Wkładki laktacyjne

(25) info
Pokaż filtry Filtruj

Wkładki laktacyjne

Wybierając akcesoria dla mamy, nie można zapomnieć o wkładkach laktacyjnych niezbędnych dla każdej kobiety karmiącej piersią. Absorbują one nadmiar mleka wypływającego z piersi, co pozwala uniknąć zmoczenia ubrań. Dostępne są różne rodzaje wkładek, w tym jednorazowe, wielorazowe i silikonowe. Wkładki laktacyjne są przydatne nie tylko podczas karmienia, ale także po nim oraz przed narodzeniem dziecka, kiedy ciało kobiety przygotowuje się do produkcji pokarmu. Wkładki laktacyjne zapewniają wygodę i zwiększają komfort codziennego funkcjonowania świeżo upieczonej mamy.

Dlaczego warto używać wkładek laktacyjnych?

Celem stosowania wkładek laktacyjnych jest nie tylko ochrona przed ewentualnym poplamieniem, ale także ochrona podrażnionych sutków przed urazami oraz otarciami. Warto pamiętać, że sutki są szczególnie wrażliwe podczas karmienia, dlatego ważne jest, aby wkładki były wykonane z miękkiej tkaniny przyjemnej w dotyku. Użycie wkładek przede wszystkim zmniejsza ryzyko infekcji i zapalenia brodawek spowodowanych podrażnieniami związanymi z karmieniem. Z tego względu podobnie jak laktatory są one niezbędnym elementem wyprawki i wyposażenia każdej karmiącej mamy.

Przeczytaj więcej: Sposoby na bolące sutki

Wielorazowe wkładki laktacyjne

Wielorazowe wkładki laktacyjne składają się z kilku warstw chłonnego materiału, który pozwala na ich kilkukrotne pranie i ponowne użycie, co czyni je bardziej ekologicznymi i ekonomicznymi od wkładek jednorazowych. Jednakże mogą one przeciekać. Co więcej, zwykle nie mają przylepnego paska umożliwiającego przymocowanie wkładki do biustonosza. Aby wybrać odpowiednie wielorazowe wkładki laktacyjne, należy zwrócić uwagę na ich wykonanie oraz postawić na wersje z delikatnych i naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub bambus pozwalające na przepuszczanie powietrza. Ważne jest również, aby wkładki były obszyte koronką, co zapobiega ich przesuwaniu się w biustonoszu.

Przyszłe mamy powinny także zaopatrzyć się w pasy dla kobiet w ciąży odciążające lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Jednorazowe wkładki laktacyjne

Jednorazowe wkładki laktacyjne najczęściej mają kształt wyprofilowanego krążka, który może być wykonany ze sprasowanej bawełny lub wypełniony żelowym wkładem. Dostępne są również modele z wyraźną wypustką na brodawkę lub bez niej. Osłonki na piersi są dostosowane do nawałów mlecznych oraz noszenia profilaktycznego. Wkładki na noc są zwykle większe i grubsze niż te na dzień, aby zapewnić ochronę przed przesuwaniem się i przeciekaniem. Wkładki laktacyjne mocuje się do biustonosza przez klejący pasek, który zapobiega ich przesuwaniu się oraz zabrudzeniu ubrania. Jednorazowe wkładki laktacyjne są często pakowane w osobne woreczki foliowe, dzięki czemu można bez problemu zapakować je do torebki, a także wymienić w razie potrzeby.

Silikonowe wkładki laktacyjne

W odróżnieniu od tradycyjnych wkładek laktacyjnych, które wchłaniają mleko, muszle laktacyjne wykonane z silikonowego tworzywa zbierają pokarm. Dzięki temu, mleko nie marnuje się i łatwo można je przelać do butelki lub specjalnego pojemnika na pokarm (w przypadku karmienia mieszane). Wkładki silikonowe wykonane są z miękkiego, oddychającego i przyjaznego dla skóry silikonu. Chociaż można ich używać wielokrotnie, należy pamiętać o utrzymywaniu ich prawidłowej higieny.

Grubość wkładki laktacyjnej – czy ma znaczenie?

Wkładki laktacyjne są dostępne w różnych grubościach, dzięki czemu można dostosować je do potrzeb matki. W pierwszych miesiącach, kiedy mleko jest bardziej obfite, zaleca się używanie wkładek grubszych, podczas gdy w późniejszym okresie cienkie wkładki będą wystarczające. Zaleca się wybór wkładek grubszych i bardziej chłonnych na noc. Wkładki laktacyjne są ważnym elementem wyprawki dla mamy, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie, ale warto mieć je zawsze pod ręką. Ponadto warto zakupić poduszki do karmienia w kształcie rogala – zapewniające prawidłowe ułożenie dziecka.

Wkładki laktacyjne – jak stosować?

Aby użyć wkładek laktacyjnych, wystarczy włożyć je do biustonosza, tak by sutek piersi znajdował się pośrodku, zwykle w oznaczonym miejscu wewnątrz wkładki. W przypadku, gdy wkładki są przyklejane, należy najpierw dopasować je do sutków, a następnie przykleić właściwą stroną do biustonosza. To bardzo łatwe i proste w użyciu rozwiązanie.