Traumon, 100 mg/g, żel, 100 g

PODOBNE PRODUKTY

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Opis

Traumon to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu. Traumon stosuje się w przypadku kontuzji sportowych (np.: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia), bólach stawów, reumatyzmie. Żel wykazuje działanie łagodzące obrzęk towarzyszący urazowi. 

Skład

Substancją czynną jest etofenamat (Etofenamatum).

1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu.

Substancje pomocnicze: karbomer, eter makrogolu oleinocetylowy (Emulgin M8 Deo), sodu wodorotlenek, alkohol izopropylowy, makrogol 400, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Żel Traumon nakłada się w postaci paska długości około 5 - 10 cm na bolące miejsce. Żel wciera się w bolące miejsce do momentu wchłonięcia. Czynność powtarza się 3 do 4 razy na dobę.

  • Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni.
  • Leczenie tępych urazów (np. urazy sportowe) do 2 tygodni.

Działanie

Etofenamat (substancja czynna żelu Traumon) należy do grupy leków nazywanej NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Traumon działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zmniejsza również uwalnianie histaminy i stabilizuje błony komórkowe. Prowadzi do zahamowania procesów wysiękowych i zmniejszenia obrzęków.

Wskazania

Traumon stosuje się w przypadku:

  • tępych urazów, takich jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów,
  • chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych,
  • reumatyzm pozastawowy (bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych: zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony); zapalenie nadkłykci)

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Traumon:

  • w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na etofenamat, kwas flufenamowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W przypadku objawów reakcji anafilaktycznej należy odstawić lek. 

Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż 1 na 100, ale większą niż 1 na 1000 osób):

  • rumień, pieczenie skóry.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż 1 na 10 000 osób):

  • zapalenie skóry, np. silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Nie należy stosować leku Traumon w przypadku uszkodzeń skóry lub wypryskowych zmian zapalnych na skórze oraz na błony śluzowe lub oczy.
  • Podczas leczenia oraz w okresie dwóch tygodni po leczeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na słońce lub solarium.
  • Pacjenci chorzy na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę dróg oddechowych, katar sienny lub przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa (tzw. polipy nosa) lub przewlekłą infekcję dróg oddechowych, szczególnie w połączeniu z objawami podobnymi do kataru siennego, mogą stosować Traumon tylko pod warunkiem przestrzegania pewnych środków ostrożności i wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.
  • Wchłanianie ogólnoustrojowe może zwiększyć się, jeśli lek stosowany jest przez dłuższy czas lub na duże obszary ciała. Należy więc unikać takiego stosowania.
  • Glikol propylenowy występujący w składzie leku może powodować podrażnienie skóry. 

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Nie stwierdzono występowania żadnych interakcji, jeżeli lek Traumon jest stosowany zgodnie z zaleceniami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciążą:
Nie wolno stosować leku Traumon u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Traumon można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej.

Karmienie piersią:
Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku Traumon oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować leku w okolicach piersi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leku nie stosować u dzieci i młodzieży. 

Podmiot odpowiedzialny

Mylan Healthcare Sp. z o.o.
Postępu 21B
02-676 Warszawa

Producent

MEDA Manufacturing GmbH
Neurather Ring 1
DE-51063 Kolonia Niemcy

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij