PIELEGNACJA NÓG, żeby nie miec wrastających włosków
Zdrowie i uroda Paulina Tomczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 959 razy

Truskawkowe nogi (truskawkowa skóra). Jak się pozbyć?

Drobne, czerwone kropeczki pojawiające się na skórze nóg po depilacji, które sprawiają, że wyglądem przypomina ona truskawki to częsta dolegliwość znana w dermatologii pod terminem keratosis pilaris - rogowacenie mieszkowe. Dowiedz się czego unikać i jak depilować nogi, aby uniknąć efektu truskawkowej skóry.

Spis treści:


  1. Czym są truskawkowe nogi?
  2. Jak uniknąć efektu truskawkowej skóry na nogach?
  3. Co stosować na truskawkową skórę? kOSMETYKI, DOMOWE SPOSOBY
  4. Truskawkowe nogi a depilacja

Czym są truskawkowe nogi?

Truskawkowe nogi, czyli czerwone kropeczki pojawiające się na łydkach po goleniu lub depilacji woskiem, to tak naprawdę stan zapalny mieszków włosowych. Może do niego dojść na skutek naruszenia drobnych naczyń krwionośnych lub usunięcia ochronnego płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed wniknięciem i rozwojem drobnoustrojów w mieszkach włosowych.

Kolejnym powodem powstawania stanu zapalnego mogą być wrastające się włoski. Ścięta lub wyrwana łodyga włosa zarasta naskórkiem, przez który nie może się przebić i wydostać na powierzchnię skóry. Do stanów zapalnych dochodzi również przez zatkanie ujść mieszków włosowych: resztkami kosmetyków, zanieczyszczeniami, łojem i potem lub w wyniku stosowania zbyt drażniących produktów myjących lub do golenia. Do zapalenia mieszków włosowych może doprowadzić także noszenie zbyt ciasnej odzieży, która ocierając się o skórę wywołuje podrażnienie.

Jak uniknąć efektu truskawkowej skóry na nogach?

Częstą przyczyną stanu zapalnego mieszków włosowych jest zbyt agresywna lub źle wykonywana depilacja oraz nieodpowiednio przygotowana do tego zabiegu skóra. Aby uniknąć nieestetycznych i czerwonych zmian, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:
 

  1. Regularnie złuszczaj naskórek, stosując peeling.
  2. Przed goleniem rozgrzej skórę ciepłym prysznicem - ciepła woda zmiękcza skórę i włosy.
  3. Nie wykonuj depilacji na sucho, zawsze stosuj piankę, żel, olejek lub krem do golenia.
  4. Nie używaj stępionych maszynek - nierównomiernie ścięty włos nie będzie mógł przebić się przez naskórek.
  5. Staraj się wykonywać ruchy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów podczas golenia - w przeciwnym kierunku może dojść do dodatkowego podrażnienia.
  6. Zadbaj o odpowiednią higienę akcesoriów do golenia i nie przechowuj ich w kontakcie z wilgocią.
  7. Przed ponownym użyciem tych samych ostrzy zdezynfekuj je.
  8. Po goleniu schłodź skórę w celu obkurczenia naczyń krwionośnych.
  9. Pamiętaj o nawilżeniu skóry po depilacji.

Wybierając peeling, kieruj się rodzajem swojej skóry. Jeśli masz skórę delikatną i skłonną do podrażnień od samego pocierania, zastąp tradycyjny peeling ziarnisty kosmetykiem enzymatycznym. Do dezynfekcji maszynki pomocne są środki do dezynfekcji, np. spray do odkażania rąk na bazie etanolu lub alkoholu izopropylowego, roztwór kwasu bornego lub spirytus salicylowy.

Powiązane produkty

Co stosować na truskawkową skórę? kOSMETYKI, DOMOWE SPOSOBY

Prawidłowa pielęgnacja truskawkowej skóry powinna być oparta o regularne usuwanie nagromadzonego i zrogowaciałego naskórka oraz intensywnym nawilżaniu. Nawilżony, złuszczony i miękki naskórek stanowi skuteczną barierę przed infekcjami i podrażnieniami oraz umożliwia prawidłowe odrastanie włosków. W tym celu świetnie sprawdzą się balsamy z mocznikiem oraz peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. Mocznik to uniwersalny składnik, który oprócz właściwości nawilżających dodatkowo wykazuje działanie keratoregulujące, czyli ogranicza nadmierne rogowacenie naskórka. W celu nawilżenia i regeneracji skóry po depilacji sprawdzą się także produkty bogate w kwas hialuronowy, odbudowujące ceramidy czy łagodzący ekstrakt z aloesu. 

W celu usunięcia zrogowaciałego naskórka świetnie sprawdzi się szczotkowanie na sucho. Pozwala nie tylko wykonać peeling, ale także pobudzić mikrokrążenie skóry, dzięki czemu lepiej odżywione i wzmocnione włoski łatwiej przebijają się przez naskórek. Dodatkowo lepsze krążenie ograniczy nadreaktywność drobnych naczyń podczas depilacji i pozwoli uniknąć długotrwałych zaczerwienień.

Je­śli mi­mo sto­so­wa­nia się do wymienionych już tech­nik na­dal bo­ry­kasz się z tru­skaw­ko­wą skó­rą, ist­nie­ją domowe metody warte wypróbowania. Spró­buj za­sto­so­wać na skórę na­par z ru­mian­ku lub żel  z alo­esu. Te na­tu­ral­ne skład­ni­ki wykazują wła­ści­wo­ści prze­ciw­za­pal­ne i ła­go­dzą­ce, dzięki czemu po­ma­ga­ją w re­duk­cji za­czer­wie­nień i po­draż­nień. Sprawdzić się mogą także olej­ki ete­rycz­ne, ta­kie jak ole­jek z drze­wa her­ba­cia­ne­go lub la­wen­dy. Już kilka kropli olejku eterycznego dodanego do kremu lub balsamu pozwala czerpać korzyści z przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych i łagodzących właściwości tych olejków.

Truskawkowe nogi a depilacja

W przypadku skłonności do wrastania włosków i związanych z tym stanów zapalnych, długotrwałym rozwiązaniem może być depilacja laserowa. Barwnik włosa – melanina – pochłania promieniowanie laserowe w wyniku czego uszkodzone cebulki włosowe hamują swoją aktywność nawet na kilka lat. Depilacja laserowa oczywiście nie jest jednorazowym zabiegiem, niemniej po pełnym cyklu w gabinecie kosmetologicznym włoski nie powinny odrastać przez dłuższy czas.

Bibliografia

  1. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. .228-234, 361-364.
  2. Kołodziejczak, Kosmetologia tom II, Warszawa 2020, s. 20-21.
  3. K. Padlewska, Kosmetologia ciała, Warszawa 2017, s.405-407.
  4. M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Warszawa 2009, s.240.
  5. M. Noszczyk [red.], Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa 2012,  s. 366-369.

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij