Mężczyzna cierpiący na ból kostki kuca z bólu
Zdrowie i uroda Mateusz Burak
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10080 razy

Ból kostki - przyczyny, objawy, leczenie

Ból kostki odnosi się do wszelkiego rodzaju odczucia dyskomfortu lub dolegliwości dotyczących stawu skokowego. Popularnie okolica ta bywa nazywana kostką. Objawy zlokalizowane w tej okolicy ustępują zazwyczaj po zastosowaniu domowych form leczenia takich jak odpoczynek, okłady z lodu oraz ewentualne zażycie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. W razie potrzeby po konsultacji ze specjalistą może zaistnieć konieczność wdrożenia indywidualnie dopasowanego programu rehabilitacji. W momencie braku skuteczności metod zachowawczych podejmuje się próbę iniekcji dostawowych bądź leczenia z wykorzystaniem procedur chirurgicznych.
  1. Ból kostki – rodzaje
  2. Ból kostki – przyczyny
  3. Ból kostki – jak leczyć?
  4. Domowe ćwiczenia na ból kostki
  5. Czy ból w kostce sam mija?

Ból kostki – rodzaje

Kostki boczna i przyśrodkowa są ważną częścią układu mięśniowo-szkieletowego. Utrzymują one ciężar ciała i pomagają zachować równowagę, poruszać się. Odpowiednia elastyczność stawu umożliwia zginać, prostować, obracać i przesuwać stopę w dowolnym, fizjologicznym kierunku. Złożona struktura ścięgien, mięśni oraz pozostałych tkanek miękkich w tej okolicy sprawia, że jest ona szczególnie podatna na różnego rodzaju kontuzje. Ból może więc mieć podłoże urazowe, ale także może być wynikiem schorzeń o charakterze infekcyjnym, reumatycznym czy występować jako jeden z objawów schorzeń o charakterze zakrzepowo-zatorowym.

Ból kostki – przyczyny

Jak już częściowo wspomniano, ból kostki może wynikać z bardzo wielu różnych schorzeń i urazów. Do najczęstszych kontuzji wywołujących dolegliwości w obrębie kostki należy zaliczyć:

  • Zapalenie kaletki. Wypełnione płynem zbiorniki, zwane kaletkami mają za zadanie amortyzację kości podczas ruchu. W momencie podrażnienia owych struktur dochodzi często do zapalenia.
  • Złamania. Wypadek lub uraz może doprowadzić do przekroczenia granicy wytrzymałości kości i w konsekwencji spowodować jej złamanie. Mogą one mieć charakter łagodny lub ciężki. Złamaniu mogą ulegać kości w dowolnej części stawu skokowego, a następstwem jest obrzęk oraz narastający ból, który utrudnia lub uniemożliwia chodzenie.
  • Skręcenia. Ma ono miejsce wówczas, gdy dochodzi do nadmiernego, nieoczekiwanego i szybkiego rozciągnięcia struktur więzadłowych, które mogą nawet ulec częściowemu lub całkowitemu przerwaniu.
  • Zapalenie ścięgien. Podrażnione i objęte stanem zapalnym ścięgno jest uszkodzeniem, które może wymagać interwencji chirurgicznej. Zapalenie osłabia strukturę i może doprowadzić do jej większego uszkodzenia takiego, jak np. zerwanie.  
  • Schorzenia, które mogą indukować ból w okolicy stawu skokowego to: Zapalenie stawów, które doprowadza do uszkodzenia chrząstki stawowej, Płaskostopie, które zmniejsza możliwości amortyzacyjne i może generować ból w stopie.Dna moczanowa. Odkładanie kryształków kwasu moczowego w tej okolicy zwykle prowadzi do zapalenia i dolegliwości uniemożliwiających pełne obciążanie stawu skokowego. Infekcje bakteryjne takie jak zakażenie gronkowcem może także generować zapalenie szpiku i kości, co w efekcie z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do bólu w stawie skokowym. Jest to ból kostki generowany bez urazu.

Powiązane produkty

Ból kostki – jak leczyć?

Wstępem do procesu leczenia jest właściwa diagnostyka. Lekarz dokonuje wywiadu oraz oceny stawu w postaci badania fizykalnego. Bardzo ważne jest określenie czy ból kostki występuje po zewnętrznej, czy wewnętrznej stronie, czy występują cechy stanu zapalnego w postaci zasinienia, obrzęku, zwiększenia ciepłoty i tkliwości palpacyjnej. W niektórych przypadkach powysiłkowe dolegliwości bez oznak zapalenia, mogą bowiem oznaczać zwykłe nadwyrężenie po bieganiu. W razie wątpliwości lekarz zleca obrazowanie z wykorzystaniem rentgenogramu, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Pozwala to precyzyjnie uwidocznić ewentualne zmiany patologiczne. W przypadku podejrzenia bólu o charakterze infekcyjnym, konieczna może okazać się biopsja lub badanie płynu stawowego.

Sprawdź: środki przeciwbólowe na aptelia.pl

Leczenie w momencie zdiagnozowania urazowego podłoża objawów zazwyczaj opiera się na stosowaniu prostych czynności. Jeśli kości nie są złamane, a sam staw nie wymaga nastawienia, to wykorzystuje się odpoczynek, schładzanie, elewację kończyny powyżej poziomu ciała, delikatne uciskanie z wykorzystaniem bandaża elastycznego lub ortezy, W razie potrzeby można doraźnie stosować środki przeciwbólowe.Skomplikowane urazy, złamania mogą wymagać zespolenia, zastosowania materiałów utrzymujących kości we właściwym położeniu i sprzyjających procesowi gojenia. Po tego rodzaju procedurach zazwyczaj wymagane jest unieruchomienie w postaci opatrunku gipsowego.

Domowe ćwiczenia na ból kostki

Wśród domowych sposobów na ból kostki znajdują się przede wszystkim ćwiczenia. Warto, aby wcześniej zawsze skonsultować możliwość ich wykonywania ze specjalistą, gdyż dolegliwości mogą mieć różną etiologię. Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból kostki może wyglądać następująco:
1.    PW: stanie przy ścianie w wykroku, ręce oparte o ścianę. RUCH: polega na wciskaniu pięty nogi zakrocznej w podłogę przez 10-30 sekund. Następnie należy pogłębić zakres ruchu poprzez zgięcie w stawie skokowym, bez uginania kolana nogi zakrocznej. Ćwiczenie w ten sposób należy powtórzyć 4-5 razy.
2.    PW: siedzenie na krześle, ręce oparte stabilnie z boku siedziska. Pod stopą piłeczka tenisowa. Stopa zdrowa oparta o podłoże. RUCH: polega na powolnym przetaczaniu piłeczki pod stopą z dużym naciskiem. W ten sposób należy prowadzić ćwiczenie przez 4-5 minut.
3.    PW: stanie bokiem do ściany, stopa bolesna oparta zewnętrzną krawędzią o ścianę i ustawiona na podłożu. RUCH: polega na dociskaniu wewnętrzną krawędzią stopy w ścianę, gdy podudzie znajduje się pod kątem 45 stopni. Ćwiczenie warto wykonywać przez 10 sekund, a następnie powtórzyć 8-10 razy.
4.    PW: podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że do ściany powinna przylegać wewnętrzna krawędź stopy. RUCH: podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że dociskamy wewnętrzną krawędzią stopy. Ćwiczenie warto wykonywać przez 10 sekund, a następnie powtórzyć 8-10 razy.
5.    PW: stanie w lekkim rozkroku na szerokość bioder. RUCH: polega na powolnym wspinaniu się na pięty, a następnie na palce. Ćwiczenie należy wykonywać płynnie, w wolnym tempie przez 4-5 minut.

Czy ból w kostce sam mija?

To czy ból w kostce sam minie jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Z pewnością najrozsądniej jest poddać się odpowiedniej diagnostyce, aby wykluczyć poważne schorzenia i urazy. Bo w tych przypadkach objawy najpewniej same nie ustąpią. Jeśli doszło do przeciążenia podczas uprawiania sportu, a ból kostki pojawia się bez cech stanu zapalnego, bez puchnięcia, to najpewniej wystarczy odpoczynek i odpowiednia regeneracja. W takim przypadku najpewniej ból ustąpi po kilku, kilkunastu godzinach.

Bibliografia

  1. Hiller C.E., Nightingale E.J., Raymond J., et al.: Prevalence and impact of chronic musculoskeletal ankle disorders in the community. Arch Phys Med Rehabil. 2012; 93:1801–1807.
  2. Delahunt E., Coughlan G.F., Caulfield B., Nightingale E.J., Lin C.W., Hiller C.E.: Inclusion criteria when investigating insufficiencies in chronic ankle instability. Med Sci Sports Exerc. 2010; 42:2106–2121.
  3. Cruz-Diaz D., Lomas-Vega R., Osuna-Perez M.C., Contreras F.H., Martinez-Amat A.: Effects of 6 weeks of balance training on chronic ankle 0instability in athletes: a randomized controlled trial. Int J Sports Med. 2015; 36:754–760.
  4. Wright C.J., Arnold B.L., Ross S.E., Ketchum J., Ericksen J., Pidcoe P.: Clinical examination results in individuals with functional ankle instability and ankle-sprain copers. J Athl Train. 2013; 48:581–589.
  5. Christensen J.O., Knardahl S.: Work and neck pain: a prospective study of psychological, social, and mechanical risk factors. Pain. 2010;151:162–173.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij