Itami, 140 mg, plastry lecznicze, 2 szt.
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Czym jest Itami i kiedy stosować lek?
Itami to lek w postaci plastrów leczniczych do nakładania na skórę. Stosowany jest w leczeniu bólów spowodowanych ostrymi nadwyrężeniami, zwichnięciami oraz stłuczeniami kończyn, które powstały w wyniku tępych urazów. Lek ten przeznaczony jest do stosowania u osób powyżej 16 roku życia.
Jaki jest skład leku Itami?
Substancją czynną tego leku jest diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum), którego zawartość w 1 plastrze leczniczym wynosi 140 mg.
Substancje pomocnicze zawarte w tym produkcie leczniczym to: metakrylanu butylu kopolimer zasadowy, akrylanów kopolimer, makrogolu 12 stearynian, sorbitanu oleinian, poliestrowa warstwa nośna, papierowa monosilikonowa warstwa ochronna.
Itami - jak stosować?
Lek ten zawsze powinno stosować się według zaleceń opisanych w ulotce lub tak jak zostało to wskazane przez lekarza lub farmaceutę, do których należy udać się w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Ten produktu leczniczy powinno stosować się przez jak najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Dorośli i młodzież powyżej 16 roku życia: 1 plaster leczniczy nakładać na bolące miejsce, 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki 2 plastrów leczniczych. Jednoczasowo nie może być leczone więcej niż jedno bolące miejsce.
Plastry leczniczy przeznaczony jest do nakładania na zdrową, nieuszkodzoną skórę. Nie należy go dzielić. W razie konieczności plaster leczniczy można przymocować za pomocą bandaża dzianinowego. Nie stosować opatrunków okluzyjnych.
Przed planowaną kąpielą należy zdjąć plaster leczniczy.
Lek ten nie powinien być stosowany dłużej niż przez 7 dni.
Jeżeli u młodzieży powyżej 16 roku życia istnieje koniczność stosowania tego produkt dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli po nałożeniu plastra leczniczego pojawi się wysypka, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Itami.
Przeciwwskazania do stosowania tego produktu leczniczego są następujące:
- uczulenie na diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum), inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników zawartych w tym leku
- choroba żołądka lub dwunastnicy
- uszkodzona skóra.
Jak działa Itami?
Diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum) zawarty w tym produkcie leczniczym jest lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowany miejscowo na skórę ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Działania niepożądane leku Itami.
Jak każdy lek, również Itami może wywoływać działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że występują one tylko u niektórych osób.
Do możliwych częstych (u 1 na 10 do 100 osób) działań niepożądanych należą: wysypka, egzema, rumień, zapalenie skóry (w tym alergiczne i kontaktowe), świąd, uczucie pieczenia, reakcje w miejscu zastosowania plastra.
Do możliwych rzadkich (u 1 na 1 000 do 10 000 osób) działań niepożądanych należą: pęcherzowe zapalenie skóry, suchość skóra.
Nie są to wszystkie działania niepożądane, ich szczegółowa lista znajduje się w ulotce.
Czy Itami wchodzi w interakcje z innymi lekami?
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę o każdym leku aktualnie przyjmowanym przez pacjenta oraz każdym leku stosowanym w ostatnim czasie, jak i o lekach, których zażywanie pacjent planuje rozpocząć. Dotyczy to również produktów leczniczych przyjmowanych bez recepty.
Nie należy stosować tego produktu leczniczego jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo, lekami przyjmowanymi ogólnoustrojowo zawierającymi diklofenak lub z jakimkolwiek innym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym.
Ostrzeżenia.
Pacjentkom w ciąży, planującym lub podejrzewającym bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.
Lek ten może być stosowany u kobiet w I i II trymestrze ciąży, okresie laktacji oraz w okresie planowania ciąży, wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, przy czym w okresie karmienia piersią nie należy nakładać plastrów leczniczych na skórę piersi. Stosowanie tego produktu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
Lek należy przechowywać w otoczeniu o temperaturze nie wyższej niż 30°C, w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem i wilgocią. Zaleca się przechowywać lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Produkt nie jest przeznaczony do stosowania na oczy i błony śluzowe.
Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas stosowania tego produktu u osób z
niewydolnością nerek, serca lub wątroby, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, zapaleniem jelit, skazą krwotoczną oraz u osób w wieku podeszłym.
Po ściągnięciu plastra należy unikać wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych oraz naświetlania w solarium.
U pacjentów z astmą oskrzelową lub alergią po zastosowaniu tego produktu leczniczego może wystąpić skurcz oskrzeli.
Nie stosuje się tego produktu u osób poniżej 16 roku życia.