Leki bez recepty na układ nerwowy
Choroby neurologiczne stanowią problem wielu osób niezależnie od wieku. Schorzenia te dotykają głównie centralnego układu nerwowego, a także naczyń krwionośnych. Dolegliwości tego typu mogą być związane przede wszystkim z prowadzeniem złego stylu życia, nieustannym stresem czy też nieodpowiednio zbilansowaną dietą. Warto zatem zadbać o kondycję układu nerwowego również poprzez stosowanie specjalnych środków farmakologicznych dostępnych bez recepty.
Jakie składniki zawierają leki bez recepty na układ nerwowy?
Suplementy oraz leki, które wspomagają działanie układu nerwowego, zawierają różnego rodzaju komponenty wzmacniające komórki i poprawiające jego funkcjonowanie. Dużą popularnością cieszą się suplementy ziołowe, a także witaminowe preparaty, dzięki którym dochodzi do uzupełnienia niedoborów cennych składników w organizmie. Często w tego typu produktach można znaleźć:
-
melatoninę,
-
lecytynę,
-
kwas foliowy,
-
ekstrakt z melisy,
-
wyciąg z korzenia żeń–szenia,
-
wyciąg z miłorzębu japońskiego,
-
wyciąg z pozłotki kalifornijskiej,
-
ekstrakt z ashwagandhy (korzenia witanii ospałej).
Dzięki właściwie dobranym składnikom można wspomóc pamięć, koncentrację, ale także ogólne samopoczucie. W przypadku kłopotów z zasypianiem warto również sięgnąć po leki bez recepty na sen. Tabletki na spanie stanowią też pomoc przy częstym budzeniu się w nocy. Wszystko za sprawą melatoniny i komponentów roślinnych o działaniu odprężającym.
Zioła na układ nerwowy
Ziołowe tabletki na uspokojenie zaleca się osobom narażonym na sporą dawkę stresu. Pomagają one zminimalizować jego negatywne skutki, a także łagodzą stany napięcia nerwowego. Do najbardziej znanych składników ziołowych preparatów o działaniu uspokajającym należy kozłek lekarski. Dostępny jest on w formie wysuszonej, zarówno w postaci mieszanek do zaparzania, jak i kapsułek czy tabletek. Ponadto znajduje zastosowanie w produkcji nalewek, naparów czy też syropów o właściwościach kojących nerwy. Innymi ziołami na układ nerwowy w postaci herbat są: chmiel, rumianek, melisa, lawenda, waleriana.
Witaminy z grupy B na układ nerwowy
By utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, należy zadbać o odpowiednią podaż witaminy z grupy B – tiaminy, ryboflawiny oraz cyjanokobalaminy. Przykładowo niedostateczna ilość witaminy B12 w organizmie może prowadzić do upośledzenia działania mieliny będącej substancją tworzącą osłonki mielinowe, których rolą jest izolacja elektryczna oraz ochrona nerwów. Co więcej, niedobór witaminy B12 ma negatywny wpływ na procesy syntezy dopaminy, serotoniny czy noradrenaliny, czyli związków chemicznych odpowiedzialnych za przenoszenie sygnałów między komórkami nerwowymi.
Magnez na uspokojenie
W poprawnym działaniu układu nerwowego istotną rolę odgrywa także magnez. To ważny składnik preparatów, które wspomagają funkcjonowanie w stresowych sytuacjach. Warto pamiętać, że niedobór tego pierwiastka może wiązać się ze zwiększoną podatnością na stres, a również trudnościami w zasypianiu czy nadpobudliwością lękową. Najlepiej, aby tego typu suplementy zawierały też witaminę B6, która przyczynia się do łatwiejszego przyswajania magnezu przez komórki.