia je intensywny wysięk charakteryzujący stan zapalny.

Wiele preparatów ma w składzie substancje o działaniu odkażającym, uśmierzającym ból oraz przeciwdziałającym powstawaniu opuchlizny w miejscu zranienia. Maść powinna również pobudzać naturalny proces zrastania się brzegów rany, tzw. naskórkowanie, poprzez stworzenie optymalnego środowiska.

W ofercie Aptelii można też znaleźć szeroki wybór opatrunków na rany przeznaczonych do zabezpieczania miejsc urazów przed kontaktem z ciałami fizycznymi oraz czynnikami atmosferycznymi.

Przeczytaj także: Jak wzmocnić odporność dziecka?

Co powinny zawierać maści na rany dla dzieci?

Maści na rany dla dzieci zawierają najczęściej składniki, które mają za zadanie usprawnić proces gojenia. Ich pochodzenie może być naturalne lub syntetyczne. Do popularnych składników zalicza się m.in.:

  • alantoinę – wykazuje ona działania kojące i łagodzące podrażnienia, przyspiesza wzrost regenerację skóry;
  • deksopantenol – pochodna kwasu pantotenowego, poprawia nawilżenie i działa łagodząco;
  • kłącze pięciornika – wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne;
  • tlenek cynku – działa antyseptycznie, wysuszająco oraz absorbująco, ograniczając wysięk z rany;
  • ekstrakt z rumianku – działa przeciwzapalnie, redukuje obrzęk i przyspiesza gojenie się ran;
  • żywica świerku norweskiego – wspiera gojenie się ran, zalecana zwykle przy owrzodzeniach, oparzeniach, ranach zakażonych oraz innych, skomplikowanych urazach skóry.

Nie należy łączyć ze sobą kilku preparatów jednocześnie. Przed użyciem maści warto zapoznać się z ulotką załączoną do produktu, gdzie znajdują się informacje o ewentualnych działaniach niepożądanych oraz interakcjach z innymi preparatami.

Sprawdź także: Na blizny u dzieci

Jak stosować maści na rany dla dzieci?

Maści powinny być stosowane dopiero po zatamowaniu krwawienia, bezpośrednio na ranę. Wiele z nich tworzy „opatrunek” w miejscu zranienia, osłaniając je przed dostawaniem się drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Aby dziecko podczas zabawy nie starło nieumyślnie warstwy preparatu, warto zabezpieczyć go plastrem, a w przypadku rozleglejszych zranień, bandażem. Jest to również zalecane podczas chłodniejszych pór roku oraz na noc, kiedy maść może ulec starciu poprzez kontakt z odzieżą lub pościelą.

Bardzo ważne jest, aby maści na rany stosować regularnie, kilka razy dziennie. Dzięki temu substancje czynne mogą skutecznie regenerować uszkodzoną tkankę, a ślad po ranie będzie mniej widoczny i szybciej zniknie.

Aplikacja maści nadal wymaga stosowania podstawowych zasad higieny rany. Należy zadbać o jak najszybsze oczyszczenie miejsca zranienia, a także utrzymanie go w czystości do czasu zrośnięcia się uszkodzonego naskórka.

Alternatywą dla maści stanowią spraye na rany dla dzieci. Również zawierają w sobie składniki o działaniu bakteriobójczym i odkażającym, ale ich aplikacja nie wymaga dotykania rany.

Sprawdź także: Na ból i gorączkę u dzieci

Kiedy z raną dziecka warto udać się do lekarza?

Niewielkie rany powinny zagoić się w ciągu 2 do 7 dni. Jeżeli pomimo stosowania ogólnodostępnych preparatów oraz zachowania higieny miejsca urazu obszar zranienia nie zmniejsza się, lekarz pomoże dobrać właściwe środki.

W przypadku zranień, które goją się długo i bardzo wolno, są rozległe lub jeżeli okolica urazu stała się zaczerwieniona i opuchnięta, nie można wykluczyć powstania zakażenia. W takiej sytuacji młodemu pacjentowi być może trzeba będzie podać antybiotyk.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij