Dezaftan med, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml

Dezaftan

Wybrany przez Ciebie produkt jest niedostępny. Możliwe, że wkrótce ponownie pojawi się w Aptece. Dodaj swoj adres e-mail, abyśmy mogli Cię o tym poinformować.

INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ

Czym jest Dezaftan med i kiedy stosować lek?

Dezaftan med to lek w postaci aerozolu o miętowym smaku i zapachu. Stosowany jest w stanach zapalnych jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, zakażeniach i owrzodzeniach błony śluzowej jamy ustnej (afty i pleśniawki), oraz w przypadku urazów związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego i protezy dentystycznej. Lek ten przeznaczony jest do stosowania u osób powyżej 6 roku życia.

Jaki jest skład leku Dezaftan med?

W 1 ml aerozolu znajdują się następujące substancje czynne: cetylopirydyniowy chlorek (Cetylpyridinii chloridum) 2,9 mg, lidokainy chlorowodorek jednowodny (Lidocaini hydrochloridum monohydricum) 1,96 mg, cynku glukonian (Zinci gluconas) 25,6 mg (co odpowiada 3,7 mg jonom cynku).

Substancje pomocnicze zawarte w tym produkcie leczniczym to: lewomentol, etanol 96%, glicerol, sukraloza (E 955), woda oczyszczona.

Dezaftan med - jak stosować?

Lek ten zawsze powinno stosować się według zaleceń opisanych w ulotce lub tak jak zostało to wskazane przez lekarza lub farmaceutę, do których należy udać się w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Dorośli: 3 dawki aerozolu rozpylać miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej, co 1 do 2 godzin, nie częściej niż 8 razy na dobę.

Dzieci powyżej 6 roku życia i młodzież: 3 dawki aerozolu rozpylać miejscowo na błonę śluzową jamy ustnej, co 2 do 3 godzin, nie częściej niż 6 razy na dobę.

Lek nie powinien być stosowany dłużej niż przez 5 dni.

Leku nie należy stosować podczas posiłku. Zaleca się jego stosowanie godzinę przed lub po posiłku.

Przed pierwszym użyciem oraz jeżeli produkt nie był stosowany przez dwa dni lub dłużej, należy przygotować pompkę poprzez rozpylenie aerozolu kilka razy, z dyszą skierowaną do siebie i pojemnikiem trzymanym pionowo.

Jeżeli pomimo stosowania tego produktu przez 5 dni objawy nie ustąpiły, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Dezaftan med.

Przeciwwskazania do stosowania tego produktu leczniczego są następujące:

  • uczulenie na którykolwiek ze składników w nim zawartych lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów
  • ciężka niewydolność wątroby lub nerek
  • wrodzona lub idiopatyczna methemoglobinemia
  • Myasthenia gravis.

Jak działa lek Dezaftan med?

Cetylopirydyniowy chlorek (Cetylpyridinii chloridum) zawarty w tym produkcie leczniczym to związek powierzchniowoczynny o działaniu bakteriobójczym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwirusowym. Lidokainy chlorowodorek jednowodny (Lidocaini hydrochloridum monohydricum) poprzez odwracalne hamowanie przewodnictwa we włóknach nerwowych, powoduje szybkie znieczulenie miejscowe. Cynku glukonian (Zinci gluconas) wykazuje działanie przeciwwirusowe oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Działania niepożądane leku Dezaftan med.

Jak każdy lek, również Dezaften med może wywoływać działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że występują one tylko u niektórych osób.

Do możliwych niezbyt częstych (u 1 na 100 do 1 000 osób) działań niepożądanych należą miejscowe reakcje skórne (rumień, świąd, wyprysk oraz pieczenie).

Do możliwych rzadkich (u 1 na 1 000 do 10 000 osób) działań niepożądanych należą: ciężkie reakcje skórne (wyprysk pęcherzowy lub pryszczowaty, pokrzywka), nadwrażliwość na światło słoneczne, ból głowy, nudności bóle brzucha, biegunka, wymioty, metaliczny smak w ustach, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Nie są to wszystkie działania niepożądane, ich szczegółowa lista znajduje się w ulotce.

Czy Dezaftan med wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę o każdym leku aktualnie przyjmowanym przez pacjenta oraz każdym leku stosowanym w ostatnim czasie, jak i o lekach, których zażywanie pacjent planuje rozpocząć. Dotyczy to również produktów leczniczych przyjmowanych bez recepty.

Wykazano możliwe interakcje podczas jednoczesnego stosowania tego leku z następującymi produktami leczniczymi: kwasem acetylosalicylowym, wpływającymi na powstawanie methemoglobiny (np. sulfonamidami), cymetydyną, beta-adrenolitykami, norepinefryną, anestetykami wziewnymi, barbituranami, ryfampicyną, fenytoiną, zwiotczającymi mięśnie poprzecznie prążkowane, tetracyklinami, związkami wapnia oraz żelaza, substancjami chelatującymi (np. D-penicylaminą), niektórymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (ibuprofenem, indometacyną), diuretykami tiazydowymi, kortykosteroidami, miedzią.

Ostrzeżenia.

Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas stosowania tego produktu u osób ze stanem zapalnym gardła, gorączką utrzymująca się kilka dni, bólem gardła równocześnie z gorączką, zawrotami głowy, nudnościami lub wymiotami.

Ze względu na miejscowo znieczulające właściwości, lek ten może powodować zaburzenia połykania, skutkujące zwiększonym ryzykiem zachłyśnięcia. Dlatego należy unikać przyjmowania pokarmów i napojów bezpośrednio po zastosowaniu leku. Ponadto produkt ten zaburza prawidłowe odczuwanie ciepła, co może skutkować oparzeniami jamy ustnej i gardła, po przyjęciu zbyt gorących napojów i pokarmów.

Pacjentkom w ciąży, planującym lub podejrzewającym bycie w ciąży, a także w okresie karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed podaniem tego leku.

Lek ten nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznych metod antykoncepcji.

Podczas terapii tym produktem leczniczym należy powstrzymać się od spożywania produktów mlecznych, ponieważ mogą one zmniejszać jego wchłanianie.

Okres ważności tego produktu upływa po 3 miesiącach po pierwszym otwarciu.

Zaleca się przechowywać lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosuje się tego produktu u osób poniżej 6 roku życia.

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
95-200 Pabianice