Sposoby na bolące brodawki
Mama i dziecko Joanna Kruczkowska-Wasilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 488 razy

Sposoby na bolące brodawki

Bolesność brodawek to problem, który występuje u wielu kobiet, szczególnie na początku laktacji, w pierwszych tygodniach po porodzie. Jak sobie radzić w przypadku bólu brodawek, co stosować na ból? Jakie są przyczyny bólu brodawek? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu brodawek
  2. Co stosować na bolące brodawki?
  3. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przyczyny bólu brodawek

Wiele kobiet po porodzie boryka się z problemem zwiększonej wrażliwości brodawek sutkowych, które określa się jako bolesność fizjologiczną. Najczęściej występuje ona między 3. a 7. dobą po porodzie. Bolesność fizjologiczną najprawdopodobniej wywołują zmiany hormonalne związane z początkiem połogu, ale nie jest to temat zbyt dobrze zbadany. Jeśli brodawki bolą, ale nie są uszkodzone, a technika ssania piersi przez dziecko jest prawidłowa, to stosuje się postępowanie wyczekujące, do momentu, aż ból mija samoistnie.

Sprawdź ofertę: Osłonki na sutki

Często jednak zdarza się, że karmienie piersią sprawia ból, a na brodawkach sutkowych można zauważyć uszkodzenia. Uszkodzenia brodawek są najczęściej spowodowane nieprawidłową techniką ssania piersi przez dziecko, może je powodować również nieumiejętne przystawianie malucha do piersi. Jeśli dziecko dostawia się do piersi nieprawidłowo i chwyta pierś zbyt płytko, ssąc samą brodawkę, to często przygryza ją dziąsłami.

Problem ten pojawia się często już od pierwszych karmień i nasila, dopóki technika karmienia nie zostanie skorygowana. W przypadku bólu i uszkodzenia brodawek warto skonsultować się z położną środowiskową lub doradcą laktacyjnym. Specjalista w dziedzinie laktacji oceni akt karmienia i sposób przystawiania dziecka do piersi, a następnie pomoże rozwiązać problem bólu i uszkodzenia brodawek, jak również poleci odpowiednią pozycję do karmienia.

Przeczytaj więcej: Pozycje do karmienia piersią – jakie są najlepsze?

Do uszkodzeń brodawek sutkowych i bólu brodawek dochodzi również w przypadku nieprawidłowości w budowie jamy ustnej dziecka. Najczęstsze problemy, które występują u dziecka i rzutują na stan brodawek to: krótkie wędzidełko podjęzykowe, cofnięta żuchwa oraz nadmiernie wysklepione podniebienie. Problemy te utrudniają prawidłowe dostawianie się do piersi i prawidłowe ssanie. W sytuacji zauważenia nieprawidłowości w budowie jamy ustnej dziecka warto skonsultować się z neurologopedą. Neurologopedzi uczą rodziców wykonywania ćwiczeń jamy ustnej, poprawiających technikę karmienia, a w razie potrzeby kwalifikują dziecko do zabiegu podcięcia wędzidełka.

Bardzo często do uszkodzenia brodawek dochodzi przy nawale pokarmowym, kiedy otoczka sutkowa jest napięta i twarda, a dziecko ma problem z uchwyceniem jej. Warto w tym czasie ułatwiać dziecku chwytanie piersi np. poprzez odbarczenie piersi, czyli odciągnięcie ręcznie lub laktatorem niewielkiej ilości pokarmu. Spowoduje to zmiękczenie brodawki i zwiększy jej chwytliwość.

Przeczytaj więcej: Karmienie piersią: zasady, przydatne akcesoria

Uszkodzona brodawka może być zaczerwieniona, a na jej powierzchni można zauważyć ranki o różnej głębokości i szerokości. Niekiedy obserwuje się też strupki lub krwiaki na brodawce.

Jeśli natomiast karmienie piersią jest bolesne, mimo że technika karmienia, ssania, jak i sama budowa buzi dziecka są prawidłowe, wówczas uszkodzenie brodawki może być spowodowane:

  • zakażeniem bakteryjnym rany brodawki,

  • grzybicą piersi,

  • zmianami alergicznymi skóry.

Przeczytaj więcej: Grzybica brodawek sutkowych

Co stosować na bolące brodawki?

W przypadku występowania bolesnych brodawek, pomocne na walkę z bólem może się okazać:

  • regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych – np. paracetamol, ibuprofen;

  • stosowanie maści i kremów, przeznaczonych do brodawek, bez konieczności zmywania, zawierających oczyszczoną, hipoalergiczną lanolinę, dekspantenol, witaminy A, D, E, alantoinę lub inne. Specyfiki te aplikuje się po karmieniu na osuszoną skórę brodawki. Substancje w nich zawarte działają łagodząco, przyspieszają gojenie się naskórka i wzmacniają skórę;

  • używanie kompresów i opatrunków wspomagających gojenie.

Domowe sposoby na bolące brodawki

Zanim sięgniemy po produkty apteczne, możemy skorzystać z domowych sposobów. Można też łączyć rozwiązania apteczne z domowymi. Domowe sposoby na bolące brodawki to m.in.:

  • smarowanie brodawek własnym mlekiem po każdym karmieniu (pokarm zawiera czynnik wzrostu naskórka, wspomagający gojenie; ma także właściwości przeciwbakteryjne);

  • wietrzenie piersi;

  • używanie nakładek ochronnych i muszli laktacyjnych, dzięki którym brodawki nie są wciąż podrażniane, np. przez wkładki laktacyjne czy biustonosz;

  • ciepłe kompresy z przegotowanej wody;

  • kompresy z naparu szałwii (napar z szałwii ma działanie ściągające oraz przeciwzapalne);

  • okładanie piersi schłodzonymi i lekko stłuczonymi liśćmi kapusty, które działają przeciwzapalnie;

Poza tym, jeśli doradca laktacyjny wyda takie zalecenie, można na czas gojenia zastosować silikonowe nakładki na brodawki.

Powiązane produkty

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli mimo podjętych działań, brodawka nie goi się przez kilka dni, jest silnie zaczerwieniona i bolesna (lub problem bolesności i uszkodzenia brodawek nawraca), należy zgłosić się do lekarza. Celem wizyty będzie sprawdzenie, czy nie doszło do infekcji – np. bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia, które trzeba poddać leczeniu.

Bibliografia

Żukowska-Rubik M. (2005), Bolesność i uszkodzenia brodawek sutkowych – przyczyny i postępowanie, Standardy Medyczne, t. 2, nr 4.

Żukowska-Rubik M. (2006), Brodawki bolesne i poranione [w:] Karmienie piersią. Praca zbiorowa pod redakcją Nehring-Gugulskiej M, Żukowskiej-Rubik M., Wyd. KUKP, Warszawa.

Żukowska-Rubik M. (2010), Brodawki bolesne i poranione [w:] Problemy w laktacji. Podręcznik dla uczestnika kursu, Wyd. CNoL, Warszawa.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij