Polopiryna Gardło Spray, aerozol do stosowania w jamie ustnej,15ml
PODOBNE PRODUKTY
INNI KUPOWALI RÓWNIEŻ
Opis
Produkt leczniczy Polopiryna Gardło Spray jest przeznaczony do krótkotrwałego łagodzenia objawów stanu zapalnego gardła, takich jak podrażnienie, ból i obrzęk u osób dorosłych.
Skład
Substancją czynną jet flurbiprofen (Flurbiprofenum).
Jedna dawka (3 rozpylenia) zawiera 8,75 mg flurbiprofenu.
Jedno rozpylenie zawiera 2,92 mg flurbiprofenu.
Substancje pomocnicze: sacharyna sodowa (E 954), kwas cytrynowy, sodu wodorotlenek, disodu fosforan dwunastowodny, betadeks (E 459), hydroksypropylobetadeks, aromat wiśniowy, woda oczyszczona, aromat wiśniowy (składniki nadające smak i zapach, etanol, trioctan glicerolu, glikol propylenowy (E 1520), kwas askorbowy, DL-alfa-Tokoferol).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: Jedna dawka (3 rozpylenia aerozolu) na tylną część gardła co 3-6 godzin, w razie potrzeby.
Nie należy przyjmować więcej niż 5 dawek (15 rozpyleń) w okresie 24 godzin. Nie wdychać podczas rozpylania aerozolu.
Działanie
Polopiryna Gardło Spray zawiera flurbiprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Wskazania
Lek Polopiryna Gardło Spray stosuje się w krótkotrwałym łagodzeniu objawów związanych ze stanem zapalnym gardła, który objawia się podrażnieniem, bólem, obrzękiem i trudnością w przełykaniu. Jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu oraz inne leki z grupy NLPZ.
Zastosowanie jest przeciwwskazane w przypadku występowania choroby wrzodowej, ciężkiej niewydolności serca, nerek i/lub wątroby oraz krwawień, zaburzeń krzepnięcia, zapalenia jelit, perforacji przewodu pokarmowego.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli wystąpi duszność, świszczący oddech, świąd, wysypka, obrzęk twarzy, języka lub gardła powodujący trudności w oddychaniu, przyśpieszone bicie serca i spadek ciśnienia krwi prowadzący do wstrząsu, ciężkie reakcje skórne takie jak łuszczenie się, powstawanie pęcherzy lub odwarstwianie skóry należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów): zawroty głowy, ból głowy, podrażnienie gardła, owrzodzenia jamy ustnej lub ból w jamie ustnej, ból gardła, dyskomfort lub nietypowe odczucia w jamie ustnej (uczucie ciepła, pieczenia, mrowienia, kłucia itp.), nudności i biegunka, uczucie mrowienia i swędzenia skóry.
Niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów): senność, pęcherze w jamie ustnej lub w gardle, uczucie drętwienia gardła, wzdęcia brzucha, ból brzucha, wiatry, zaparcia, niestrawność, wymioty, suchość w jamie ustnej, uczucie pieczenia w ustach, zaburzenia smaku, wysypki skórne, świąd skóry, gorączka, ból, senność lub trudności w zasypianiu, zaostrzenie astmy, świszczący oddech, duszność, zmniejszenie czucia w gardle.
Rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1 000 pacjentów): reakcja anafilaktyczna.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): niedokrwistość, trombocytopenia (mała liczba płytek krwi, co może powodować powstawanie siniaków i krwawienia), obrzęk, wysokie ciśnienie krwi, niewydolność serca lub atak serca, ciężkie postaci reakcji skórnych, takie jak zmiany pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna nekroliza naskórka (rzadkie choroby spowodowane ciężkimi działaniami niepożądanymi leku lub infekcją, w których dochodzi do silnej reakcji błony śluzowej i skóry), zapalenie wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą, alergią, zaburzeniami serca, krążenia, czynności wątroby i nerek, nadciśnieniem, chorobami jelit, toczniem, po przebytym udarze.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia. Należy zgłosić lekarzowi ciążę.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym użyciu: 1 miesiąc.
Lek Polopiryna Gardło Spray zawiera cyklodekstryny (betadeks i hydroksypropylobetadeks).
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Polopiryna gardło może wchodzić w interakcje z: lekami na serce i nadciśnienie, moczopędnymi, rozrzedzającymi krew, na dnę moczanową oraz cukrzycę, przeciwdepresyjnymi, niektórymi antybiotykami, fenytoiną, metotrexatem.
Należy unikać jednoczesnego stosowania flurbiprofenu z innymi NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Podczas stosowania leku Polopiryna Gardło należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może to zwiększać ryzyko krwawienia w obrębie żołądka lub jelit.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować tego leku w ostatnim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. W pierwszych 6 miesiącach ciąży przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Możliwymi działaniami niepożądanymi po zastosowaniu flurbiprofenu są zawroty głowy i zaburzenia wzroku . Należy zachować ostrożność.
Podmiot odpowiedzialny
POLPHARMA SAPelplińska 19
83-200 Starogard Gdański