Ból barku na wizualizacji ludzkiego ciała
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 20367 razy

Rwa ramienna (rwa barkowa) – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Rwa ramienna, znana również jako rwa barkowa, to schorzenie dotykające wielu osób, które charakteryzuje się nagłym i często bardzo silnym bólem w okolicy barku oraz ramienia. Jest to stan, który może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjenta, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Warto bliżej przyjrzeć się temu schorzeniu, zrozumieć jego przyczyny, objawy oraz możliwości leczenia.
  1. Czym jest rwa barkowa i jakie mogą być przyczyny?
  2. Rwa ramienna - jakie daje objawy?
  3. Jak leczyć doraźnie - leki bez recepty
  4. Rwa barkowa - okłady, leczenie ciepłem czy zimnem
  5. Rwa barkowa - fizjoterapia i ćwiczenia w domu
  6. Plastrowanie i masaż
  7. Rwa barkowa - jak spać?

Czym jest rwa barkowa i jakie mogą być przyczyny?

Brachialgia to medyczny termin określający ból powodowany przez uciśnięty nerw w odcinku szyjnym. Inną nazwą, wykorzystywaną zamiennie jest rwa barkowa, rwa ramienna, czy rwa szyjno-barkowa. Przypadłość prowadzi do nieprzyjemnego bólu, który rozprzestrzenia się w dół ramienia. Podobnie, jak rwa kulszowa może charakteryzować się nagłym i ciężkim przebiegiem. Należy jednak pamiętać, że wystąpienie objawów jest wynikiem sumujących się w czasie mikrourazów i przeciążeń, a nie jak mogłoby się wydawać pojedynczych incydentów prowadzących do przeciążenia odcinka szyjnego.

Rwa ramienna - jakie daje objawy?

Wśród przyczyn wystąpienia symptomów rwy ramiennej  najczęściej wymienia się problemy z krążkiem międzykręgowym, który prowokuje ból na skutek ucisku na korzenie nerwowe w danym segmencie kręgosłupa. W związku z wiadomą przyczyną bólu ramienia, istnieją pewne znamienne symptomy, które ułatwiają postawienie właściwej diagnozy. Do objawów zalicza się:

  • Parestezje w obrębie ramienia (klasyfikowane jako objawy neurologiczne)
  • Drętwienie ramienia
  • Osłabienie funkcjo motorycznych
  • Osłabienie siły mięśniowej w obrębie zajętego ramienia
  • Zaburzenia czucia
  • Utrudnienie wykonywania czynności codziennych oraz ćwiczeń wymagających zaangażowania mięśnia trójgłowego ramienia oraz często osłabienie siły chwytu.

Należy podkreślić, że objawy rwy ramiennej mogą mieś nieco odmienną topografię. Dystrybucja dolegliwości jest często różna u różnych osób, a wynika to z tego, który korzeń nerwowy i w jakim stopniu został uciśnięty. Ból jest zwykle na tyle uciążliwy, że wymaga zwolnienia lekarskiego i nieobecności w pracy. Diagnoza jest stawiana w oparciu o badanie zgodnie z klasyfikacją ICD.

Powiązane produkty

Jak leczyć doraźnie - leki bez recepty

Leczenie rwy barkowej lekami bez recepty może okazać się wyzwaniem. Najczęściej wykorzystywane są zwykłe preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto zwrócić tutaj uwagę, że nie likwidują one przyczyny dolegliwości, a jedynie objawy. Na dłuższą metę, może się to okazać nieskutecznym sposobem postępowania. Poza lekami przyjmowanymi doustnie, wyróżnia się także, chętnie stosowane maści, zawierające te same, co wymienione wyżej grupy leków. Bardzo ważna będzie tutaj diagnostyka, w celu określenia głównej przyczyny. Niekiedy bowiem, możemy zetknąć się z mniej lub bardziej groźnymi schorzeniami, które dają podobne objawy, co brachialgia. Może to być nowotwór, a równie dobrze zwykłe przewianie. W razie potrzeby poszerza się diagnostykę o obrazowanie, które daje bardziej komplementarne spojrzenie na dolegliwości pacjenta.

Sprawdź również: Leki przeciwbólowe

Rwa barkowa - okłady, leczenie ciepłem czy zimnem

Ze względu na najczęściej przewlekły charakter schorzenia, możemy mówić o fazach zaostrzeń i remisji objawów. W przypadku tych pierwszych z pewnością niewskazane będzie stosowanie ciepłych okładów, które mogą wręcz zaostrzyć stan zapalny. Wówczas kojące będzie zimno i okłady, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego, złagodzą ból i pozostałe dolegliwości. Jakie leki? Maści chłodzące, łagodzące z dodatkiem substancji przeciwbólowych również mogą okazać się dobrym pomysłem.

W momencie braku skuteczności leczenia zachowawczego, lub zaawansowanych zmian, silnych objawów rwy szyjno-barkowej może zaistnieć konieczność podania blokady w formie zastrzyku lub nawet operacji kręgosłupa szyjnego.

Rwa barkowa - fizjoterapia i ćwiczenia w domu

Jak leczyć rwę barkową fizjoterapią i domowymi sposobami? Rehabilitacja to głównie specjalistyczne ćwiczenia ukierunkowane na odcinek szyjny. Edukacja w zakresie tego jak spać, jak samemu złagodzić dolegliwości poprzez delikatny masaż, jakie pozycje ułożeniowe stosować w razie silnych napadów bólu. Fizjoterapia to również stosowanie aplikacji odciążających szyję poprzez Kinesiotaping. W wielu przypadkach, to także wskazówki, co do noszenia kołnierza ortopedycznego, ale przede wszystkim edukacja i uświadomienie pacjentowi, co to jest rwa barkowa.

Domowe leczenie rwy barkowej to przede wszystkim odpoczynek, maksymalne ograniczenie pozycji wymuszonych, które doprowadzają do przeciążenia odcinka szyjnego. Stosowanie delikatnego masażu odcinka szyjnego, unikanie stresu, samodzielny taping, po wcześniejszym instruktażu przez terapeutę. Wdrożenie do diety produktów o działaniu przeciwzapalnym, unikanie pozycji, które doprowadzają do zwiększonego nacisku na krążki międzykręgowe. Oczywiście ćwiczenia, które mogą być wykonywane, tylko pod nadzorem terapeuty i nie mogą prowokować bólu ani żadnych nieprzyjemnych objawów.

Plastrowanie i masaż

Plastrowanie, czyli inaczej Kinesiologytaping jest dobrym rozwiązaniem zarówno w stanach zaostrzeń, jak i remisji. Może być wykorzystywany także, niezależnie od rozmiaru objawów (rwa barkowa obustronna, rwa barkowa prawostronna, czy lewostronna). Aplikacje w poszczególnych przypadkach mogą nieco różnić się wyglądem oraz sposobem oddziaływania. Najczęściej mają jednak na celu zmniejszenie nacisku na receptory bólowe oraz odciążenie struktur mięśniowo więzadłowych, co pośrednio przekłada się także na zmniejszenie nacisku na krążki międzykręgowe, oczywiście tylko w pewnym stopniu.

Rwa barkowo-ramienna, może także dobrze reagować na masaż. Pod warunkiem, że będzie on odpowiednio wykonywany. Delikatne uciski, rozcieranie, ugniatanie pomagają zmniejszyć ból. Dodatkowo można taki zabieg wzbogacić o leki przeciwbólowe w formie maści, ćwiczenia, mobilizacje, co zdecydowanie poprawi efektywność procesu leczenia.

Rwa barkowa - jak spać?

Leczenie objawów rwy barkowej to również przestrzeganie pozycji ułożeniowych podczas snu. Trzeba pamiętać o tym, aby nie obciążać nadmiernie szyi w nocy. Warto więc zadbać o dobre podparcie i stabilizację odcinka szyjnego. Wskazane będzie układanie się w pozycji na plecach oraz na boku, najlepiej kładąc głowę na poduszce ortopedycznej, która zadba o ustawienie kręgosłupa w liniowości, co może wpłynąć na zmniejszenie nasilenia objawów bólu. W stadium zaawansowanych zmian, do lepszej stabilizacji konieczne może okazać się spanie w kołnierzu ortopedycznym.

Jak długo trwa rwa barkowa? O tym ile trwa decyduje kilka czynników i nie da się tego bardzo precyzyjnie określić. Decyduje tutaj stopień zaawansowania zmian, odpowiednio szybka diagnoza i jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia rwy barkowo-ramiennej. Niezmiernie ważne jest również, do jakiego lekarza udać się z takim problemem. Pójście do neurologa, zazwyczaj pozwoli zaoszczędzić czas i szybko rozpocząć postępowanie lecznicze.

Bibliografia

  1. 1. Alexander E.P.: History, physical examination, and differential diagnosis of neck pain. Phys Med Rehabil Clin N Am. 2011;22:383–393.
  2. 2. Allison G., Nagy B., Hall T.: A randomized clinical trial of manual therapy for cervico- brachial pain syndrome–a pilot study. Man Ther. 2002;7:95–102.
  3. 3. Cowell I., Phillips D.: Effectiveness of manipulative physiotherapy for the treatment of a neurogenic cervicobrachial pain syndrome: a single case study–experimental design. Man Ther. 2002;7:31–38.
  4. 4. Coppieters M.W., Stappaerts K.H., Wouters L.L., Janssens K.: The immediate effects of a cervical lateral glide treatment technique in patients with neurogenic cervicobrachial pain. J Orthop Sports Phys Ther. 2003;7:369–78.
  5. 5.  Ellis R.F., Hing W.A.: Neural mobilization: A systematic review of randomized controlled trials with an analysis of therapeutic efficacy. J Man Manip Ther. 2008;16:8–22.

Wybór redakcji