Spis treści
- Jak ocenić swój metabolizm?
- Jak przyspieszyć metabolizm? Metody
- Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm?
- Jak przyspieszyć metabolizm w nocy?
Metabolizm dotyczy wielu procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie i prowadzą do wytworzenia energii. Na jego tempo wpływa to, co jemy, jak często trenujemy i jaki prowadzimy tryb życia. Aby przyspieszyć metabolizm, należy wprowadzić do jadłospisu tłuste ryby, chude mięso, warzywa i owoce, a także pić odpowiednią ilość wody.
Jak ocenić swój metabolizm?
Metabolizm różni się u każdego człowieka. Przemiana materii zależy od masy ciała, wzrostu, gospodarki hormonalnej, wieku, aktywności fizycznej, a nawet od obecności stanów zapalnych. Metabolizm zależy także od pory dnia, w dzień jest on szybszy, w nocy zwalnia.
Metabolizm można zmierzyć na kilka sposobów. Jedną z możliwości jest wykorzystanie do tego celu gotowego kalkulatora. W internecie można znaleźć wiele jego wersji. Wystarczy wprowadzić kilka danych, takich jak płeć, wiek, waga i wzrost. Specjalny algorytm obliczy, ile wynosi metabolizm spoczynkowy. Do obliczeń jest wykorzystywany wzór Harrisa Benedicta, który różni się w zależności od płci:
-
podstawowa przemiana materii u mężczyzny = 66,47 + (13,7 × masa ciała w kg) + (5 × wzrost w cm) – (6,76 × wiek w latach);
-
podstawowa przemiana materii u kobiety = 655,1 + (9,567 × masa ciała w kg) + (1,85 × wzrost w cm) – (4,68 × wiek w latach).
Równie popularną metodą obliczania metabolizmu jest wykonanie pomiarów przy użyciu specjalnego urządzenia. Sprawdza ono skład ciała, procent tkanki tłuszczowej, mięśni czy wody w organizmie. Znając parametry swojego ciała łatwiej dobrać odpowiednią metodę do przyspieszenia metabolizmu.
Kup w aptece: Suplementy na odchudzanie
Jak przyspieszyć metabolizm? Metody
Istnieje kilka metod, które ułatwiają przyspieszenie metabolizmu. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, w szczególności śniadań. Najlepiej jeść co 3–4 godziny. Poranny posiłek powinien być bogaty w węglowodany, dlatego warto zjeść owsiankę z owocami lub pełnoziarnisty tost z awokado. Dzięki temu dłużej można utrzymać sytość, co zapobiega podjadaniu. Systematyczne dostarczanie dobrze zbilansowanych posiłków podkręca metabolizm.
Dieta bogata w pikantne i rozgrzewające przyprawy przyspiesza spowolniony metabolizm. Do potraw warto dodawać pieprz cayenne, cynamon, paprykę chilli, imbir, curry, czosnek czy kurkumę. W diecie odchudzającej są one niezbędne, ponieważ przyspieszają redukcję zbędnych kilogramów.
Dobrze na organizm działa picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Można ją wzbogacić o dodatek cytryny czy mięty, dzięki temu ma lepszy smak. Wodę należy pić małymi łykami przez cały dzień. Spożywana tym sposobem dobrze nawadnia organizm.
Dieta to nie jedyny sposób na przyspieszenie metabolizmu. Równie ważna jest codzienna dawka ruchu. Aktywność fizyczna pozwala zredukować masę ciała i obniżyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie, w zależności od kondycji, wieku czy osobistych preferencji.
Przeczytaj również: Zakwaszenie organizmu - przyczyny, objawy, leczenie