Rozciąganie przed biegiem młodej dziewczyny
Dieta i sport Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 132 razy

Rozciąganie przed bieganiem - cenne wskazówki

Bieganie może być prawdziwą pasją na całe życie, która jest nie tylko przyjemna, ale też przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Aby jednak takie było konieczne są prawidłowe przygotowania, a więc rozgrzewka i rozciąganie. Sprawdź, jak to robić.

Spis treści:


  1. Dlaczego rozciąganie jest ważne?
  2. Czy na pewno powinniśmy się rozciągać przed biegiem? Co mówią doniesienia naukowe
  3. Jak należy się rozciągać?
  4. Przykładowe ćwiczenia

Dlaczego rozciąganie jest ważne?

Prawidłowe rozciąganie przed biegiem może pomóc przede wszystkim w uniknięciu kontuzji i urazów groźnych dla naszego zdrowia i wykluczających czasowo z uprawiania tego sportu. Mowa tutaj o kontuzjach typu zapalenie rozcięgna podeszwowego, nadwyrężenie mięśni po kolanami. Właściwe przygotowanie do biegania, odpowiednia rozgrzewka i rozciąganie to także sposób na poprawę wydajności i wyników osiąganych podczas treningów.

Optymalny czas trwania krótkiego przygotowania przed biegiem to około 10 minut. Tyle czasu wystarczy na to, aby rozgrzać właściwie mięśnie, wstępnie je uelastycznić, podnieść temperaturę ciała, pobudzić pompowanie krwi i w efekcie skoncentrować się również bardziej na dynamicznym pokonywaniu konkretnych odcinków trasy podczas samego biegu.

Czy na pewno powinniśmy się rozciągać przed biegiem? Co mówią doniesienia naukowe

Rozciąganie przed biegiem tak, jak już opisywano zapewnia odpowiednie rozgrzanie mięśni i w efekcie optymalne przygotowanie do wysiłku podczas biegu. Zgodnie z opisem jednego z badaczy fizjologii mięśni, który bardzo obrazowo przedstawił zalety rozciągania wygląda to następująco. Należy wyobrazić sobie, że nasze mięśnie to gumka. Jeśli dookoła jest ciepło i pociągniemy za nią, to okaże się, że rozciąga się niezwykle łatwo. Jeśli natomiast wyjmiemy ją z zamrażarki i spróbujemy zrobić to samo, to zwyczajnie pęknie i będzie niemal nie do naprawienia. Te same zasady dotyczą mięśni.

Poczytaj: Jak przebiec maraton? Porady, wskazówki

Powiązane produkty

Jak należy się rozciągać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieją dwa główne rodzaje rozciągania. Dynamiczne i statyczne. Niektórzy twierdzą, że sposób dynamiczny lepiej jest zastosować przed rozpoczęciem biegu, w odróżnieniu od statycznego. Wynika to z tego, iż pierwszy sposób wydłużania mięśni wykorzystuje ruch. Są to na przykład wysokie kopnięcia, rzuty, podskoki, co bardzo efektywnie zwiększa przepływ krwi.

Rozciąganie statyczne polega na utrzymywaniu mięśnia w określonej, pozycji w sposób nieruchomy. Pomaga to rozluźnić włókna. Tak, jak już częściowo wspominano, optymalny czas poświęcony na taką rozgrzewkę to 10 minut. Przy czym należy zawsze upewnić się, że ćwiczenia zostały wykonane po obu stronach ciała, z jednakowym zaangażowaniem i symetrią. Pozwoli to na zachowanie spójności i równowagi w odniesieniu do zaangażowania poszczególnych części ciała podczas biegu.

Przykładowe ćwiczenia

Przykładowy zestaw ćwiczeń umożliwiających właściwe przygotowanie do biegu może wyglądać w sposób następujący.

  POZYCJA WYJŚCIOWA RUCH
ĆWICZENIE PIERWSZE stanie w lekkim rozkroku, ręce wyprostowane i uniesione do poziomu barków polega na wykonywaniu wymachów nogą w przód tak, aby zbliżyć stopę maksymalnie blisko wyciągniętych rąk. Ćwiczenie należy wykonać w kilku seriach po 10-15 powtórzeń. Wykonujemy je symetrycznie na obie strony
ĆWICZENIE DRUGIE stanie w lekkim rozkroku na szerokości bioder, ręce zgięte w łokciach i blisko tułowia polega na dynamicznym wykonywaniu skipu C, czyli uderzaniu piętami o pośladki przez kilka minut. Robimy to naprzemiennie – raz jedna, raz druga noga
ĆWICZENIE TRZECIE stanie w lekkim rozkroku na szerokości bioder. Ręce wyprostowane wzdłuż tułowia polega na naprzemiennym, wysokim unoszeniu kolan. Podczas gdy lewe kolano jest uniesione, unosimy także przeciwległą kończynę górną. Ćwiczenie powinno trwać kilka minut
ĆWICZENIE CZWARTE stanie w lekkim wykroku. Sylwetka wyprostowana, ręce wyprostowane przed sobą polega na pochylaniu się do nogi wykrocznej i próbie dotknięcia podłogi wyprostowanymi rękami. Następnie zmiana nóg. Ćwiczenie wykonujemy w ten sposób w 2 seriach po 10-15 powtórzeń
ĆWICZENIE PIĄTE stanie w szerokim rozkroku. Ręce wyprostowane i złączone przed sobą, uniesione do poziomu barków polega na przenoszeniu ciężaru ciała na lewą, potem na prawą stronę, zginając kolejno lewe kolano i lewe biodro, potem to samo w odniesieniu do przeciwległej kończyny. Ćwiczenie należy wykonać po 10 powtórzeń na każdą ze stron
ĆWICZENIE SZÓSTE stanie w lekkim rozkroku, ręce zgięte i złączone w okolicach klatki piersiowej polega na wykonywaniu bardzo szybkich ruchów kończynami dolnymi o niewielkim zasięgu, mających wzbudzić zaangażowanie mięśni nóg i całej dolnej partii ciała. Wygląda to, jak dynamiczny bieg małymi kroczkami. Ćwiczenie kontynuuje się przez kilkadziesiąt sekund

Bibliografia

  1. Chaabene H., Behm D.G., Negra Y., Granacher U.: Acute Effects of Static Stretching on Muscle Strength and Power: An Attempt to Clarify Previous Caveats. Front. Physiol. 2019;10:1468.
  2. Mojock C.D., Kim J.S., Eccles D.W., Panton L.B.: The effects of static stretching on running economy and endurance performance in female distance runners during treadmill running. J. Strength Cond. Res. 2011;25:2170–2176.
  3. Yamaguchi T., Takizawa K., Shibata K., Tomabechi N., Samukawa M., Yamanaka M.: Effect of General Warm-Up Plus Dynamic Stretching on Endurance Running Performance in Well-Trained Male Runners. Res. Q. Exerc. Sport. 2019;90:527–533.
  4. Wei C., Yu L., Duncan B., Renfree A.: A Plyometric Warm-Up Protocol Improves Running Economy in Recreational Endurance Athletes. Front. Physiol. 2020;11:197.
  5. Assadi H., Lepers R.: Comparison of the 45-second/15-second intermittent running field test and the continuous treadmill test. Int. J. Sports Physiol. Perform. 2012;7:277–284.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij