Zinkorot, 25 mg Zn2+, tabletki, 50 szt.
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Opis
Tabletki Zinkorot to lek uzupełniający niedobory cynku. Lek stosuje się w przypadku gdy uzupełnianie niedoborów cynku dietą jest niewystarczające. Zinkorot można stosować u dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Skład
Substancją czynną leku jest cynk w formie ortonianu cynku dwuwodnego (Zinci orotas dihydricus).
1 tabletka zawiera 25 mg cynku w postaci 157,36 mg ortonianu cynku dwuwodnego.
Substancje pomocnicze: krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, talk, magnezu stearynian.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doustnie, popijając odpowiednią ilością płynu. Nie łączyć tabletek Zinkorot z jedzeniem. Tabletki można dzielić na połowy. O czasie trwania leczenia decyduje lekarz.
Zwykle stosowane dawkowanie leku Zinkorot zależy od wieku pacjenta. U dorosłych oraz młodzieży w wieku 12 do 17 lat zwykle stosuje się 12,5 do 25 mg cynku, czyli od pół do 1 tabletki dziennie. W przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat dawkowanie wynosi pół tabletki na dobę.
Działanie
Działanie tabletek Zinkorot polega na uzupełnianiu niedoborów cynku.
Cynk to pierwiastek występujący w śladowych ilościach w organizmie, ale jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten wpływa na czynności układu odpornościowego, gojenie się ran, odczuwanie smaku i zapachu. Cynk odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu tarczycy, procesach rozwoju oraz wzrostu, czynnościach układu nerwowego a także działaniu insuliny.
Wskazania
Wskazaniem do zastosowania tabletek Zinkorot są niedobory cynku, których pacjent nie może uzupełnić dietą.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Zinkorot jest nadwrażliwość na orotonian cynku lub którykolwiek z pozostałych składników.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): na początku leczenia, sole cynku mogą powodować bóle brzucha, nudności, niestrawność i biegunkę. Objawy te występują częściej jeśli cynk przyjmowany jest na pusty żołądek. Objawy ustępują szybko po zaprzestaniu stosowania leku.
Długotrwałe stosowanie tabletek Zinkorot może powodować zmniejszenie wchłaniania miedzi, więc zaleca się kontrolowanie stężenia tego pierwiastka we krwi. Stosowanie leku przez dłuższy czas może także ograniczać wchłanianie żelaza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Lek Zinkorot może wchodzić w interakcje z:
- środkami chelatującymi, np. D-penicylamina, kwas dimerkaptopropanosiarkowy (DMPS), kwas dimerkaptobursztynowy (DMSA) czy kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA),
- solami żelaza, miedzi, wapnia,
- tetracyklinami, ofloksacyną i innymi chinolonami.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Pokarmy z dużą zawartościa fityny (np. produkty zbożowe, warzywa, orzechy) zmniejszają wchłanianie cynku. Kawa może również hamować wchłanianie cynku.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża:
Leku Zinkorot nie należy stosować w okresie ciąży, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Karmienie piersią:
Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet karmiących piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat a także jeśli nie potrafią one połykać tabletek.
Podmiot odpowiedzialny
Wörwag Pharma GmbH & Co. KGCalwer Str. 7
71034 Boblingen