Kompresy na stłuczenia dla dzieci

(13) info
Pokaż filtry Filtruj

Kompresy na stłuczenia dla dzieci

Stłuczenia powstają zwykle w wyniku upadku lub uderzenia o twardy przedmiot. U dzieci zdarzają się niezwykle często – wystarczy chwila nieuwagi podczas gry w piłkę albo zajęć wychowania fizycznego. Jak radzić sobie ze stłuczeniami i kiedy sięgnąć po kompres żelowy?

Sprawdź ofertę: Plastry na rany

Na czym polega stłuczenie i jak je rozpoznać?

Stłuczenie to uraz tkanek oraz stawów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca uderzenia. Nie powoduje przerwania ciągłości skóry, choć może prowadzić do pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych. Samo uszkodzenie tkanek może sięgać głęboko, zwłaszcza przy bardzo silnym uderzeniu. Do typowych objawów stłuczenia zalicza się:

  • ból w miejscu uderzenia;
  • opuchliznę i zaczerwienienie w miejscu urazu;
  • ograniczoną ruchomość;
  • podskórny wylew krwi (tzw. wysięk) powstały w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych położonych pod skórą.

Niewielkie stłuczenia bolą przez kilka dni. Mocniejsze urazy dają o sobie znać nawet przez dwa tygodnie. Warto co jakiś czas pytać dziecko, czy odczuwana bolesność staje się coraz mniej uciążliwa. Jeżeli ból jest tak samo dojmujący, może to oznaczać, że mamy do czynienia nie ze stłuczeniem, ale np. zwichnięciem lub złamaniem.

Jeżeli wraz ze stłuczeniem doszło do uszkodzenia naskórka, ranę należy odpowiednio odkazić, stosując preparat na rany.

Jak odróżnić stłuczenie od zwichnięcia, skręcenia lub złamania?

W podobny sposób jak stłuczenia powstają również inne urazy tkanek, w tym:

  • skręcenie – polega na przekroczeniu fizjologicznego ruchu w stawie, może prowadzić do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki, ścięgien, a nawet kości;
  • zwichnięcie – to utrata kontaktu między powierzchniami stawowymi, zwykle powoduje dalej idące skutki niż skręcenie;
  • złamanie – prowadzi do przerwania ciągłości kości.

Sprawdź ofertę: Ortezy i stabilizatory

Niestety, samodzielna dokładna ocena skutków urazu jest niemożliwa, tym bardziej że pierwsze objawy poszczególnych typów urazów są zwykle bardzo podobne. Poszkodowany musi bazować na swoich odczuciach, które często bywają mylące. W razie bolesności utrzymującej się przez długi czas, występowania ognisk ostrego bólu w miejscu uderzenia lub bardzo silnego obrzęku warto skontaktować się z ortopedą. Zleci on badania diagnostyki obrazowej, jak USG, RTG lub TK i pomoże ustalić przyczynę dolegliwości.

Sprawdź ofertę: Na blizny u dzieci

Jak działają kompresy żelowe i kiedy je stosować?

Kompresy żelowe na stłuczenia to popularny sposób na leczenie urazów ortopedycznych zimnem lub ciepłem. Wkłady są wypełnione nietoksycznym żelem, który utrzymuje nadaną temperaturę przez długi czas, pozwalając na przyłożenie okładów. Kompresy na stłuczenia łagodzą dolegliwości bólowe, zmniejszają obrzęki, a także chłodzą lub rozgrzewają miejsce urazu, w zależności od potrzeb.

Terapia zimnem polega na schłodzeniu kompresu (przez 4 godziny w lodówce lub 2 godziny w zamrażalniku). Następnie należy umieścić osuszony wkład w pokrowcu i przyłożyć na bolące miejsce. Warto pamiętać, aby kompresu nie układać bezpośrednio na skórze, ponieważ może doprowadzić on do odmrożenia tkanek.

Z kolei terapia ciepłem wymaga podgrzania kompresu (przez 5-7 minut w wodzie o temperaturze 70-80⁰C albo nie dłużej niż 5 minut we wrzątku). Po wyjęciu wkładu należy go osuszyć, umieścić w pokrowcu, a następnie położyć na bolące miejsce.

Zarówno terapia zimnem, jak i ciepłem nie powinna być prowadzona przez dłużej niż 20 minut, choć można powtarzać ją kilkukrotnie w ciągu dnia. Przed włożeniem kompresu do pokrowca należy upewnić się, czy jest on szczelny i nie przecieka.

W przypadku obrzęków, które utrzymują się przez dłuższy czas, warto sięgnąć po żele na stłuczenia dla dzieci. To produkty o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mają w składzie takie substancje, jak octowinian glinu, naproksen czy wyciągi z roślin o potwierdzonym działaniu leczniczym, np. olejki z cytrusów, ze skórki pomarańczy czy bergamotki.

Warto pamiętać, że po kompresy żelowe mogą sięgać także osoby dorosłe. Terapia ciepłem sprawdza się doskonale w przypadku bólów menstruacyjnych, reumatycznych czy związanych z przepukliną stawów. Z kolei terapia zimnem stanowi jeden z obowiązkowych punktów protokołu RICE, z którego korzystają sportowcy w razie urazu.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij