Osłonki na piersi

(18) info
Pokaż filtry Filtruj

Osłonki na piersi

Ciąża i karmienie dziecka wiążą się z licznymi wyzwaniami dla matki, zwłaszcza proces karmienia piersią, który nie zawsze jest łatwy, a czasami bywa bardzo bolesny. W celu zapewnienia większego komfortu kobietom powstały nakładki do karmienia, które łagodzą dyskomfort związany z bolącymi sutkami. Te miękkie i delikatne osłonki mają na celu ochronę brodawek przed otarciami. Doskonale dopasowują się do ciała, nie zmieniają smaku ani zapachu mleka. Osłonki silikonowe stanowią również wsparcie dla matek, których sutki są zbyt płaskie, aby umożliwić prawidłowe karmienie niemowlęcia. Dlaczego jeszcze warto stosować tego typu nakładki na brodawki?

Sprawdź ofertę: Polecane laktatory

Po co osłonki na piersi?

Osłonki na piersi, nazywane również kapturkami lub nakładkami na piersi, mają na celu ułatwienie procesu karmienia piersią w przypadku różnych problemów. Wykonane z elastycznego silikonu, osłonki na piersi mają kształt oraz wygląd przypominający fragment piersi i brodawki. Ich głównym zastosowaniem jest rozwiązanie problemów związanych z niewygodnym kształtem brodawek, takich jak płaskie, wklęsłe lub mało elastyczne brodawki, które mogą utrudniać prawidłowe karmienie malucha.

Każda świeżo upieczona mama powinna też pamiętać o zakupie wkładek laktacyjnych.

Kiedy warto sięgnąć po osłonki na piersi?

Nakładki na piersi są często stosowane podczas karmienia wcześniaków – z reguły są fizycznie słabsze niż dzieci urodzone o czasie, co może powodować trudności w uchwyceniu piersi. Nakładka sprawia, że po jej założeniu brodawka pozostaje w wydłużonej pozycji, umożliwiając niemowlęciu ssanie piersi z mniejszym wysiłkiem niż w przypadku karmienia bez użycia nakładek. Z tego względu nakładki są również stosowane nie tylko przy karmieniu wcześniaków, ale także u dzieci, które mają trudności w ich utrzymaniu i szybko zniechęcają się do ssania.

Sprawdź ofertę: Pasy dla kobiet w ciąży

O czym pamiętać przy zakupie osłonek na piersi?

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze odpowiedniej osłonki na piersi jest jej wielkość i dopasowanie do piersi. Rozmiar należy dobrać w taki sposób, aby umożliwić łatwe pobieranie pokarmu dla dziecka, jednocześnie zapewniając komfort matce. Zakup tego akcesorium warto skonsultować z osobą posiadającą doświadczenie w dziedzinie laktacji. Ponadto należy pamiętać o myciu osłonek na piersi po każdym użyciu. Dobrze jest także raz dziennie wygotować osłonki przez około 10 minut.

Sprawdź ofertę: Sterylizatory do butelek

Osłonki na piersi – dlaczego warto używać?

Nakładki do karmienia nie tylko utrzymują brodawkę w odpowiedniej pozycji, ale także chronią przed nadmiernym wypływem pokarmu. Dzięki negatywnemu ciśnieniu tworzącemu się wewnątrz nakładki przepływ mleka jest kontrolowany i stopniowy, a sam kapturek pełni rolę zbiorniczka, dostarczając pokarm w odpowiedniej ilości podczas ssania przez niemowlę.

Nakładki silikonowe mogą też stanowić swoistego rodzaju połączenie między bezpośrednim ssaniem piersi a karmieniem za pomocą butelki, a więc są „etapem przejściowym". Sukcesywnie, po pewnym czasie, należy ograniczać korzystanie z nakładek. Kiedy wiadomo, że to już właściwy moment? Gdy brodawki są zdrowe, dziecko ma rozwinięty odruch ssania i efektywnie pobiera mleko. Każda mama oraz maluch mają własne tempo adaptacji. Warto też uzyskać wsparcie i porady od specjalistów laktacyjnych w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Sprawdź ofertę: Poduszki do karmienia

Osłonki na piersi – wady

Istnieje pewne ryzyko związane ze stosowaniem osłonek – mogą uzależniać noworodka, czego efektem jest utrata chęci do ssania piersi bez ich użycia. Ponadto opróżnianie piersi za pomocą nakładki może być trudniejsze dla malucha, co zwiększa ryzyko niewystarczającego przyrostu masy ciała u niemowlęcia oraz zmniejsza ilość produkowanego mleka przez kobietę.