Co to jest gluten? W czym występuje i jak objawia się alergia na ten składnik?
Dieta i sport Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2928 razy

Co to jest gluten? W czym występuje i jak objawia się alergia na ten składnik?

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych – gliadyny i gluteniny. Nadwrażliwość na ten składnik wiąże się z wieloma przykrymi dla zdrowia objawami. W ich leczeniu ważne miejsce zajmuje dieta bezglutenowa. Sprawdź wykaz zalecanych i przeciwwskazanych produktów spożywczych dla osób z nadwrażliwością na gluten.

Spis treści


  1. Co to jest gluten?
  2. Jak objawiają się nadwrażliwości na gluten?
  3. Dieta bezglutenowa – podstawa leczenia
  4. Przykładowe produkty bezglutenowe
  5. Po czym poznać produkty bez glutenu?

Gluten to składnik powszechnie występujący w żywności. Rośnie liczba osób zmagających się z jego nietolerancją. Najczęściej kojarzoną formą nieprawidłowej reakcji na gluten jest choroba celiakia. Stan ten objawia się w różnoraki sposób, lecz najczęściej stwierdzane są takie objawy jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, zmęczenie, apatia, anemia i bóle głowy.

CO TO JEST GLUTEN?

Gluten to mieszanina białek roślinnych – gluteniny i gliadyny, która znajduje się w ziarnach niektórych zbóż. Gluten obecny jest m.in. w życie, pszenicy i jej odmianach (w orkiszu, kamucie, płaskurce), jęczmieniu. Zapewnia on odpowiednią lepkość i elastyczność ciasta, co sprawia, że jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Z tą właściwością wiąże się nazwa glutenu. Wywodzi się ona z języka angielskiego od słowa „glue”, czyli klej. Niestety składnik ten wywołuje u niektórych osób działania niepożądane. Powszechnie przyjęto trzy nieprawidłowe reakcje organizmu na gluten: alergiczną, autoimmunizacyjną oraz inne immunologicznie mediowane nadwrażliwości.

Kup w aptece: Preparaty regulujące pracę układu trawiennego

JAK OBJAWIAJĄ SIĘ NADWRAŻLIWOŚCI NA GLUTEN?

Celiakia zwana też chorobą trzewną jest przypadłością, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji na spożyty gluten u osób genetycznie predysponowanych. Wyróżnia się kilka jej postaci klinicznych. Mianowicie:

  • jawną – określaną inaczej klasyczną. Dotyczy około 30% przypadków. Charakteryzuje się występowaniem objawów ze strony układu pokarmowego (bólu brzucha, biegunki, wzdęć, spadku masy ciała, obfitych cuchnących stolców tłuszczowych). Predysponuje do rozwoju osteoporozy bądź niedokrwistości;

  • niemą – określaną inaczej ubogoobjawową. Nie występują w niej objawy zespołu złego wchłaniania. Charakteryzuje się obecnością zmiany w błonie śluzowej jelita i przeciwciał we krwi. Stanowi czynnik ryzyka niedokrwistości, hipokalcemii, osteoporozy, zaburzeń wzrostu;

  • utajoną – inaczej określaną latentną, najczęściej obserwowaną u osób dorosłych, u których w przeszłości stwierdzono objawy celiakii, które z czasem ustąpiły, lecz nawróciły w wyniku działania specyficznego czynnika, np. ciąży bądź stresu;

  • potencjalną – nie stwierdza się w niej objawów klinicznych i zaniku kosmków jelitowych, obecne są przeciwciała typowe dla celiakii.

Alergia na gluten może objawiać się reakcjami skórnymi i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W jej patogenezie największą rolę odgrywają przeciwciała klasy IgE. Gluten jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych po białkach mleka. 

Trzecia jednostka chorobowa związana ze złą reakcją na gluten to nieceliakalna nadwrażliwości na gluten. Wykazuje objawy podobne do celiakii, ale nie stwierdza się w niej zaniku kosmków. Osoby te także nie mają alergii na pszenicę, poziom IgE pozostaje w normie. Należy jednak zaznaczyć, że choroba ta została stosunkowo niedawno opisana i jak na razie jest podawana w wątpliwość przez niektórych badaczy.

Przeczytaj także: Co można jeść podczas biegunki?

Powiązane produkty

DIETA BEZGLUTENOWA – PODSTAWA LECZENIA

Dieta bezglutenowa stanowi podstawowy element terapii wymienionych wyżej schorzeń. Wyklucza się w niej produkty spożywcze zawierające naturalny i przetworzony jęczmień, żyto, pszenicę, czyli mąkę, otręby, kaszę, płatki, pieczywo i produkty piekarnicze, np. drożdżówki, ciasta, ciastka. Inne produkty zawierające gluten: wędliny typu salceson, kaszanka, pasztetowa, kawa zbożowa, sos sojowy, majonez, musztarda, mieszanki przypraw, kostki bulionowe, słód jęczmienny, olej z kiełków pszenicy. 

W czym jeszcze jest gluten? Niewskazane są zupy zaprawiane mąką, zupy z makaronem, z lanym ciastem oraz potrawy smażone panierowane, z tartą bułką.

PRZYKŁADOWE PRODUKTY BEZGLUTENOWE

Oto przykładowe produkty bezglutenowe:

  • zboża naturalnie niezawierające glutenu – proso, kukurydza, ryż, gryka, amarantus, quinoa (komosa ryżowa), canihua (kaniwa), teff, maniok, sago, sorgo, zrobione z nich mąki, kasze, płatki, pieczywo i makarony;

  • świeże nieprzetworzone mięso, ryby, jaja;

  • mleko świeże, w kartonie, zagęszczane, w proszku, nieprzetworzony ser biały i żółty, kefir, maślanka, jogurt naturalny;

  • wszystkie świeże i nieprzetworzone warzywa i owoce;

  • dżem, miód, cukier;

  • kawa naturalna, herbata, soki owocowe, kompoty, napary z ziół, wody mineralne, destylaty alkoholowe.

Mówiąc o żywności bezglutenowej, należy wspomnieć o owsie. Według Codex Alimentarius Commission, czyli jednostki Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, produkty owsiane są potencjalnie bezpieczne dla większości osób z celiakią. Specjaliści zaznaczają jednak, aby zwracać uwagę na stosowanie ich w diecie bezglutenowej z uwagi na duże ryzyko zanieczyszczenia tych zbóż glutenem.

Przeczytaj również: Dziurawiec - właściwości i działanie. Zastosowanie naparu ziołowego

PO CZYM POZNAĆ PRODUKTY BEZ GLUTENU?

Produkty bezglutenowe opatrzone są znakiem „przekreślonego kłosa” lub określeniem „Gluten Free”, „Bez glutenu”. Takie oznaczenia mogą widnieć na etykietach produktów, w których składzie zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg żywności. W sytuacji, gdy produkty mają do 100 mg/kg żywności, nazywa się „produktami o bardzo niskiej zawartości glutenu”.

Bibliografia

  1. J. Michałowska, K. Pastusiak, P. Bogdański, Kontrowersje wokół glutenu, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, t. 8, nr 3, s. 103–111.

  2. K. Obtułowicz, J. Waga, W. Dyga, Gluten – mechanizmy nietolerancji, objawy i możliwości lecznicze IgE-zależnej alergii na gluten w świetle aktualnych badań kliniczno-immunologicznych, „Przegląd Lekarski” 2015, t. 72, nr 12, s. 747–753.

  3. A. Rychłowska, Porozmawiajmy o glutenie, „Food Forum” 2014, t. 6, nr 3–4, s. 108–111.

  4. K. Ścibor, L. Ostrowska-Nawarycz, Z. Kopański i wsp., Nietolerancja glutenu problemem zdrowotnym XXI wieku, „Journalof Clinical Healthcare” 2015, nr 1, s. 18–24.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij