Spis treści
Dolegliwości, jakie powoduje celiakia u dorosłych i małoletnich, obejmują wiele układów i narządów, wpływając nie tylko na jakość funkcjonowania organizmu i zdrowie, ale też wygląd zewnętrzny. Symptomy pozajelitowe dotyczą m.in. zaburzeń miesiączkowania, nawracających aft, hipoplazji szkliwa czy migren.
Co to jest celiakia?
Nazywa się ją chorobą trzewną lub enteropatią z nadwrażliwości na gluten jelita cienkiego. Jej cechą charakterystyczną są zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego. Uwarunkowana jest genetycznie i polega na pojawieniu się nieprawidłowej reakcji immunologicznej na gluten. Objawy celiakii nierzadko mogą zostać przeoczone lub przypisywane niestrawności pokarmowej. Zdarza się również, że zaburzenia wiążą się nie tylko z problemami trawiennymi, co utrudnia diagnostykę i podjęcie optymalnego leczenia.
Kup w aptece: Leki regulujące pracę układu pokarmowego
Choroba może ujawnić się w każdym wieku i bez względu na płeć. Dolegliwości, jakie powoduje po zjedzeniu glutenu, można zaobserwować już u chorych niemowlaków po wprowadzeniu produktów zbożowych do diety. Biorąc pod uwagę wiek chorego oraz nasilenie symptomów wyróżnia się:
-
celiakię wczesną, której początek przypada na okres wczesnodziecięcy, a także
-
celiakię późną, ujawniającą się u młodzieży i dorosłych.
Stopień zniszczenia błony śluzowej jelita cienkiego i szybkość postępu pozwala zróżnicować 3 podstawowe typy choroby, różniące się zespołem objawów. Wśród nich znajdują się celiakia klasyczna, niema i latentna.
Objawy celiakii klasycznej
Klasyczne objawy celiakii klasycznej o ludzi w każdym wieku to tzw. jawne dolegliwości. To jedna z najbardziej powszechnie występujących form celiakii, dotycząca również kobiet w ciąży oraz seniorów. Na zespół dolegliwości składają się przede wszystkim bóle i wzdęcia brzucha, przewlekłe biegunki, a także utrata wagi i łaknienia. Objawy celiakii u dzieci dotyczą dodatkowo spowolnienia wzrostu, ponadto powodują szereg zaburzeń sfery psychicznej wpływających na trudności w nauce i zdolność koncentracji. Schorzeniu często towarzyszą zmienność nastrojów, uczucie chronicznego zmęczenia, hipotonia mięśniowa, zaburzenia cyklu miesiączkowego i zmiany skórne.
Ponieważ objawy celiakii klasycznej są mało charakterystyczne, ich obecność bywa utożsamiana z innymi problemami zdrowotnymi, np. niestrawnością, stresem czy alergią pokarmową. Poza tym w przebiegu postaci jawnej można doświadczyć dodatkowo wielu innych dolegliwości pozajelitowych, takich jak wspomniane już nawracające afty, hipoplazja szkliwa, zapalenie stawów czy neuropatia obwodowa. Może pojawić się też opóźnienie dojrzewania płciowego.
Sprawdź także: Co można jeść podczas biegunki?