Dna moczanowa
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6913 razy

Dna moczanowa - czym jest? Jak ją leczyć?

Dna moczanowa jest bardzo powszechną postacią zapalenia stawów. Znana jest także pod nazwą podagra, czy artretyzm. Charakteryzuje się nagłymi atakami bólu o dużej intensywności. Najczęściej zaczyna się od zajęcia palucha u nogi i generuje nieprzyjemne objawy stanu zapalnego. Bardzo znamienny jest szybki, nagły atak dny, który może wybudzać chorego w nocy. Dotknięty staw jest bardzo bolesny, ucieplony do tego stopnia, że nawet przykrycie prześcieradłem może wydawać się nie do zniesienia. Objawy mogą nagle się pojawiać i w taki sam sposób znikać. Ważne jednak, aby poznać sposoby radzenia sobie z nimi i móc zapobiegać zaostrzeniom stanu zapalnego.
  1. Co to jest dna moczanowa?
  2. Czy dna moczanowa to to samo, co podagra i artretyzm?
  3. Dna moczanowa – jakie są objawy?
  4. Dna moczanowa - jakie są przyczyny?
  5. Dna moczanowa – leczenie. Który lekarz jest od dny moczanowej?
  6. Dna moczanowa – rozpoznanie
  7. Podagra - leczenie
  8. Dieta przy dnie moczanowej
  9. Domowe sposoby na dnę moczanową
  10. Profilaktyka dny moczanowej

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest schorzeniem, które polega na odkładaniu się kryształków kwasu moczowego w stawach. Taką sytuację określa się mianem hiperurykemii. Podaje się, że mechanizm schorzenia jest związany ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego z organizmu. Bardzo często chorobie towarzyszą inne schorzenia takie jak otyłość, czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

Czy dna moczanowa to to samo, co podagra i artretyzm?

Tak. Jak już wcześniej wspomniano dna moczanowa inaczej nazywana jest artretyzmem lub podagrą, ale w stosunku do tej przypadłości funkcjonują również nazwy takie jak pedogra, skaza moczanowa.

Dna moczanowa – jakie są objawy?

Objawy dny moczanowej prawie zawsze pojawiają się w sposób nagły i często dają o sobie znać w porze nocnej. Charakterystycznymi symptomami są:

  • Intensywny ból stawów. Dna zwykle zaczyna atakować od dużego palca u nogi, chociaż nie jest to regułą. Inne często dotknięte połączenia kości to: kolana, łokcie, kostki, palce i nadgarstki.
  • Ból jest zwykle najsilniejszy w ciągu czterech godzin i utrzymuje swoją intensywność do 12 godzin od momentu rozpoczęcia.
  • Utrzymujący się dyskomfort. Po ustąpieniu najgorszego rzutu dolegliwości, odczucie pewnego rodzaju dyskomfortu może utrzymywać się jeszcze od kilku dni do nawet kilku tygodni. Kolejne ataki dny zazwyczaj trwają dłużej i swoim zasięgiem obejmują o wiele większą liczbę stawów.
  • Zapalenie. Dotknięty podagrą staw staje się zaczerwieniony, opuchnięty, tkliwy i ucieplony.
  • Ograniczenie zakresu ruchomości stawów. W miarę postępu artretyzmu utrudnione staje się poruszanie stawami w pełnym zakresie ruchomości.

Powiązane produkty

Dna moczanowa - jakie są przyczyny?

Dna moczanowa pojawia się, gdy w stawie gromadzą się kryształy moczanu. Generuje to stan zapalny oraz związany z tym ból. Kryształy mogą tworzyć się, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Jest on produkowany podczas rozkładania puryn – substancji, które naturalnie występują w organizmie. Puryny zawarte są również w niektórych produktach spożywczych. Mowa tutaj o czerwonym mięsie, ale także rybach takich jak sardynki, tuńczyki, czy pstrągi. Owoce morza bogate w puryny to przegrzebki i małże.

Sprzyjającymi zwiększeniu poziomu kwasu moczowego są także napoje słodzone fruktozą takie jak piwo. W normalnych warunkach kwas moczowy rozpuszcza się we krwi i dalej przez nerki zostaje usunięty razem z moczem. W momencie jego nadprodukcji lub dysfunkcji nerek prowadzącej do zmniejszonego wydalania kwasu. W takiej sytuacji zaczyna on się gromadzić w okolicy stawów, tworząc ostre, przypominające igły kryształy. Generuje to ból oraz stan zapalny.

Dna moczanowa – leczenie. Który lekarz jest od dny moczanowej?

W przypadku niepokojących objawów należy w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego. W razie potrzeby skieruje nas dalej do reumatologa. Należy podkreślić, że współpraca specjalistów z tych dwóch dziedzin jest niezwykle cenna i przynosi wiele korzyści w zakresie walki z podagrą.

Dna moczanowa – rozpoznanie  

Lekarze zazwyczaj diagnozują dnę moczanową na podstawie objawów i wyglądu dotkniętego stawu. Badania pomagające postawić rozpoznanie podagry mogą obejmować:

  • Badanie płynu stawowego. Lekarz najczęściej używa w tym celu igły, aby pobrać płyn z zajętego stawu. Kryształy moczanu będą widoczne podczas badania pod mikroskopem.
  • Badanie krwi. Lekarz może zlecić wykonanie pomiaru stężenia kwasu moczowego we krwi.

Warto jednak podkreślić, że bardzo często ludzie posiadający zbyt wysoki poziom kwasu moczowego nie doświadczają artretyzmu. Sytuacja bywa również odwrotna. Mianowicie objawy zewnętrzne pojawiają się przy prawidłowych wynikach badania krwi.

Obrazowanie z wykorzystaniem zdjęć rentgenowskich pomaga wykluczyć inne przyczyny bólu stawów. Tomografia komputerowa umożliwia uwidocznienie ewentualnych kryształków kwasu moczowego.

Podagra - leczenie

Leki na podagrę są dostępne w dwóch rodzajach i skupiają się na oddzielnych problemach. Pierwszy typ pomaga zmniejszyć ból oraz stan zapalny związany z atakami. Drugi pomaga ustabilizować i osiągnąć optymalny poziom stężenia kwasu moczowego we krwi. Środki farmakologiczne wykorzystywane w ostrych atakach dny to przede wszystkim indometacyna i kolchicyna. Warto jednak nadmienić, że mogą one dawać efekty uboczne takie jak wymioty i biegunka. Do leków blokujących wytwarzanie kwasu moczowego zalicza się allopurinol. Ich zadaniem jest pomoc w ograniczaniu ilości substancji, która w wysokich stężeniach staje się toksyczna dla organizmu.

Dieta przy dnie moczanowej

Dieta przy podagrze ma charakter eliminacyjny. Powinniśmy ograniczyć spożywanie pokarmów takich jak: grzyby, wędliny, warzywa strączkowe, czerwone mięso, ryby i owoce morza, a także alkohol, czarny pieprz, kawa, herbata, kakao, marynaty, czekolada oraz przyprawy korzenne.

Domowe sposoby na dnę moczanową

Wśród domowych sposobów łagodzenia objawów dny moczanowej wyróżnia się głównie spożywanie naparów z ziół posiadających właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regulujące stężenie kwasu moczowego we krwi, pomagających w oczyszczaniu z toksyn. Pomocne mogą tutaj okazać się odwary z liści brzozy, jesiony i pokrzywy. Bardzo dużą popularnością cieszą się mikstury na bazie mniszka lekarskiego. Poprawę metabolizmu kwasu moczowego przypisuje się także czystkowi.

Oczyszczająco oraz alkalizująco zadziała także kuracja z wykorzystaniem soku z cytryny. Stosując odpowiedni schemat wyciśnięty sok z kilku cytryn pije się przez 10 dni. Po tym czasie stosuje się przerwę przez 12-14 dni i w razie potrzeby powtarza kurację ponownie. Nie można zapominać o najprostszej metodzie, czyli spożywaniu obfitej ilości płynów takich jak woda. Spowoduje to wyraźne zmniejszenie stężenia kwasu moczowego i z pewnością sprzyjać będzie również przyspieszeniu usuwania zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. Nie można jednak zapominać, że każdy domowy sposób warto najpierw skonsultować ze specjalistą tak, aby sobie nie zaszkodzić i nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Profilaktyka dny moczanowej

W profilaktyce artretyzmu bardzo ważne jest dbanie o utrzymywanie optymalnego stężenia kwasu moczowego we krwi. W tym celu niezbędne wydają się być działania takie jak:

  • Ograniczenie pokarmów bogatych w źródło puryn
  • Utrzymanie optymalnego poziomu nawodnienia
  • Odstawienie używek takich jak alkohol czy papierosy
  • Utrzymywanie masy ciała zgodnie ze wskaźnikiem BMI
  • Regularna aktywność ruchowa, rekreacja.

Bibliografia

  1. Abate M., Schiavone C., Salini V., Andia I.: Occurrence of tendon pathologies in metabolic disorders. Rheumatol (Oxford, England) 2013;52:599–608.
  2. Naredo E., Uson J., Jimenez-Palop M., Martinez A., Vicente E., Brito E.: Ultrasound-detected musculoskeletal urate crystal deposition: which joints and what findings should be assessed for diagnosing gout? Ann Rheum Dis. 2014;73:1522–1528.
  3. Omoumi P., Becce F., Ott J.G., Racine D., Verdun F.R.: Optimization of radiation dose and image quality in musculoskeletal CT: emphasis on iterative reconstruction techniques (Part 1) Semin Musculoskelet Radiol. 2015;19:415–421.
  4. McQueen F.M., Doyle A.J., Reeves Q., Gamble G.D., Dalbeth N.: DECT urate deposits: now you see them, now you don't. Ann Rheum Dis. 2013;72:458–459.
  5. Chowalloor P.V., Siew T.K., Keen H.I.: Imaging in gout: A review of the recent developments. Therap Adv Musculoskelet Dis. 2014;6:131–143.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij