Dział leków przeciwbólowych
Dział leków przeciwbólowych zawiera preparaty na ból różnego pochodzenia. Ponieważ dolegliwości mogą być symptomem wielu schorzeń, leki te podzielono na podkategorie, ułatwiające choremu dotarcie do preparatu, którego akurat potrzebuje.
Często w leczeniu doraźnym wybierane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. W grupie tej znajduje się m.in. ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak oraz metamizol. Siła ich oddziaływania na organizm różna - zależy od czasu działania substancji czynnej, ale też przestrzegania zaleceń zawartych w ulotce. Leki łagodzą dolegliwości bólowe, hamują rozwój stanów zapalnych, a także zwalczają gorączkę. W niektórych sytuacjach mogą podrażniać przewód pokarmowy, zwłaszcza gdy są zażywane przez dłuższy czas, w dawkach przekraczających zalecenia producenta.
Niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy unikać w ciąży. Dopuszczalnym środkiem jest paracetamol, jednak i on stosowany jest tylko w razie pilnej potrzeby i za zgodą lekarza prowadzącego. Inne substancje nie są wskazane, chyba że korzyść z ich używania jest większa, niż negatywny wpływ na płód i przyjmowane są z zalecenia specjalisty.
Leki przeciwbólowe na migrenę, gardło, ból ucha oraz zębów
Zaletą leków przeciwbólowych jest to, że możemy je stosować jednocześnie na kilka dolegliwości. To preparaty, którymi złagodzimy ból głowy, zbijamy gorączkę lub zmniejszymy objawy infekcji. Do substancji o takim wielotorowym działaniu można zaliczyć:
-
paracetamol – substancja czynna będąca w składzie wielu preparatów bólowych. Jest m.in. w lekach typu Apap oraz Panadol. Funkcjonuje także pod swoją własną nazwą. Uważana za bezpieczny i łagodny w działaniu środek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Z pomocą paracetamolu można złagodzić migrenę, bóle zębów i dolegliwości bólowe stawów;
-
kwas acetylosalicylowy – niweluje skutki przeziębienia. Występuje jako popularna Aspiryna;
-
ketoprofen – lek na ból o umiarkowanym natężeniu. Stosowany w nadmiarze, może przyczynić się do zaburzeń trawiennych. Sprawdzi się przy bólu zębów, stawów, a także w uporczywych bólach migrenowych.
Lekiem przeciwbólowym, równie przydatnym przy infekcjach oraz bólach menstruacyjnych, jest naproksen, dostępny np. jako Nurofen. Substancja czynna jest także składnikiem maści przeciwbólowych, stosowanych np. na stawy.
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na mięśnie i stawy
Substancją czynną często wykorzystywaną w łagodzeniu bólów mięśni i stawów jest także diklofenak. Warto pamiętać, że w postaci doustnych tabletek przeciwzapalnych, zwłaszcza przyjmowanych przez dłuższy czas, może podrażniać przewód pokarmowy, stąd konieczność zażywania go jednocześnie z preparatem osłonowym. Diklofenak kupimy także w postaci maści, która jest wygodną formą dla osób zmagających się z chorobami reumatycznymi.