Ostatnio dodany

Elektryczne bańki chińskie

Czym są elektryczne bańki chińskie?

Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 30.04.2024
  • Rozciąganie przed biegiem młodej dziewczyny

    Rozciąganie przed bieganiem - cenne wskazówki

    Bieganie może być prawdziwą pasją na całe życie, która jest nie tylko przyjemna, ale też przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Aby jednak takie było konieczne są prawidłowe przygotowania, a więc rozgrzewka i rozciąganie. Sprawdź, jak to robić.

    Dieta i sport Mateusz Burak, 11.04.2024
  • Biegacze na trasie maratonu

    Jak przebiec maraton? Wskazówki, zalecenia, trening

    Dla bardzo wielu biegaczy, chęć wzięcia udziału w  wydarzeniu jakim jest maraton stanowi osobiste, ważne wyzwanie. Bardzo często ludzie w ten sposób chcą sprawdzić własne możliwości oraz pokonać ograniczenia związane ze swoją fizycznością. Niejednokrotnie zdarza się, że udział w maratonie jest wynikiem chęci poprawy zdrowia, utraty zbędnych kilogramów, czy zwiększenia świadomości na temat problemów danej jednostki, czy grupy. Mowa tutaj i bieganiu na rzecz określonej fundacji, czy też organizacji charytatywnej.

    Dieta i sport Mateusz Burak, 10.04.2024
  • Metoda Vojty - niemowlę

    Metoda Vojty - co to?

    Fizjoterapia metodą Vojty opiera się na założeniach, że u wszystkich ludzi występują pewne wrodzone odruchy rozwojowe, które kolejno aktywują się na różnych etapach. W szczególności mowa tutaj o umiejętnościach chwytania, pełzania, czołgania, obracania się, czy chodzenia.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 20.03.2024
  • Uszkodzenie stożka rotatorów

    Uszkodzenie stożka rotatorów – objawy, leczenie, przyczyny

    Stożek rotatorów to grupa mięśni oraz ścięgien otaczających staw barkowy, utrzymujących głowę kości ramiennej w płytkiej panewce opisywanego stawu. Zapewnia stabilność barku podczas ruchu ramienia w dowolnym kierunku. Urazy stożka rotatorów są dość powszechne. Najczęściej są wynikiem wykonywania powtarzalnych ruchów ramieniem, zwłaszcza sięgania ponad głowę. 

    Dieta i sport Mateusz Burak, 18.03.2024
  • Ciasnota podbarkowa

    Ciasnota podbarkowa - przyczyny, objawy, leczenie

    Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej jest obecnie bardzo częstym powodem bólu w tym stawie. Jest to rodzaj schorzenia, które powszechnie występuje wśród sportowców takich jak pływacy czy baseballiści. Pojawiające się dolegliwości mają związek z powtarzającymi się monotonnymi wzorcami ruchowymi, które są konieczne, aby wykonywać daną dyscyplinę sportową. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. W badaniach opisuje się także wpływ kształtu wyrostka barkowego na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu ciasnoty podbarkowej. Jego haczykowaty kształt może tutaj sprzyjać opisywanym dolegliwościom bólowym.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 03.01.2024
  • Zespół mięśnia gruszkowatego

    Zespół mięśnia gruszkowatego – co to?

    Zespół mięśnia gruszkowatego to dość rzadko spotykane zaburzenie nerwowo-mięśniowe, które powstaje, gdy opisywany mięsień zaczyna uciskać na nerw kulszowy. Może to dawać bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Sam mięsień ma kształt paska, jest płaski i położony w okolicy stawu biodrowego. Jest ważny dla dolnych partii ciała, ponieważ stabilizuje staw biodrowy, a także odpowiada za unoszenie uda i rotację zewnętrzną w stawie biodrowym. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymywać równowagę i przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 15.01.2024
  • Boląca pięta

    Pięta Haglunda - czym jest?

    Deformacja Haglunda to kostny guzek lub narośl pojawiający się z tyłu kości piętowej. Mianowicie w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa do pięty. Zmiana obuwia i systematyczne wykonywanie zleconych ćwiczeń rozciągających powinny pomóc, ale w bardzo wielu przypadkach konieczna może okazać się operacja.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 28.12.2023
  • Mężczyzna cierpiący na ból kostki kuca z bólu

    Ból kostki - przyczyny, objawy, leczenie

    Ból kostki odnosi się do wszelkiego rodzaju odczucia dyskomfortu lub dolegliwości dotyczących stawu skokowego. Popularnie okolica ta bywa nazywana kostką. Objawy zlokalizowane w tej okolicy ustępują zazwyczaj po zastosowaniu domowych form leczenia takich jak odpoczynek, okłady z lodu oraz ewentualne zażycie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. W razie potrzeby po konsultacji ze specjalistą może zaistnieć konieczność wdrożenia indywidualnie dopasowanego programu rehabilitacji. W momencie braku skuteczności metod zachowawczych podejmuje się próbę iniekcji dostawowych bądź leczenia z wykorzystaniem procedur chirurgicznych.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 17.10.2023
  • Łokieć golfisty - mężczyzna zmagający się z bólem wykrzywia rękę

    Łokieć golfisty – przyczyny, objawy, leczenie

    Łokieć golfisty to schorzenie powodujące ból w miejscu przyczepu ścięgien mięśni przedramienia do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Ból i dolegliwości związane z tą przypadłością mogą się rozprzestrzeniać na obszar dystalnej części kończyny górnej, łącznie z nadgarstkiem. W odróżnieniu od łokcia tenisisty, objawy dotyczą wewnętrznej strony łokcia. W łagodnej postaci, dolegliwości nie muszą oznaczać powstrzymywania się od wykonywania uprawianego sportu. Często wystarczającą ulgę przynosi odpoczynek i odpowiedni schemat postępowania leczniczego.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 14.10.2023
  • Wizualiacja położenia i wyglądu łąkotki w ludzkim ciele

    Uszkodzenie łąkotki

    Łąkotka to półksiężycowaty twór. Występuje parzyście w obu kolanach. Jest mocnym, elastycznym amortyzatorem, którego rolą jest także pogłębianie powierzchni stawowej. Pomaga ustabilizować kolano i jest bardzo ważna dla zachowania jego prawidłowego funkcjonowania. Zapewnia także ochronę zdrowej chrząstki stawowej. Może ulec uszkodzeniu w wyniku nagłego urazu, podczas ruchów skręcania, obracania, co najczęściej ma miejsce podczas uprawiania sportu. Niekiedy jednak degradacja następuje stopniowo, w ramach zwyrodnienia. Co jest spowodowane naturalną eksploatacją stawu i towarzyszy procesowi starzenia się organizmu.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 06.10.2023
  • Dna moczanowa

    Dna moczanowa - czym jest? Jak ją leczyć?

    Dna moczanowa jest bardzo powszechną postacią zapalenia stawów. Znana jest także pod nazwą podagra, czy artretyzm. Charakteryzuje się nagłymi atakami bólu o dużej intensywności. Najczęściej zaczyna się od zajęcia palucha u nogi i generuje nieprzyjemne objawy stanu zapalnego. Bardzo znamienny jest szybki, nagły atak dny, który może wybudzać chorego w nocy. Dotknięty staw jest bardzo bolesny, ucieplony do tego stopnia, że nawet przykrycie prześcieradłem może wydawać się nie do zniesienia. Objawy mogą nagle się pojawiać i w taki sam sposób znikać. Ważne jednak, aby poznać sposoby radzenia sobie z nimi i móc zapobiegać zaostrzeniom stanu zapalnego.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 13.10.2023
  • Sztywnośc dłoni - jeden z głównych objawów RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów

    Sztywność, ograniczenie zakresu ruchomości, osłabienie siły mięśniowej to objawy mogące świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów. To schorzenie dotyka obecnie coraz większej ilości ludzi i nieleczone może prowadzić do postępującej utraty jakości życia poprzez stopniowe ograniczanie sprawności chorego. Warto zwracać uwagę na wcześnie pojawiające się symptomy mogące oznaczać początek schorzenia i niezwłocznie udać się do specjalisty. W wielu przypadkach bowiem, stosując odpowiednie leczenie można bardzo ograniczyć postęp choroby i zmniejszyć tym samym jej niekorzystny wpływ, na pogarszanie jakości życia.

    Zdrowie i uroda Mateusz Burak, 10.10.2023
z 2

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij