Spis treści
- Schizofrenia paranoidalna – przyczyny
- Schizofrenia paranoidalna – objawy
- Schizofrenia paranoidalna – leczenie i rokowania
- Kiedy skorzystać z pomocy psychiatry?
Schizofrenia jest zaburzeniem psychotycznym. Oznacza to, że chory podczas psychozy w inny sposób postrzega i ocenia własną osobę oraz swoje otoczenie. Pierwsze objawy schizofrenii uwidaczniają się zwykle przed 30. r.ż., podobnie często u kobiet i u mężczyzn. Dlaczego występują?
Kup w aptece: Preparaty na układ nerwowy
SCHIZOFRENIA PARANOIDALNA – PRZYCZYNY
Trudno wskazać konkretny czynnik, który odpowiadałby za wystąpienie choroby. Model biopsychospołeczny uwzględnia przyczyny biologiczne, psychologiczne, społeczne oraz środowiskowe.
CZYNNIKI BIOLOGICZNE (W TYM GENETYCZNE)
Bez wątpienia w rodzinach, w których choroba ta była już diagnozowana, zwłaszcza u bliskich krewnych, np. u rodziców czy rodzeństwa, ryzyko jest większe. Pamiętaj jednak, że skłonność do zaburzeń, choć może być dziedziczona, nie musi oznaczać, że dane schorzenie się rozwinie.
Sprawdź także: Objawy zespołu aspergera, na które warto zwrócić uwagę
ŚRODOWISKO, CZYNNIKI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE
Genetyczne predyspozycje nie wyjaśniają w pełni obrazu schizofrenii. Początek lub nawrót choroby mogą zostać sprowokowane traumatycznym zdarzeniem, chorobą somatyczną czy przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Duże znaczenie mają też doświadczenia konkretnych pacjentów, często związane z okresem dzieciństwa i dorastania.
SCHIZOFRENIA PARANOIDALNA – OBJAWY
OBJAWY POZYTYWNE, CZYLI WYTWÓRCZE
Dominują symptomy pozytywne, inne dolegliwości zaś są słabiej wyrażone lub nie występują. Niestety, wbrew nazwie, nie są one przyjemne dla chorego. Należą do nich:
-
urojenia – polegają na uporczywym trwaniu w nieprawdziwych przekonaniach. Chory mocno angażuje się w swój świat urojeń, a najbliższych, którzy się z nim nie zgadzają, zaczyna traktować nieufnie i z wrogością;
-
omamy, czyli halucynacje – mocno połączone ze zmysłami. Chory odbiera za pomocą różnych zmysłów bodźce, które tak naprawdę nie istnieją;
-
pseudohalucynacje – związane z omamami lokalizowanymi wewnątrz ciała, np. głosy w głowie.
OBJAWY NEGATYWNE
Utrata zainteresowań, zobojętnienie uczuciowe, spłycone przeżywanie emocji i wycofywanie się z relacji społecznych to najczęściej zgłaszane objawy negatywne w schizofrenii. Mogą występować także m.in. anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania radości, bezczynność (abulia) i zaniedbywanie swoich potrzeb.
Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się choroba afektywna dwubiegunowa?
ZABURZENIA POZNAWCZE, AFEKTYWNE I DEZORGANIZACJA PSYCHICZNA
Problemy z pamięcią, koncentracją czy planowaniem znacznie zaburzają życie chorego i jego najbliższych. Do tego dochodzą trudności emocjonalne. Część z nich wynika z reakcji na objawy wytwórcze i negatywne oraz z kłopotów, które wiążą się z chorobą (m.in. utrata pracy, problemy rodzinne). Dlatego po epizodzie psychozy może wystąpić tzw. depresja popsychotyczna, a wraz z nią obojętność, smutek i mniejsza aktywność.
Warto wiedzieć: Czym jest depresja – objawy, leczenie, sposoby wsparcia