afta w otwartej jamie ustnej
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8098 razy

Jakie są przyczyny powstawania aft? Jak można je wyleczyć?

Afty to niewielkie zmiany w jamie ustnej, których doświadczył niemal każdy z nas. Pojawiają się u dzieci oraz u dorosłych. Nie są zaraźliwe, jednak powodują dolegliwości bólowe i dyskomfort. Samoistnie znikają po kilkunastu dniach, ale istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu.

Spis treści


  1. Co to są afty?
  2. Afty w jamie ustnej – przyczyny
  3. Jak można leczyć aftę?

Afty mogą powracać, dlatego warto wprowadzić działania prewencyjne w postaci zmiany diety, poprawy higieny jamy ustnej i usunięcia przyczyn, które je wywołują. Leczenie aft może odbywać się domowymi sposobami z wykorzystaniem ziołowych płukanek, okładów z wody utlenionej lub przy użyciu produktów dostępnych w aptekach bez recepty.

Kup w aptece: Środki na afty i pleśniawki

Co to są afty?

Afta to niewielka zmiana, która występuje w jamie ustnej pojedynczo lub w grupkach. Może się pojawić na wewnętrznej stronie policzków, na języku oraz na śluzówce warg. Zazwyczaj nadżerka ma owalny kształt, po jednym dniu czy dwóch pokrywa się nalotem w kolorze szarobiałym lub żółtym z czerwoną obwódką. Przed pojawieniem się afty może być wyczuwalne pieczenie lub mrowienie w miejscu jej wystąpienia. Zmiana ta zazwyczaj znika samoistnie po mniej więcej tygodniu.

Afty nie są zaraźliwe, natomiast mogą być uciążliwe i bolesne, w szczególności jeśli znajdują się w miejscu, które jest dodatkowo podrażniane. Nadżerki w jamie ustnej mają tendencję do nawrotów, dlatego ważne jest znalezienie przyczyny ich występowania.

Sprawdź także: Jak wygląda afta na podniebieniu twardym i miękkim? Sposoby jej leczenia

Afty w jamie ustnej – przyczyny

Afty są częstą przypadłością, która zdarza się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przyczyny ich występowania są różne i nie wszystkie zostały jeszcze dostatecznie poznane. Niewielkie zmiany są najczęściej spowodowane:

  • niedostateczną higieną jamy ustnej,

  • noszeniem aparatu ortodontycznego,

  • próchnicą lub chorobami zębów albo dziąseł,

  • urazami powstałymi wskutek zbyt mocnego szczotkowania zębów,

  • przyjmowaniem niektórych antybiotyków,

  • przewlekłym stresem,

  • stosowaniem źle zbilansowanej diety, pełnej przetworzonej żywności.

Afty o niewielkich rozmiarach najczęściej nawracają, jednak ich leczenie jest szybsze i skuteczniejsze niż w przypadku większych zmian.

Sprawdź także: Afty na dziąśle – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Duże afty zdarzają się rzadziej, ale ich rozmiary mogą sięgać nawet kilku centymetrów. Często pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak: osłabienie organizmu, powiększenie węzłów chłonnych, zmniejszony apetyt. Takie nadżerki zwykle utrudniają mówienie oraz przyjmowanie pokarmów. Afty o większej powierzchni są spowodowane:

  • brakiem higieny jamy ustnej,

  • chorobami autoimmunologicznymi,

  • stosowaniem zbyt silnych past do zębów, np. mocno wybielających,

  • chorobami powodującymi zmniejszenie odporności,

  • niedoborem ważnych minerałów i witamin, takich jak kwas foliowy, witaminy z grupy B (głównie B12) czy żelazo,

  • anemią.

Afty często towarzyszą różnym chorobom, np. Leśniowskiego-Crohna, celiakii, refluksowi, opryszczce, alergii czy niezdiagnozowanym zakażeniom o charakterze grzybiczym.

Przeczytaj również: Jakie są domowe sposoby na opryszczkę wargową?

Powiązane produkty

Jak można leczyć aftę?

Afty samodzielnie znikają po upływie kilku, kilkudziesięciu dni. Można przyspieszyć ten proces domowymi sposobami lub produktami dostępnymi w aptece.

Aby leczenie było skuteczne, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę występowania aft. Warto udać się na przegląd stomatologiczny, aby sprawdzić, czy w zębach nie ma ubytków i czy nie toczą się jakieś procesy zapalne, np. zapalenie dziąseł. Trzeba regularnie wykonywać higienizację oraz prawidłowo myć zęby. Jeśli afty powstają w wyniku leczenia ortodontycznego lub źle dobranej protezy, należy tę kwestię poruszyć ze swoim ortodontą.

Sprawdź ofertę: Higiena jamy ustnej

Warto zadbać o prawidłową dietę. Ważne jest zmniejszenie ilości spożywanych kwaśnych produktów, a także wyeliminowanie wysokoprzetworzonej żywności, która źle wpływa nie tylko na jamę ustną, ale również na cały organizm.

Istnieje szereg domowych sposobów, które przyspieszą gojenie lub łagodzą dolegliwości. Jednym z nich jest płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami. Można wykonać je z rumianku, kory dębu czy tymianku. Wykazują one działanie ściągające oraz łagodzące. Często stosowane są także okłady z herbaty. Wystarczy zaparzyć herbatę, ostudzić torebkę i przykładać do bolącego miejsca. Działanie odkażające ma woda utleniona, którą stosuje się w celu odkażenia chorego miejsca. Należy nalać jej niewielką ilość na wacik i przyłożyć do afty.

Sprawdź ofertę: Płyny do płukania jamy ustnej

W aptekach dostępne są gotowe produkty, które łagodzą dolegliwości i przyspieszają gojenie. Mają postać żelu, pasty lub aerozolu o właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych. Mogą one także pomóc w izolowaniu nadżerek od czynników drażniących, dzięki czemu ból jest mniejszy.

Bibliografia

  1. E. Waśniewska-Okupniak, W. Szyfter, Diagnostyka zapaleń jamy ustnej z nadżerkami i owrzodzeniami błony śluzowej, „Polski Przegląd Otolaryngologiczny”, 2015, nr 1, s. 15–19.

  2. R. Antoniv i inni, Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, „Nowa Stomatologia”, 2014, nr 3, s. 142–146.

  3. Z. Jańczuch, J. Banach, Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia: podręcznik dla studentów stomatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij